13 reasons why

aynı isimli kitaptan uyarlanan 2017 yapımı 13 bölümlük netflix dizisi..konu liseli bir kızın kendisini intihara sürükleyen arkadaşlarına dinlemeleri için bıraktığı ses kayıtlarından oluşuyor.farkındalık yaratma açısından çok başarılı.her hafta 2 saatlik süreyi gereksiz diyaloglarla uzun uzun bakışmalarla bitirme kaygısı taşıyan türk dizilerini izleyen bünyelere ilaç gibi gelen bir yabancı dizi .hem kendi içinde hemde gerçek hayatta yarattığı kelebek etkisini görmek için bile düşünmeden izlenmeli.
benim gibi zorbalığa uğrayan kişiler için bir baş yapıt şimdi 2.sezonu seyrediyorum umarım intihara kalkışmam insanı depresif bir ruh haline sokuyor eski günler aklına geliyor...
2. sezonun ilk bölümünü izledim. unutmuşum resmen karakterleri. ilk sezonun son bölümünü izlemem lazım. her şey bölük pörçük. du bakalım güzel olacağa benziyor bu sezon da. bölüm başlangıcındaki sosyal mesajlar da güzeldi.
2. sezonu 1 günde bitirdim. tabi ben de bittim. aslında hannah'nın nazarında bütün kadınların ve erkeklerin özellikle amerikadaki okul yıllarında başına gelen kötü şeylerden sonra adaletin yerini bulması için gösterilen çaba açısından izlenilesi bir yapımdı. ama çok sıkıcı ilerledi. yani 4. bölümden itibaren sıkılıp kapatasım bile geldi. hatta son bölümü izliyim de diğer bölümleri ona göre izliyim dedim bir ara. iyi ki izlememişim. ama son bölümdeki olaylar hakikaten doz aşımıydı. özellikle tyler karakterinin başına gelenler korkunç düzeyde. bundan sonrası zaten intikam ateşiyle yanıp tutuşan bir ergeni anlatıyor bölümde. 3. sezonun da gelmesi kesinleşiyor son sahnelerle zaten. ama 3. sezonda artık hannah'dan çok da bahsedileceğini düşünmüyorum. daha çok tyler üzerinden gidebilir olaylar.
bir çok kişinin aksine son çıkan 3. sezonu çok sevdim. bu son sezon sanki diğer iki sezona göre biraz ağır ilerliyor fakat gayet başarılı.

 spoiler!
ani karakterine gerek var mıydı cidden? ayrıca zaman geçişlerinde kullanılan filtreleme olayını çok sevdim.
son sezonda herkes gay çıkıyor.öpüşen öpüşene.
ilk sezonunu oldukca kalite bulduğum dizidir. ilk bakışta klasik bir ergen dizisi olarak gözükse de aslında yetişkinlere hitap ettiğini düşünüyorum. dizideki olaylara, arkadaş ilişkilerine benzer durumlar hepimiz yaşadık ancak sonucu intihar olmadı. dizinin karakterlerinin gerçek hayattan olması oldukca güzel. şöyle bir göz gezdirdiğimde çok göze batan bir karakter yok. 2. ve 3. sezonlarını çok beğenmedim. final sezonu yayınlandı ancak izlemedim, muhtemelende izlemem. keşke ilk sezondaki çizgisinden devam etseydi.

 spoiler!
hannah'ın intihar sahnesi ve ailesinin tepkisi bence çok gerçekci ve duygusaldı. beni etkileyen diğer bir sahnesi ise hannah'ın son anda dükkanda jilet alması oldu. hep aklında olan ancak tek saniyelik deli cesaretinin ona geldiğini hissettirdi o sahne. ayrıca diğer sezonlarda jessica'nın değişimi çok güzel oldu. jessica bize insanların aslında neler yaşayıp neler yansıtabileceğini gösterdi.
orjinalinde tek sezon olması planlanmış tv dizisi. kitabını okumadım o yüzden tam emin değilim ama tahminim dizinin sadece ilk sezonu kitaptan uyarlama. bu yüzden sırf para kazanma kaygısı ile yapılmış diğer sezonlar ilk sezonun başarısının yanına bile yaklaşamamıştır.

özellikle dördüncü ve son sezonunun rezalet olduğunu düşündüğüm dizi. hikayede tutarlsızlık diz boyu, mantık desen hak getire. işlenen belirli bir konu yok. belli ki ne yapacaklarına karar verememişler. neyse izlememiş olanlara tavsiyemdir. ilk sezonu izlesinler yeter.
problemlerle boğuşan gençler için sıkıcı olmayan kamu spotu tadında bir dizi.
 spoiler!
son sezon son bölümde clay'in bir türlü hannah'nın hayaliyle yakınlaşamamasını hannah'nın suçlandığına mı yormak lazım diye düşündürten dizi. başına ne gelirse gelsin intihar bir çözüm değil, bütün sorunları başka şekilde çözmeliydik, seni arkamda bırakmak zorundayım mı diyor? diğer taraftan bryce ve montgomery ile çok fazla hesaplaştı, onlar da aklanmaya çalışıldı gibi. iyi kötü dengesinin bu kadar karışması aslında dizinin güçlü bir çatışmaya sahip olduğunu gösteriyor. gel gelelim dizi ikinci sezonda bitmeliydi diye düşünüyorum. keyifliydi ama bu gereksiz uzattıkları gerçeğini gizlemiyor

ayrıca montgomery'e ben de aşığım, benim hayatımda öyle biri olsaydı onların deyimiyle fucked up bir durumla karşı karşıya kalabilirdim. bu zamana kadar sorunlu insanlarla karşılaşıp çok zaman kaybetmiş olmam, montgomery'i tanısaydım ona aşık olacağım ihtimalini güçlendiriyor.