yaşamın ucuna yolculuk

canım tezer'im güzel özlü'mün kitabı. 1983'te almanca yazdığı auf den spuren eines selbstmords (bir intiharın izinde) kitabının ertesi yıl kendisi tarafından türkçeye çevrilmiş hali.


"...herkes bir başka kentte. herkes bir başka dili konuşuyor. ya da anlamaya çalışıyor. aynı dili konuşan iki kişi yok. her sözü, insanın kendisi için söylediğine inanıyorsun. her söylenen söz, bir biçimde insanın kendi kendini onaylaması. karşısındakine bir şeyler anlatmak istese de, gene kendi gerçeğini, bilmişliğini ya da doğru algılayışını kanıtlamak için söylenen sözler. bir bedenin üzerinde dolaşan her el, kendi bedenini okşamak istercesine dolaşıyor öteki beden üzerinde."
oğuz atay'ın dişi versiyonu diye lanse etmekten büyük zevk aldığım biricik tezer özlü'nün bir hayatın ne dereceye kadar sorgulanabilineceğini gösterdiği şahane okuma şeysi; cidden sonu yok kendi hayatını düşünmenin ki içinde kaybolup gidiyorsunuz ironik bir hüzün eşliğinde.
tezer özlü nün en başarılı romanı. zaten iki tane var ama çocukluğun soğuk geceleri ile kıyaslandığında bu eseri tam bir başyapıt. üzerine tez yazıyor olmaktan gurur duyduğum mükemmel kadının en sevdiğim eseri.