a quiet place

2018 yılının en iyi korku filmi olarak gösterilen ve ciddi anlamda izlerken korkudan bayılma riski barındıran acayip güzel film. gerim gerim geren film aslında sessiz film tadında çünkü ses çıkaran ölüyor.

ufak bir bütçe ile çekilip trilyonluk gişe yapan film öylesine iyi ki izlemek için ciddi anlamda güçlü bir sinir yapısı lazım.

valla çok beğendim 2.si de yolda imiş. filmi hem yönetip hem oynayan john krasinski'nin de sakallarını yerim ham ham.

2018'in en başarılı filmlerinden. zaten golden globe'da gördük. her zaman söylerim ses en güzel korku unsurudur. sessizlik daha iyisi.

neden ortaya çıktığı bilinmeyen ve ses çıkaran her şeye saldıran yaratıkların olduğu post apokaliptik bir dünyada geçen filmde insanlar hayatını tamamen sessizlik içinde yaşıyorlar. çıkan en ufak bir ses bile ölüm demek.

filmden tek isteğim yaratıkları görmemek olabilirdi. ama olsun. devam filminde ne anlatacaklar bilmiyorum. çünkü böyle filmlerin tek filmle sınırlı kalırsa efsaneler içine gireceğini düşünüyorum.
vizyon tarihinde, gece seansında bomboş bir salonda izlemiştim. ufak bütçeyle, çok çok iyi işler yapılabileceğinin en güzel örneklerinden. her ne kadar hikaye olarak esinlediği kitaba, bird box'a oranla daha uzak olsa da, açılış sahnesi, doğum ve merdiven sahnesindeki yükselen gerilim ve gerçek hayatta da karı koca olan oyuncuların perdeye yansıyan uyumuyla, bence de 2018'in en iyi yapımlarından biriydi.
ikinci filmi çok yüksek ihtimalle bizi ilk film esnasında varlığından haberdar ettikleri diğer aileler/gruplardan biri etrafında dönecek demişti yakışıklı krasinski
aşırı yavan buldum bu filmi ben.
özellikle korku ve gerilim filmlerinin çoğunu beğenirim sebebi ise ne kadar kötü olursa olsun üç buçuk atmama neden olurlar. bunda öyle bir durum yaşamadım sanırım karakterlerle özdeşmedim.
onun dışında çatışma ve senaryoda sıkıntılar vardı bence.
sese tepki veren yaratıkların olduğu bir dünyada çocuk yapmak neyin nesi allasen.
insanoğlu o kadar silah teknolojisine sahip ama bu yaratıklar tarafından yok olmanın eşiğine gelmişler. fakat canavar pompalı tüfekle ölebiliyor (wtf).
vs vs. olmamış efenim gider lang filmi izler belirsizlik içinde pısar kalırım bir kenarda.
en nihayet, 20 mart 2020 de ikincisi geliyor. ilk filmi bıraktığımız son sahneden devam edecek yeni bir gerilim bizleri bekliyor. fragmandan anlaşıldığı kadarıyla, arada kısa geri dönüş sahneleriyle hikayenin başını da anlatacak.

bence ilk filmi güzeldi
2018 gibi rezalet bi sinema yılından çıkan nadir, iyi filmlerden biriydi
ikinci filminin fragmanı daha başarılı gözüküyor ama filmi de izlemek istediğimi farkettim, bakalım
akıbeti bu seneki us gibi olabilir ödül sezonunda, çok erken vizyona giriyor zira