veliaht

atv nin yeni şarkı yarışması. o ses türkiye nin reytingleri alt üst etmesi sonrasında yapıldığını düşünüyorum. juri çok renkli. cengiz kurtoğlu, coşkun sabah, çelik, deniz seki, emre altuğ, hande yener, kubat, kutsi, musa eroğlu, niran ünsal, nükhet duru, rafet el roman, ümit besen, yaşar. daha ilk bölümde giydiği dekolteler sebebiyle akp li bağzı değişiklerin saldırısına uğrayan sunucusu gözde kansu işinden oldu. bu da kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. bununla kalmadı dünya basını da bunu haber etti. bir sonraki programda türbanlı birinin sunacağını düşünüyorum.
http://www.atv.com.tr/programlar/veliaht
henüz hayatta olan ve şarkı söylemek fiiline devam eden şarkıcıların kendine veliaht aramasıyla başta mantık hatasına düşen yarışma. lakin veliaht işi biten liderin halef-selef olma ilişkisini ilgilendiren bi son bulma halidir. demek ki bunların mesleğine idrakı da sıfır dedirtti. adı yanlış, kanal yanlış, tanıtımı yanlış. kurulumu ve çözümü yanlış yumağına dönmüş muhtelif uçları kemre'li tünel gibi.
aşık mahsuni şerif'in torunu olan yarışmacılardan yiğit sayesinde her programda mahsuni şerife selam çakılmasını sağladığı için gönlümde yer edinmiş program, keşke bu çocuk hep göz önünde olsa da hep ansak mahsuni'yi hem yiğitin sesinde tekrar dinlesek
genelde monarşilerde görülen, yöneticinin ardılı olarak çeşitli şekillerde belirlenmiş kişi, bazen kimin veliaht olacağı kanunlarla tanımlanmış olurken bazen de monarşilerde veliahtlığa tekabül eden bir kurum yada makam olmayabilir. veliahtın olmadığı monarşi yapılarında yöneticinin ölümüyle birlikte yeni yöneticinin seçimle hükmetmesi gerçekleşebilmektedir. yani öyle her krallık veya sultanlık rejimlerinde olması elzem görülmemiştir tarihte.
ama bu makamın olduğu devletler er yada geç bunu bir standart prosedüre bağlamalıdır fikrimce.