ağır yaşamlar

tlc de gösterilen ve orjinal ismi 'my 600 lb life' olan program. amerikan ölçü birimlerinin farklı olmasından dolayı 600 falan yazınca insanda bir şok etkisi bırakmıyor değil ilk başta. ama hastalar yine 300+ küsür kilolarda. ayrıca dr. now gibi tatlı bir adamı da bize tanıştıran program.

öyle bir psikoloji içine giriyorsunuz ki tam kaçamak yapacak ya da fast food yiyecekken bir köşeden hemen dr. nowzaradan çıkıp 'bu şekilde olmaz git 25 kilo vermeni istiyorum' diyecek gibi hissediyorsunuz.

ayrıca ilk iki sezondan sonra aşırı kilo veren kişilerin 2. evrede deri toplattırma ameliyatlarını izlediğimiz devam serisi 'my 600 lb life: where are they now' programı da mevcut.
bu programı izlerken bana fenalık geliyor. o kadar kilolu insanların hayatlarını devam etme aşamalarını izledikçe afakanlar basıyor. antreman görüntüleri iyi de evdeki görüntüleri çekilmez yaa.
dr. nowzaradanın altın steteskopunun gözlerimi kamaştırdığı program.
kilo verdikten sonra fazla derilerini de almayı konu eden versiyonu olan program. tüm ameliyatlara her ne hikmetse canan karatay'ın erkek versiyonu olan bir doktor girmektedir. haftasonları tlc'de ağır yaşamlar ile birlikte peş peşe yayınlanmaktadır.
izleyince kendi varlığımı sorguladığım program. onlar mı var ben mi yokum?
şuan yayınlanan bölümde kadın bacon yapıyor. ve bacon sansürlendi. anlamadım sansür sebebi rtük mü yoksa tlc keyfi mi yapıyor bunu?

her halükarda saygısızlık. iyice bok bir ülkeye dönüşüyoruz!
bazen bazı bölümlerini izliyorsunuz, adam ya da kadın gelmiş 300 küsur kiloya ve sevgilisi ya da eşi onu terk etmemiş. yani olay “ben terk ederdim” demek değil ama bizim ülkemizdeki insanların tahammül seviyesi oldukça düşük bence. her seferinde diyorum ki, bizimkiler olsa çoktan gitmişti. her şeye rağmen sevme durumunun en azından kilo versiyonunu görmüş oluyoruz. bu programda sevdiğim şeylerden biri bu.

ayrıca, psikoloji seanslarını da beğeniyorum ben. sanırım özellikle seçiyorlar kişileri. öyle ki, çocukluk travması olmadan aşırı obez seviyeye gelen yok gibi. bu seanslarda da kişilerin bedenini nasıl bir koruma kalkanı haline getirdiğini ve o kalkan altında da zamanla kendini ezdiğini görüyor oluyorsunuz.