vaveyla93

Durum: 137 - 0 - 0 - 0 - 22.09.2020 20:17

Puan: 2150 - Sözlük Kezbanı

7 yıl önce kayıt oldu. 7.Nesil Editör.

Sertab'ın İncelikler Yüzünden şarkısının girişinde anlattığı, nakaratında da anlatılan kişinin o aşamaya gelmediği için henüz anlatamadığı şahıs. Ayrıca bütün şarkılarda az çok bulur kendini bu şahıs, deli mi ne!
  • /
  • 7

neden yalnızsınız

yalnız olmak istemiyorum ama...

hasan can kaya

merak ettiğim için onyedinci bölümünü rastgele seçip izlediğim programın sahibidir. bu bölümde homofobik olmadığını söylediği kısımla kalbimi kazanmış, formatı basit ama çok eğlenceli bir programa sahip sempatik heriftir. diğer bölümlerini de en kısa zamanda izleyeceğimdir. denk gelirsem programa katılmak istiyorum, hatta konuşanlardan biri olmalıyım.

tanış buluş sev seviş ayrıl

son kısmının olmasını istemediğim bir sıralamadır, gel gelelim ilk kısımlarında da henüz kayda değer bir ilerleme kaydedemiyorum.

hayat van eck

oyunculuk kariyerine çok güzel bir performansla ve çok güzel bir yapımla başlamış genç aktördür. hakan günday'ın aynı isimli romanından uyarlanan daha adlı filmde bence kusursuza yakın bir performansı var. naim'de de filmin iyi ya da kötü olmasından bağımsız yine iyi bir iş çıkarmış ama daha filmindeki karakterin tekinsizliğini ve rahatsız ediciliğini öyle güzel göstermiş ki. güzel senaryolar ve karakterlerle buluştukça oyunculuğundaki ilerlemeyi görmek bence müthiş bir keyif olacak. takipte kalmalı derim.

porto rikolu sendromu

vatandaşımızın adını bilmediği halde en çok muzdarip olduğunu düşündüğüm semptomdur. insanlara olan güvenimi kaybettiren ve kendimi hep tetikte hissetmeme sebep olan şeyin (elbette ki) bir adı varmış demek ki. güzellikle uyardığın bir insanın ne zaman belinden bir silah çıkaracağını ya da arabanın bagajından levye tarzı bir aletle üzerine geleceğini bilemiyorsun, ülke olarak uzun zamandır çok asabiyiz. kimin gücü kime yeterse. abarttığımı düşünenler her gün çıkan haberlerdeki cinayet sebeplerine bakabilir. ayrıca bazı hayvanlar silaha bile gerek duymuyor, vücudunu şiddeti sergilemede bir enstrüman olarak kullanma da ustalaşmış bir sürü gizli tehlike aramızda dolaşıyor.

ayı sözlük yazarlarının en sevdiği 10 kadın vokal

1. (bkz: burcu güneş)
2. (bkz: göksel)
3. (bkz: hümeyra)
4. (bkz: sıla)
5. (bkz: sertab erener)
6. (bkz: sezen aksu)
7. (bkz: şebnem ferah)
8. (bkz: ayşegül aldinç)
9. (bkz: şükriye tutkun)
10. (bkz: leman sam)

biraz klişe bir liste oldu ama yukarıdaki solistlerin çoğu okudukları şarkılarda aynı zamanda hikayeleri de güzel anlatıyorlar diye seviyorum. her notaya doğru basarak temiz ama hissiz değil, neyi nasıl anlatacağını bilip şarkı söyleme üslubuna onu da yansıtarak okuyorlar.

zorba aşk

daha önce sezen aksu'nun kendi yazdığı sözlerle deliveren albümünde hoş geldin ismiyle de yayınlanmış olan burcu güneş şarkısıdır. 2001 tarihli tılsım albümünde ara dinkçiyan bestesinin bu versiyonuna yeni sözleri aysel gürel yazmıştır. beste bu sefer melik yirmibir tarafından düzenlenmiştir. burcu güneş bana göre bu şarkıda kendi sesinin gücünü ve güzelliğini çok güzel bir biçimde sergileme fırsatı bulmuştur.parçanın sözleri de şöyle;
dünkü anılar hala kalbimde vurgun
divane oldum aşka, gönlümü koydum
ateşi yar eden
şu canımı eriten
her darbesi hüküm
ne dünüm ne günüm
ben bahar aradım, yandı güller aldandım
yağmura rüzgara sığındım saklandım
ah, inkar yok
isyan yok
ah, aşktan başka bir ferman yok

