ağır yaşamlar

tlc’de yayınlanan program. resmen bağımlılık etkisi yaratıyor.

kişilerin kilo verme sürecinde ortaya çıkan şey şu ki, aslında çoğu kişi hayatlarındaki bir travmayı atlatış şekli ya da o travmanın etkilerini görmezden geliş şekli olarak yemek yemeyi seçmiş.

mide küçültme ameliyatı sonrasında psikotrepi aşamasına da tanık oluyoruz.

her ne kadar program kişilerin fiziki özellikleriyle başlasa da, kilo verme sürecinde kişilerin duygusal yönü ağır basıyor. görüyorsunuz ki, insanoğlu olaylar ya da travmalar karşısında ne kadar da kırılgan.

önceliklerin zaman içerisinde ne kadar değişebildiğini ve insanların hatası olan kişileri affetmeye ne kadar da hazır olduklarını görüyorsunuz.
tlc de gösterilen ve orjinal ismi 'my 600 lb life' olan program. amerikan ölçü birimlerinin farklı olmasından dolayı 600 falan yazınca insanda bir şok etkisi bırakmıyor değil ilk başta. ama hastalar yine 300+ küsür kilolarda. ayrıca dr. now gibi tatlı bir adamı da bize tanıştıran program.

öyle bir psikoloji içine giriyorsunuz ki tam kaçamak yapacak ya da fast food yiyecekken bir köşeden hemen dr. nowzaradan çıkıp 'bu şekilde olmaz git 25 kilo vermeni istiyorum' diyecek gibi hissediyorsunuz.

ayrıca ilk iki sezondan sonra aşırı kilo veren kişilerin 2. evrede deri toplattırma ameliyatlarını izlediğimiz devam serisi 'my 600 lb life: where are they now' programı da mevcut.
bu programı izlerken bana fenalık geliyor. o kadar kilolu insanların hayatlarını devam etme aşamalarını izledikçe afakanlar basıyor. antreman görüntüleri iyi de evdeki görüntüleri çekilmez yaa.
dr. nowzaradanın altın steteskopunun gözlerimi kamaştırdığı program.