a quiet place

2018 yılının en iyi korku filmi olarak gösterilen ve ciddi anlamda izlerken korkudan bayılma riski barındıran acayip güzel film. gerim gerim geren film aslında sessiz film tadında çünkü ses çıkaran ölüyor.

ufak bir bütçe ile çekilip trilyonluk gişe yapan film öylesine iyi ki izlemek için ciddi anlamda güçlü bir sinir yapısı lazım.

valla çok beğendim 2.si de yolda imiş. filmi hem yönetip hem oynayan john krasinski'nin de sakallarını yerim ham ham.

2018'in en başarılı filmlerinden. zaten golden globe'da gördük. her zaman söylerim ses en güzel korku unsurudur. sessizlik daha iyisi.

neden ortaya çıktığı bilinmeyen ve ses çıkaran her şeye saldıran yaratıkların olduğu post apokaliptik bir dünyada geçen filmde insanlar hayatını tamamen sessizlik içinde yaşıyorlar. çıkan en ufak bir ses bile ölüm demek.

filmden tek isteğim yaratıkları görmemek olabilirdi. ama olsun. devam filminde ne anlatacaklar bilmiyorum. çünkü böyle filmlerin tek filmle sınırlı kalırsa efsaneler içine gireceğini düşünüyorum.
vizyon tarihinde, gece seansında bomboş bir salonda izlemiştim. ufak bütçeyle, çok çok iyi işler yapılabileceğinin en güzel örneklerinden. her ne kadar hikaye olarak esinlediği kitaba, bird box'a oranla daha uzak olsa da, açılış sahnesi, doğum ve merdiven sahnesindeki yükselen gerilim ve gerçek hayatta da karı koca olan oyuncuların perdeye yansıyan uyumuyla, bence de 2018'in en iyi yapımlarından biriydi.
ikinci filmi çok yüksek ihtimalle bizi ilk film esnasında varlığından haberdar ettikleri diğer aileler/gruplardan biri etrafında dönecek demişti yakışıklı krasinski