canda tükendi sevda
zorba aşk zorba
seni sevemem bu yürekle bir daha asla

güneş doğacak

burcu güneş'in 2001 tarihli tılsım albümünden bir parçadır. sözleri kendisine, müziği ara dinkçiyan'a, düzenlemesi ise melik yirmibir'e ait olan parça bana göre türk popundaki en güzel sözlere sahip parçalardan biridir.sözleri de yazayım tam olsun;
bilinmez bir gidiş sevgiye tutunup
elveda hatıralar sizlere
ağlama ayşe kız, ağlarsan anlarım beni bekler güz
bildik bir ezgili sızı var hala
ağrıyor her yağmur yağışında
bayramlar gelmedi şen şakrak
doğmadı yüzüme güneş
içimden bir ses yükselir birden; güneş doğacak

sabahın ilk ışıklarında yürürüm
yasemenler kokar bu civarlarım
hem hasret hem hüzün bir arada
çok uzun yolum var daha
sadece bekliyor iyimser bu gönül
zamansız eskidik, hüzün içti ömür
nicedir gezginim bu cihanda
doğmadın, umut ekti günüm
içimden bir ses yükselir birden; güneş doğacak

gel güneş gel karış rengime
doğ güneş çöz beni bekleme
bak gözüm yollarda, aylar geçti
görmedim, özledim, hasretim
ah bugün de dün oldu bile
bitmeyen bir umut var yine

şimdiki aklım olsaydı

hikaye örgüsündeki etkin rolleri nedeniyle eşcinsel karakterlerin senaryodan çıkarılmasıyla iptal kararı alınan netflix yapımıdır. yönetmen çağan ırmak nadide hayat ve tamam mıyız gibi filmlerinde de eşcinsel karakterlere yer vermiş bir yönetmen, onun masalsı dramaturjisinden böyle bir diziyi izlemek isterdim. güzel bir yapımın önünün engellendiğini anlamak için yönetmenin diğer işleri bir referans.

kendini bir kitap adıyla anlat

ben başlatıyorum dediğim başlık. başkalarının acısına bakmak isimli kitap bu ara bana çok uyuyor. televizyon, internet ve bir sürü başka mecra aracılığıyla bu dönem kendi acılarımı unutup başka felaketlerin hikayelerini dinliyorum. çernobil gibi gerçek faciaları anlatan kurgu dizileri seyrediyorum. bir gün bu kadar acıya bakmanın beni etkisiz ve duygusuz bir hale getireceğinden de korkuyorum. ayrıca susan sontag'ın bu kitabını tavsiye ederim.

beğenilmeyen reklamlar

sebepsiz bir şekilde 'dolgun saçları bizi de etkisi altına aldı' denilen şampuan ya da saç kremi reklamını sevmiyorum diyebileceğim başlık. başroldeki aktris hanım da 'herkes iyiyse devam ediyorum' diyor. kadını dolgun saçlarını süper güç olarak kullanan bir kahraman olarak marvel ya da dc evrenine dahil etmeliler. belki dolgun saçları thanos'u filan da etkisi altına alır.

ayı sözlük yazarlarının twitter sayfaları

yakın zaman önce tüm sosyal medya hesaplarımı kapattığım için cevap veremeyeceğim başlık. kendimi enteresan biri olarak sunmaya çalışmıyorum, sadece bu platformları beni kişisel olarak tatmin edecek şekilde kullanamadım. tekrar sözlüğe sarmamdan da bellidir diye düşünüyorum.

daha çok unutmak için daha fazla sevişmek

yine de karşınızdakinin de böyle bir amaç içerisinde olduğuna emin olun dediğim durumdur. kimse yara bandı olarak kullanılmak istemez. hatta sizden o kadar etkilenmiş olabilir ki o kişi, o sevişmelerin bir gün gerçek bir şeye dönüşeceğini de umabilir bandı uzun süre kullandığınızda. yara bandı kendi işlevini göremeyebiliyor bazen, tedaviye uygun aracı seçin, kimse üzülmesin.

