aids tanısı konmuş biri seks hayatına devam eder mi

merak ettiğim bir konu. aids tanısı konmuş biri, kolisine "ben aids'liyim" derse terkedilme ihtimali artar mı? öte yandan ilişkiye girdiği insanlar açısından prezervative rağmen hala bir risk olur mu? tanı konduktan sonra seks hayatında ne gibi değişiklikler olur?
terk etmem, olabildigince yanında durur onunla savaşırım.
ama bu savaşım körü körüne olmaz. kırmadan seks yapmayı bırakmamız gerektiğini söylemenin yollarını ararım.
ortada gercekten bir sevgi ya da aşk varsa her iki tarafta büyük fedakarlıklar yapmalı.
kötü gününde bırakmak ahlaksızlığın en âlâsıdır.
eheheheeyyyttt!! :)) ortalık bayram alanı... nereden başlanır bilemedim. hazır konusu açılmışken ekleyeyim; seksle hiv bulaşma yüzdesi yalnızca %2'dir. tabii ben yalnızca dedim ama konu görecelidir. sizin için koskocaaamann bir %2 olabilir. diğer bulaşıcı unsurların tehlike oranlarının daha yüksek olması söz konusu. tabii bu da demek olmuyor ki günümüz hiv taşıyıcıları ağırlıklı cinsel yolla taşıyıcı olmuyor. o da oranlarla alakalı. her birimiz veriler üzerinden konuşabiliyoruz. elime turnusol kağıdı alıp ölçebildiğim bir şey değil zira. burada verilere dem vurmamın sebebi de şudur; bazı bilinçlendirme politikaları böyle bir yapıya bürünebiliyor. yani bilinci yaratabilmek adına mübalağa sanatını kullanan bir politika söz konusu olabiliyor. tarihte de, günümüzde de oldukça yaygındır örnekleri.

hasılı bunun üzerine bir de prezervatif taktık mııııı... ihtimaller infinity war'da avengers takımının thanos'u yenme ihtimali kadar azalıyor (165 milyonda 1) :)) yok tabii konu kişiseldir. risk risktir. tercih sana ait.

hivden aidsten daha önemli bulduğum bir konu var tabii, hatırlatma tadında ifade etmek gerekirse; hiçbirimiz tanrı değiliz. cool olmanın yolu da kıl olmaktan geçmiyor. evet, eğitim cehaleti alıyor... ama cahillerin cinsellik özgürlüğünü senin inisiyatifine geçirmiyor. göz ardı edilmemesi gereken bir detay bu. üzerinde durmakta fayda var. ki ayar vermek derdine düşerken, kendi ayarımızdan olmayalım.

biliyorum yoksa hepiniz çok şekersiniz çok tatlısınız (kalp)
yazılanları tekrarlamanın anlamı yok. ek not vereyim: hiv taşıyıcı bireylerin durumu who ( dünya sağlık örgütü) tarafından kronik hastalıklar listesine çekildi. yani tansiyon, diyabet vs ne kadar tehlikeliyse hiv de o kadar tehlikeli bu bireyler için. tedavileri artık sonuç veriyor ve tedaviye ulaşıp da hayatını kaybeden artık yok.
anladım arkadaşlar. aıds olmanızı hiç arzu etmem ama bir gün olursanız (allah muhafaza) siz hiç bir şeyden haberi olmayan masum partnerinizle sevişmeye devam edin!
yani çocuğum sen de yemin mi ettin bu ne gözünü seveyim... “konuya daha salakça nasıl yaklaşabilirim” diye özel bir çaban olmasından şüpheleniyorum heee..
seks hayatını geçtim hayatına devam etmemeyi tercih eden bile var.sorun hasta olmak değil halkın hiv pozitif bireylere olan damgalayıcı bakış açısı.sanki kendileri hiç seks yapmıyorlar.ayrıca bu kişi hastalığı cinsel ilişki yoluyla kapmamış bile olabilir.sekse devam etmekse karşıdaki kişiyi bilgilendirip korunarak yapılabilir.iki hiv pozitif kişi arasında karşılıklı virüs aktarma şeklinde yaşanacak uzun süreli ilişki ise birbirini anlama ve rahat davranabilme açısından en ideali.