90ların gerizekalı moda furyaları

ağına zamanında benim de düştüğüm facia furyalardır. o hıyarlıkları özlesem de kimilerini hatırladıkça ürpermiyor değilim... aklıma gelenler:

mavi camlı güneş gözlükleri:
hemen alıp yazlıkta hava atmışlığım vardır.
step:
kadınları spor yapıyorum ayağıyla salonlara doldurmuştur. nice dombili kadın taytlar eşliğinde bu yolda telef oldu.
bandana:
her üniversite öğrencisinin çılgınlığını kanıtlamak amacıyla kafasına geçirdiği bez parçasıydı. daha çılgın olanlar kollarına bacaklarına bile bağlardı. o dönem üniversiteye giden ablamın bandanalarına hayranlıkla baktığım olurdu. hay bin kunduz.
anket defterleri:
hayatta yapmak istediğiniz en çılgın şey nedir gibi envai çeşit soruların olduğu ekseriyetle ortaokul öğrencilerinin sınıflarda dolaştırdığı defterlerdi. soruları cevaplarken üniversite sınavında o kadar düşünmemiştim. hey gidi hey!

ee artıran yok mu?
bu akımlardan amerikan traşı bir neslin erkek nüfusunu heder etmiştir...
kendimizi son derece havalı hissetmemizi sağlayan bele bağlanmış tuhaf kot ceket, pantolonun üstünden bacağa bağlanan kumaş/fular, fazla kabarık, kıvırcık saçlar...
göbeği açıkta bırakan zevksiz giysiler
oduncu gömleği, püsküllü kot şort, mus çorap-lambada eteği-lambada ayakkabısı*, wolkman*, tetris bitmez bu 90'lar, derin mevzu, çocukluğumuzun en güzel yılları, şimdiki kanayan yaramız. bir 20 sene sonra 2010'ların iğrenç moda furyası diye de dalga geçeceğiz.
ispanyol paça pantolon. nereden kimden geldiyse* sanırım 70'lerden kalma bir kahverengi kadife ispanyol paça pantolonum vardı ve neredeyse hiç üzerimden çıkarmazdım bunu.
yırtık paçalı kotlar. şimdi zikseler giymem. o zamanlar terzide özel yırttırıyodum.
ünlülerin resimlerinin olduğu kartpostallar. bir insan niye öyle bir kartpostalı sevdiklerine gönderir ki?
bir de, daha çok varoş gençliği arasında yaygın olan tavuk götü saç modeli vardı ki, akıllara zarar..
arabalar branda ile örtülürdü bu yıllarda ne oldu da yok oldu bu moda anlamış değilim.
yüksek bel jeanlerin üstüne giyilen göbeği açık t-shirtler. 3 parmak kadar bir açıklıktan gözüken et parçasını havalı bulan kızların birde ayakkabı olarak dolgu topuklu spor ayakkabılar giymeleri varıdı.
erkeklerde tavuk götü diye bilinen saç modeli, yanları fosforlu taytlar, kotun içine kazak sokmak ki hiç moda olmamasına rağmen herkes yapardı.
alabros diye bir saç kesim modeli vardı , hatırladın ?
alabros diye bir saç kesim modeli vardı. *
erkeklerin fazla bol, omzu düşük grunge bozması giyimleri, kadınların * dudak kalemi sevdası ile devam eden dönem. naylon 80lerin sonucu olarak bu kadar yapaylığa daha doğal, sade olalım bizden olalım derken bol penyelere, çuvalsı pantolonlara sahip çıkılmış. yaşanması gereken bir dönemdi. 2020lere doğru tekerrür etmesi beklenmekte.
moda denilen kavram 10 yılda bir değişen ve değiştikçe de güzelleşen bir kavramdır. 70 lerdeki vintage 80 lerde uzay çağındaymışçasına giyilen taylar ve fosur fosur saçlar, 90 larda yüksek bel kotlar ve kot akımı yeniden başa sarmıyor mu? şu an zaten 70 ler sonu 80 ler başındaki kıyafetler moda olmadı mı? bunlar kimsenin üzerinde yok mu yani? her 10 sene moda için bir basamak ve 90 larda modanın basamaklarından birisi. 90 lar da güzeldir şimdi olduğu gibi.