türkiye'deki pasifler vs avrupa'daki pasifler

avrupa'da pasifler teklif ediyormuş dedirten başlıktır

ayı sözlükteki ak parti düşmanlığı

ak partideki lgbti düşmanlığı adlı başlıkla beraber anlam kazanacak başlıktır. her fırsatta senin kimliğinle ilgili nefret söyleminde bulunan insanları nasıl sevebilirsin ki! adamlar senin varlığının bu dünyadan silinmesini istiyor, sözlüğü bırak öteki konumuna yerleştirilen ve aklı başında olan hiç bir insan bu adamları sevmemeli.

türkiye'deki pasifler vs avrupa'daki pasifler

insanı insana insanca anlatmak için tiyatrodan sonra en etkili yöntem diyebileceğim kıyasa sahip başlıktır! en derin düşüncelerimizi! seks konusunda oluşturduğumuz gerçeği beni üzüyor. ülkemiz erkeklerinde en yerleşmiş örneklerinden biri de türk kızları ve rus kızlarıdır. bu kıyaslamaların geneli de artılarından bahsedilse bile kendimizi küçük görmemize ve kendi kültürümüze burun kıvırmaya hizmet eder.

ölmesi gereken ünlüler

yarım aklımla ve yanlış algılarımla isim veremeyeceğim başlıktır. yine de kimsenin ölmesini istemem gibi ahlaki doğruculuk da yapamıyorum. aklıma deadpool 2'deki deadpool'ün hitler'i öldürmek için geçmişe gittiği sahne geliyor. bebek hitler'e bir şey yapamıyor ama adamın ileride yapacaklarını biliyordu. o aşamaya gelince muhtemelen ölmesini istediğim kişiye karşı vicdani bir tutum geliştireceğim. ama ölmesini istediğimiz ünlünün ölümüne biz sebep olmayacaksak bu kararı daha rahat verebiliyoruz değil mi! ben toplumda bölücü, insanlara zararı dokunan, kötü örneklerin (ama en uç olanlarının) ölmesini isteyebilirim ama işin derinine inince orada karar mekanizması düzgün bir ritmle çalışmıyor. böyle düşününce de ölüm denen şeyin insan eline bırakılmaması gerektiğini düşünüyorum. karmakarışık...

yazarların şu an ihtiyacı olan şeyler

beni hayallerim konusunda manevi olarak destekleyecek bir dost eli diyebileceğim başlıktır, umudumu yitirmeye başladım zira. çok değerli insanlardan çok değerli şeyler işitmiş olmam bugün içinde bulunduğum durumda bana yardımcı olmuyor.

eşcinselliğini yaşamaya yeni başlayanlar için tavsiyeler

tek söyleyebileceğim kendi tecrübemden kaynaklı bir cümle olabilecek tavsiyedir. kimsenin sizi değersiz ve yanlış olduğunuzu hissettirmesine izin vermeyin. hayat sonra kayıyor gidiyor elimizden. ben beni böyle hissettiren insanlara o kadar bağımlı yaşadım ki, dönmeyecek güzel zamanlarımı bozuk para gibi harcadım.

kendini intihar etmek

müge anlı'da bu sabah sıkça kullanılan sözcük öbeği. kendini intihar, başkasını cinayet etmek ya da kendini cinayet edip başkasını intihar etmek... of çok karıştı...
  • /
  • 7

hasan can kaya

youtube üzerinden konuşanlar kanalında tanıştığım, günümü - gecemi şenlendiren bebiş. beni hiç kimse bu kadar güldürmemişti. üstelik bir kadın bir erkek programının yazarlarından biriymiş. bunu izlediğim bir bölümde öğrendiğimde bu kadar yetenekli bir adamın böyle bir programda yazar olmasına hiç şaşırmadım. favorim 3. ve 17. bölüm ama kesinlikle 1 den başlayarak her gününüzü şenlendirin derim. şu an her salı yeni bölümler ekleniyor. önceki bölümleri bitirmemek için yavaş yavaş izliyorum... arka arkaya 3 bölüm shot attığım da oldu dayanamayıp.

en yaratıcı küfürler

tavır önemlidir. tavır varsa "gerizekalı" bile yeterlidir.

