yamyam

insan eti yiyenleri tanımlayan sıfattır.
bazı yerlerde yamyam anlamında kullanılan "canibal"* sözcüğü kristof kolombun amerikaya ilk ayak bastığında karşılaştığı ilk yerlileri bu şekilde yazmasından gelir. tabi zamanla kimin yamyam olduğu anlaşılmıştır.
beğendiğiniz bir yiyecek olduğunda gayri ihtiyari olarak çıkarabileceğiniz ses, karikatürlerde de yiyeceğe yumulan bireyin konuşma balonunda yazar bazen. bu kullanımı ingilizce yum yum dan gelmiş diye düşünüyorum*
kısaca insan eti ile beslenme durumu denilebilir, yakın tarihte kayıtlara geçen yamyamlık örnekleri;

1972 yılında uruguay rugby takımını şili'deki bir turnuvaya taşıyan uçak, and dağları'na çarpıp düştü.3800 metre yükseklikte mahsur kalan 40 kişiden 16 tanesi, aylarca soğuğa ve açlığa karşı mücadeleyi kendi ölü arkadaşlarının etini yiyerek verdiler.

1979'da bir askeri darbeyle koltuğunu kaybeden orta afrika cumhuriyeti devlet başkanı jean-bédel bokassa, çıkarıldığı mahkemede çok sayıda siyasi cinayetin yanı sıra yamyamlıkla da suçlandı.diktatörün özel malikanesindeki buzdolabında insan eti parçalarına rastlanmıştı.

milwaukee canavarı olarak tanımlanan amerikalı jeffrey dahmer, çoğu zenci çocuk olmak üzere 17'i genci öldürmüş ve etlerini buzdolabında saklayarak yemişti.mahkeme tarafından 999 yıl ağır hapis cezasına çarptırılan dahmer, daha sonra kapatıldığı hapishanede çıkan bir isyan sırasında diğer mahkumlarca öldürüldü

amerikalı ünlü seri katil albert fish 1870-1936 kuzuların sessizliği filmine ve filmin kesh karakteri hannibal lecter'a ilham kaynağı olan seri katil, gri adam, wysteria'nın kurtadamı, ve brooklyn vampiri gibi takma adlarla anılıyordu. azılı yamyam fish'in toplam 100'den fazla cinayet işlediği sanılmaktadır. bilinen en yaşlı seri katil özelliğindedir. en son kurbanı küçük bir kız çocuğuydu, bu katil babacan görüntüsü ile tanıştığı ailelerin güvenini kazandıktan sonra çocuklarını kaçırıp, parçalara ayırarak günlerce bu etler ile yemek hazırlar sonra yemeği yerken mastrbasyon yaparak tatmin olurdu.
birde neşe karaböcek'in söylediği şimdi yerim seni ham diye bir yamyam var külttür *
aşırı abazan.
insanı yiyecek gibi bakmaları durumun ciddiyetinden. *
neşe karaböcekin turk oryantalizmine ve kolonyal fantaziler imgelemine delicesine odun tasidigi manasiz bir 90lar sarkisidir.