yeşiller ve sol gelecek partisi

eşitlik ve demokrasi partisi ile yeşiller partisinin birleşerek oluşturduğu, bugün ankara'da kuruluş kongresi yapılan, türkiye'nin çiçeği burnunda, umut vadeden yepyeni partisidir. ekolojik, yeşil ve sol bir siyaset şiarıyla yola çıkan yeni siyasetin demokrasi, eşitlik, adalet, özgürlük ve yaşanabilir yeşil bir dünya gibi temel isteklerinin yanında partinin politika metinlerinde ve tüzüklerinde toplumsal cinsiyet ve lgbt haklarına yapılan vurguyla özellikle heyecan uyandırmaktadır.

parti tüzüğünde, partinin niteliği şu şekilde tanımlanmıştır: "farklı görüşlerin ve geleneklerin katkıda bulunduğu partimiz, yeşil hareketin, özgürlükçü solun, emek hareketinin, inançları, etnik kimlikleri ve kültürleri nedeniyle baskı ve ayrımcılığa uğrayanların, kadın özgürleşme hareketinin ve feminizmin, lgbt hareketinin, insan hakları, düşünce özgürlüğü ve barış savunucularının, gençlik hareketlerinin, nükleer karşıtı hareketin ve hayvan hakları savunucularının mücadelelerine sahip çıkar ve sürdürür"

sahip çıkmayı taahhüd ettiği tüm mücadeleler daha yaşanılabilir ve insanların gerçek anlamda eşit olduğu bir dünya için elzem mücadelelerdir ve eğer kağıt üzerinde yazılanlar pratiğe dökülebilirse ilerde bir gün bugünü bir dönüm noktası olarak hatırlayabiliriz.

ayrıca tüzüklerinde gerek il örgütlenmelerinde gerekse merkezde karar ve yürütme organlarında lgbt bireylerin varlığını görünür kılmak adına lgbt bireylere pozitif ayrımcılık yapılacağı ve destekleneceği belirtilmektedir. bunun için başvuru olması halinde % 5 kota uygulanmasına karar verilmiştir. bünyelerinde açık lgbt bireylerin varlığından rahatsızlık duymak yerine onların siyasete aktif olarak katılımlarını teşvik eden bir parti bana göre gerçekten umut vadeden bir partidir.

hayırlı ve de uğurlu olsun.


25 kasım 2012 de kurulan parti. michelle demishevich de parti meclis üyesi olmuştur.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25400841/
hem heycanlandığım hem de 'hadi bakalım' gibisinden babaanne modunda izlemeye koyulduğum parti oluşumu
ysgp ilk olarak siyasi partilere üye olma yaşının 16’ya düşürülmesi, eşcinsel evliliğin yasallaşması ve çok dilli kamu hizmetine geçilmesi önerileriyle işe koyuluyor.
turkiyede hic bir partiye inanmadigim gibi bu gibi soylemlere de inanmiyorum. realist olursak zaten meclise girme imkani bile olmayan bir parti ancak oldu diyelim, bunlarin hepsinin yazilarada kalacagi da asikar.
tabela ve slogan partisi *