aşırı empati sendromu

"elalem ne der?" ile örülmüş, başkaları için yaşamak olarak adlandırabileceğimiz kişinin devamlı olarak karşısındakinin duygu ve düşünceleriyle ilgilenmesi ve bu durumun bir çeşit ‘aşırı odaklanma’ hali oluşturmasıdır. özellikle kayıp kuşak diyebileceğimiz x kuşağı öncesini bir dönem sanırım pençesine almıştır.

porto rikolu sendromu

en ufak bir sorunda çevreye ve çevredeki insanlara karşı şiddet gösterme eğilimi. ülkemizde de örneklerine sıkça rastlanan akıl sahibi olmadan sinir sahibi olma durumu. sinirsel ve ruhsal rahatsızlık.

batesmotelpro

şarkılarda ön planda olan çocuğun çok tatlı olduğu, diğer şişman olmayan çocuğun ise bir hayli gideri olduğu oluşum.

kendini bir kitap adıyla anlat

kendini bir kitap adıyla anlat

ölmesi gereken ünlüler

(bkz: harry potter)

--- spoiler ---

snape: yani vakti geldiğinde, çocuk ölmek zorunda.
dumbledore: evet... evet çocuk ölmeli.

--- spoiler ---

eşcinsellerin genellikle terbiyesiz insanlar olması

isa değiliz; hakkını yiyenin, arkandan laf edenin, tavuğuna kışt diyenin haddini bildirmek terbiyesizlik değil, direniştir. hak yiyenin hakkından geldiğinde, arkandan laf edenin yüzüne tükürdüğünde, kimseye zarar vermeden bildiğin yolda yürüdüğünde malûm ahlak penceresine itiveriyorlar insanı... ayrıca *

eşcinsellerin genellikle terbiyesiz insanlar olması

terör, yolsuzluklar, kadına yönelik şiddet, çocuk tacizleri, fetö, ayakkabı kutusu ve daha nice mevzu eşcinseller ile değil heteroseksüel toplumla ilgilidir.

terbiyesiz olmamla gurur duyuyorum. evet usul adap çok öğrenemedim, toplum da beni adam yerine koymuyor ama kendimden başka kimseye de zarar vermedim, çalmadım, darp etmedim, hak yemedim.

Toplam entry sayısı: 137

ayı sözlük altı yaşında zirvesi

unicorn09

homojen derginin 13. sayısında yer alan fahişe kompleksi isimli yazısına bayıldığım yazar, kalemine sağlık.

erkeklerin farkında olmadan yaptıkları 7 seksi hareket

yedi hareket olarak düşündüğümde hayalimdeki erkek ortaya çıkıyor sevgili sözlük ahalisi.
1. kesinlikle sakalını kaşıması ya da düzeltmesi.
2. elinde herhangi bir müzik aleti olmasi (gitar tercih sebebi)
3. beni dinlerken ya da konuşurken gözlerini gözlerimden kaçırmaması, ben heyecanlanıp kaçırıyorum zaten.
4. kolunu yürürken omzuma atması.
5. özellikle bilgisayar başında çalışırken, dikkatini toplaması gereken bir iş üstündeyken.
6. sigara içmesi, o sigaradan kendi halinde bir nefes alıp dumanını savurması.
7. kitap okurken şekilden şekile girmesi.
4. ve 5. maddeleri cogunlukla farkinda olarak yapabilir ama kendiliğinden oluyorsa, içten geliyorsa tadından yenmez.

ayı sözlük altı yaşında zirvesi

benim için dün hissettirmemeye elimden geldiği kadar çaba harcasam da müthiş heyecanlı bir zirveydi, çünkü bazı insanlara basit görünebilecek bu tarz bir arkadaş toplantısına ilk defa katıldım ve benim için bir dönüm noktası oldu. hep istediğim ama memleketimde hayalini bile kuramayacağım, gökkuşağının renkleriyle bir araya geldim çünkü. iliklerime kadar yalnız olmadığımı hissettim, kahkaha attım uzun zaman sonra. insanların gözlerinin içine bakarak uzun zamandır konuşmadığımı fark ettim.

