üzgünüz alevilere servis açmıyoruz

öncelikle alevi olup olmamanın alnında mı yazdığı ile koşut nasıl dışardan anlaşıldığını akıllara getiren, anlaşılması halinde neden servis açılmadığını dillendiren canavar davranışı.

kemal ateşoğulları adlı ingiltere gurbetçisi malatya'ya tatile gelip yurdum yemeklerinden tatmak istemiş, ancak alevi oldukları için mekanda serviş açılmamış üstelik kovulmuşlar. şikayetçi olan gurbetçinin asıl yaşadığı şok elbetteki adli süreçte. jandarmaya gidip tutanak tutturmak isteyen ateşoğulları, jandarma'nın "esnaf istediğine servis açar istediğine açmaz; bundan bize ne?" demesi üzerine şikayet hakkını da kullanamamış. kolundaki zülfikar dövmesi nedeniyle restoran terörüne maruz kalan alevi vatandaşın yaşadıkları bunla da sınırlı değil, mekanda oturabilmeleri için zorla 200,00-tl para talep edilmiş, bu da ayakbastı parası yahut hava parası minvalinde bir öküzlük.

insanı yerinden yurdundan soğutan, düşmanca davranma ve nefret etme saiklerine bulanmasına yol açan bu davranış şeklinin kolluk tarafından dikkate alınmaması, özünde sadece insan olmanın yetmediğinin bir göstergesi gibi. evet insansın ama yetmez demenin başka bir şekli. bu arada servis açmama yanında bir tomar suç işleyen restoran sahibinin sırtının okşanıp pışpışlandığını duysam vallahi şaşırmam.
türk, sünni, erkek ve hetero değilsen yaşama, yemek yeme, varlığını ortaya koyma hakkın da yoktur bu ülkede nokta! beni zerre kadar şaşırtmayan olay.
dialogda

"pratikte ve teoride açmana hiç bir engel yok. e madem üzgünsün de, ne duruyorsun, açsana bebişkosu!!!"

repliğinden bir önceki repliktir.
aleviler insan değil mi? yapmayın ya böyle olayları okudukça üzülüyorum. bu ne nefret ne kin böyle?
insanları inançlarından ötürü yadırgamanın da böylesi.. yazıklar olsun.