yaprak sarması

hazırlanması zahmetli olsa da,tüketilmesi harika zevk veren yemek.

birkaç tavsiye:

1-pişirirken muhakkak defne yaprağı koyun.çok harika tat verir.
2-salamura alıyorsanız,tokat yaprağı olmasına özellikle dikkat edin.
3-kıymalı olanı tercih ediyorsanız,yağsız kıyma kulanın.
etli ve yoğurtlusuna kurban olduğumun yemeği.
pişirirken tencerenizin tabanına öncelikle bi kaç yaprak serip üzerine dizin sarmalarınızı ve pişirmeden önce üzerine limon dilimleri koyarsanız hoş olur.
anne sararken tencerede sarılmış çiğ olanlarından yemek de gayet lezzetli olur.tam alırken annen eline falan vuracak güzel şeyler bunlar
zeytinyağlısı ve içi etli olanlar gayet lezzetli oluyor.

http://galeri.uludagsozluk.com/53/yaprak-sarmasi_63502.jpg

osmanlı padişahlarından birinin sefere çıkarken topkapı sarayında yaprak sarması yemiş... edirneye doğru yola çıkmış.... edirneye yaklaşınca geri dönmüş topkapı sarayına.. suyuna ekmek banmak için... yaprak sarmasının...
yapılması için ömründen büyük bir kısmını verdiğin halde tüketilmesi dakikalarla ifade edilebilecek kadar kısa bir zaman dilimini kapsayan ve bu nedenle işkenceye dönen, sinir bozan ve bunların akabinde anksiyete bozukluğuna yol açan ev hanımı psiko-dramı.

(bkz: pazı )

(bkz: lahana)

(bkz: serbest çağrışım)
türk mutfağı'nın en yaratıcı ve seksi yemeklerinden birisidir. etlisi ayrı, zeytinyağlısı ayrı orgazm çığlıkları attırır. bu kadar lezzetli bir yemeği dünyaya tanıtamayan insanımıza da ne desek boş. koca abd'de türk mutfağı'nı adam akıllı yapan yer belki bulursunuz... varsa yoksa dönerci, kebapçı! yeter ulan yeter... sinirlendim sözlük...
akşam yapıp yediğim yemek. ya böyle güzel bir şey olamaz sabah öğle akşam yesem bıkmam diye düşünüyorum. etlisinden de aynı derecede nefret ederim. bunu güzel yapabilen kadınla evlenirim.
bence yapması kolay, koyuyorsun işte mıç mıç sarıyorsun. kafana göre takılacak öyle sararken özen beklemeyeceksin. bak nasıl oluyor. etlisini tercih ederim. üzerine de yoğurt. oh mis.
dedeniz zeytinyağlısını siz etlisini yemiyorsunuz diye bir oturuşta iki tencere saracak güzellikle bir anneannenin elinden çıktığında tadı ayrı bir lezzetli olan, insanın yaşadığı coğrafyanın mutfağı ile gurur duymasına sebebiyet verecek yiyecek.
etli-etsiz
lahana yaprağından-üzüm yaprağından ..
olmak üzere bir çok çeşidi olan içinde yoğun pirinç olan yemek .*
penis boyundan sonra bir kısım erkeğin hava atma aracı.
siirt dolması diye geçen, bol sumaklı ve satır kıymalı versiyonuna tapmaktayım.
yapması saatler yemesi dakikalar süren , lezzetli bir türk yemeği . kiraz yaprağı ile yapılanı merak ediyorum .
bu ülkede yaşayan insanların yüzde 99.99 unun aksine üzüm yaprağından yapılanını sevemediğm ve yiyemediğimdir. evet ülkemizde herkes hastası bu yaprak sarmasının. ne buluyonuz anlamıyorum. favorim beyaz lahana sarması.
her şeyin sarmasını severim.
yunan mutfağı dışındaki balkan mutfaklarının tarifini çok yanlış anladığı güzide yemeğimiz. bu ülkelere gidildiğinde menüde dolma/sarma türevi sözcükler görüldüğünde heyecan yapıp atlanmamalıdır.
"bana bir sarma verin, dünyayı yerinden oynatayım"
"bana bir sarma verenin, kırk yıl kölesi olurum" gibi hakkında birçok özlü söz söyleyebileceğim muhteşem lezzet *
  • /
  • 2