gözde senem'den bahsetmeden geçemeyeceğim, sen ne tatlı insansın öyle. muhabbetine, enerjisine, kendisine, mekana, kısaca her şeyine hayran oldum. ilk fırsatta kendisiyle kahve içmek için can atıyorum. kızın gözlerinin içinde bir ışık var, abartmıyorum o gece vakti ay ışığını bu kızdan almış dedim. gündüz görsem güneşle kıyaslayacaktı demek ki meczup kafam.

bir diğer heyecan bir süredir hoşlandığım çocukla ilgili paylaşımlar yapmaktı o mavi ışığın altında, balkonda. dark bear flörtleşmemize çok güzel katkıda bulundu. ilk buluşmadan adama gönül borcum oldu. tanrı mavi ışığı korusun, çünkü sayesinde kıpkırmızı suratım fark edilmedi. yakında sözlüğe dahil olacak bu arkadaş sayesinde buluşmadan önce kendimi güvende hissettim.

gelen sözlük yazarlarının hepsi ayrı tatlı, gerçekten masa farklı aromalardaki şeker ve çikolatalardan oluşan bir tatlı ziyafetiydi. gece için çok teşekkür ederim, her birinizle umarım muhabbetleri daha da koyulaştırabilirim. 2018 benim için dün gece başladı sayenizde.

0-xcopy

geçtiğimiz günlerde ilk teklileri 'letter to pester'ı' yayınlamış genç metal grubu. daha başarılı işlere imza atacaklarına eminim.şarkının sözlerini de bırakayım şuraya, verdiğim linkte olmasına rağmen.
ı'm sick of that blood sucking circus.

stare into my eyes.
you've never seen them before.
ıt won't happen again until you want it to.
dancing to entertain you.
ı'm just like a monkey on a dumb donkey.
we're the scapegoats and genetic whores,
programmed to sell even our own souls.
push the button, follow the path.
we won't hurt you, but ı may bite you.
ready, steady, nobody move.
that whole place looks like a fucking cemetery.
there's nothing, not even a shiver.

ı look into your eyes.
ı've never seen you before.
ıf it happens again, ı won't even care you.
ıs that the same face or just the same case?
you think that you may like. try it, ı dare you.

the rats and captain had no way to run from that sinking ship.
ıt's going and gone away to make you all happy.

söz: gurur bozkurt
müzik: ozan mustafa tuncal
düzenleme: xeroxcopy
yönetmen: gurur bozkurt
cinematographer: umut acar

ayı sözlük altı yaşında zirvesi

benim için dün hissettirmemeye elimden geldiği kadar çaba harcasam da müthiş heyecanlı bir zirveydi, çünkü bazı insanlara basit görünebilecek bu tarz bir arkadaş toplantısına ilk defa katıldım ve benim için bir dönüm noktası oldu. hep istediğim ama memleketimde hayalini bile kuramayacağım, gökkuşağının renkleriyle bir araya geldim çünkü. iliklerime kadar yalnız olmadığımı hissettim, kahkaha attım uzun zaman sonra. insanların gözlerinin içine bakarak uzun zamandır konuşmadığımı fark ettim.

gözde senem'den bahsetmeden geçemeyeceğim, sen ne tatlı insansın öyle. muhabbetine, enerjisine, kendisine, mekana, kısaca her şeyine hayran oldum. ilk fırsatta kendisiyle kahve içmek için can atıyorum. kızın gözlerinin içinde bir ışık var, abartmıyorum o gece vakti ay ışığını bu kızdan almış dedim. gündüz görsem güneşle kıyaslayacaktı demek ki meczup kafam.

bir diğer heyecan bir süredir hoşlandığım çocukla ilgili paylaşımlar yapmaktı o mavi ışığın altında, balkonda. dark bear flörtleşmemize çok güzel katkıda bulundu. ilk buluşmadan adama gönül borcum oldu. tanrı mavi ışığı korusun, çünkü sayesinde kıpkırmızı suratım fark edilmedi. yakında sözlüğe dahil olacak bu arkadaş sayesinde buluşmadan önce kendimi güvende hissettim.

gelen sözlük yazarlarının hepsi ayrı tatlı, gerçekten masa farklı aromalardaki şeker ve çikolatalardan oluşan bir tatlı ziyafetiydi. gece için çok teşekkür ederim, her birinizle umarım muhabbetleri daha da koyulaştırabilirim. 2018 benim için dün gece başladı sayenizde.

