yakışıklı komşunun kıskanç çirkin ve paçalı don giyen karısı

meryem. 22 yaşında. eşiyle birlikte yaşıyor ve henüz çocukları yok. hayvanlarca yakışıklı esmer bir kocaya sahip, öyle bir koca ki sanırım bakarak ona hiç dokunmadan insan ardarda defalarca boşalabilir. ne var ki meryem hanım vasatın altında bir güzellikte ve paçalı don hastası. hatta balkonda asılı donlara bakılırsa atadan yadigar anneanne donlarına baya meraklı. ve kocasını balkona dahi çıkartmayacak kadar kıskanç. tabi gözü dışarda olan kocanın eve attığı kadınların farkında olmayacak kadar da aptal ve gözü kapalı.

hayat cidden garip, toplum normlarının istediği şekilde yaşıyor görünüp, gerçekte yaşamak istediği hayata gizlice geçiş yapmak cidden ortalama bir hetero erkeğin beğeni algısının kaderi gibi. asla o erkeğe ait olamayacağını bildiği halde; kendine çeki düzen vermek yerine, onu kıskanarak elinde tutacağını düşen kadınlar da kendilerine biçilen rolün başarılı oyuncuları gibi.
paçalı donunun altında taşıdığı amı muhafaza ettiği sürece yakışıklı komşu için bütün siklilerden daha değerli olacaktır.
"trajikomik ve ibretlik yaşam profili" örneklerinden biri.