türkçe konuş çok konuş

diyarbakır cezaevi nin mahkum görüşme odalarında yazan yazıdır. kürtçe konuşulmaya izin verilmediği için bir çok kişi annesi, babası ve eşiyle yıllarca sadece birbirlerine bakarak hasret gidermeye çalışmıştır. ihd nin yayınladığı kamber ateş nasılsın kitabı bu konuyu en acı şekilde yüzeye taşımıştır.
anadili türkçe olmayan insanların akıbetini açık şekilde gösteren slogandır. türkçe konuşmazsa az konuşacağı bilinçaltına yerleştirilmiştir.
türkiye cumhuriyetinde yaşayan tc vatandaşlarını türkçe öğrenmeye teşvik etme cümlesidir. takdir edilesidir. düşünsenize ingilizce öğrenmek için ingiltereye amerikaya gidiyorsunuz, kendi ülkenizde yıllardır türkiye cumhuriyetinde yaşayanlar hala türkçe bilmiyorlar. ben bunu askerlik yıllarımda da gördüm, tercümanlar vasıtasıyla konuştuğum devrelerim vardı. 20 yaşına kadar hiç mağarasından çıkmamış olanlar vardı mesela. tuvalete taşla gidenler vardı, hiç su kullanmamışlar o güne kadar, taşa silerlermiş vs. hatta tuvaletler taşlar sebebiyle tıkanmıştı, hep beraber sürünme cezası almıştık. nerden nereye.
rizeli arkadaşımın çocukluk travmasını anımsatan olay.malum lazcayla doğan büyüyen bir insan türkçeyle ilk defa okulda karşılaşıyor diğer tüm arkadaşları gibi.öğretmen lazca bilmiyor, çocuklarda türkçe anlamıyor.ve öğretmen bir karar alıyor sınıfta lazca konuşmayı yasaklıyor.türkçe konuşun çok konuşun diyor.arkadaşım sıkışıyor ama söyleyemiyor çişim geldinin türkçesini bilmiyor çünkü.haliyle altına yapıyor tüm okula rezil olup okula 2 ay gitmiyor.

bu örnekte olduğu gibi şiddetle yasaklamayla zorla bir dili öğretemezsiniz. bir sabah kalkdığınız da herkes çince konuşacak resmi dil artık çince dense ne yapardınız.
lütfen biraz empati kuralım.herkes türkçe öğrenmek zorunda ama türkçeyi sevdirerek öğretme yollarıda var.bunları deneyelim.
pek çok dil için olanı mevcuttur. devlet okulunda bilmediğiniz dili konuşmaya zorlandığınız için çişinizi altınıza yaparsınız.

ama babanız zenginse en überinden bir özel okula gidesiniz, türkçe kendinizi çok iyi ifade ederken, psikopat almanlar,fransızlar, amerikalılar türkçe konuşmayı yasaklar, altınıza sıçarsınız. işte paranızla rezil olursunuz.

bu da böyle anlamsız bir girdim. bazen yazdıklarımı okumayın. ben olsam eksilerim mesela bunu. bak mesela bunu keşke ayı sözlük itirafa yazsaydım. bu girdi bildiğin bilinç akışıyla yazılıyor şu an galiba. neyse. bitireyim.