ayı sözlük itiraf

artık yalnız kalmak beni ürkütüyor, ölüm yaklaştığında zamanında hiç bir insanla paylaşamadığım şeylere teselli olsun diye yoldan geçen tanımadığım insanlara bile selam verip her şeyi telafi etmeye çalışmak zorunda kalmak istemiyorum. öleceğim ama meğerse insanları hala seviyormuşum demek istemiyorum

unicorn09

homojen derginin 13. sayısında yer alan fahişe kompleksi isimli yazısına bayıldığım yazar, kalemine sağlık.

cinsel kimliğini ararken başka insanların kalbini kıran insan modeli

kısa bir süre önce yaşadığım durumdur. söz konusu kişi hoşlandığını belli ettiği halde yalnız kalma ihtimalinin olduğu davetlerden kaçındı, dolayısıyla ev ve sinema davetleri geçiştirildi. bu davetler geçiştirilirken muğlak cevaplar verilmesini davete icabet edileceğinin söylenmesine tercih ederdim. söz konusu kişi herhangi bir temastan kesinlikle kaçındı ve neyin ters gittiği konusundaki soruları kati suretle cevapsız bıraktı. iki ay boyunca beni oyaladı ve medeni bir şekilde iletişimi kestik. bu süre zarfında saatlerce onun işten çıkmasını bekledim (ve bir iki saatlik bir muhabbet için altı yedi saat oluyor aşağı yukarı), çoğunlukla yanında olmaya çalıştım ve elime geçen tek şey sabahtan beri üzerimden atamadığım ağlama hissi, bunalım halleri.

bu insan modellerinin tüm sözlük ahalisinden uzak durmasını temenni ediyorum, özünde iyi insan olabilirler ama lütfen kimlik karmaşanızı daha yapıcı yollardan çözün. en azından açık olun. bahsi geçen kişi baştan dürüst olup emin olmak istiyorum durumumdan deseydi ama bu süreyi onunla yine geçirirdim. kırıldım be sözlük ahalisi, göğsüme bir ağırlık çöktü, gitmiyor. en kötüsü cevapsız kalması her şeyin.

ayı sözlükteki ak parti düşmanlığı

ak partideki lgbti düşmanlığı adlı başlıkla beraber anlam kazanacak başlıktır. her fırsatta senin kimliğinle ilgili nefret söyleminde bulunan insanları nasıl sevebilirsin ki! adamlar senin varlığının bu dünyadan silinmesini istiyor, sözlüğü bırak öteki konumuna yerleştirilen ve aklı başında olan hiç bir insan bu adamları sevmemeli.

cinsel kimliğini ararken başka insanların kalbini kıran insan modeli

kısa bir süre önce yaşadığım durumdur. söz konusu kişi hoşlandığını belli ettiği halde yalnız kalma ihtimalinin olduğu davetlerden kaçındı, dolayısıyla ev ve sinema davetleri geçiştirildi. bu davetler geçiştirilirken muğlak cevaplar verilmesini davete icabet edileceğinin söylenmesine tercih ederdim. söz konusu kişi herhangi bir temastan kesinlikle kaçındı ve neyin ters gittiği konusundaki soruları kati suretle cevapsız bıraktı. iki ay boyunca beni oyaladı ve medeni bir şekilde iletişimi kestik. bu süre zarfında saatlerce onun işten çıkmasını bekledim (ve bir iki saatlik bir muhabbet için altı yedi saat oluyor aşağı yukarı), çoğunlukla yanında olmaya çalıştım ve elime geçen tek şey sabahtan beri üzerimden atamadığım ağlama hissi, bunalım halleri.

bu insan modellerinin tüm sözlük ahalisinden uzak durmasını temenni ediyorum, özünde iyi insan olabilirler ama lütfen kimlik karmaşanızı daha yapıcı yollardan çözün. en azından açık olun. bahsi geçen kişi baştan dürüst olup emin olmak istiyorum durumumdan deseydi ama bu süreyi onunla yine geçirirdim. kırıldım be sözlük ahalisi, göğsüme bir ağırlık çöktü, gitmiyor. en kötüsü cevapsız kalması her şeyin.