aids tanısı konmuş biri seks hayatına devam eder mi

merak ettiğim bir konu. aids tanısı konmuş biri, kolisine "ben aids'liyim" derse terkedilme ihtimali artar mı? öte yandan ilişkiye girdiği insanlar açısından prezervative rağmen hala bir risk olur mu? tanı konduktan sonra seks hayatında ne gibi değişiklikler olur?
terk etmem, olabildigince yanında durur onunla savaşırım.
ama bu savaşım körü körüne olmaz. kırmadan seks yapmayı bırakmamız gerektiğini söylemenin yollarını ararım.
ortada gercekten bir sevgi ya da aşk varsa her iki tarafta büyük fedakarlıklar yapmalı.
kötü gününde bırakmak ahlaksızlığın en âlâsıdır.
bence cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar konusunda cahil olanlar da seks yapmayı bırakmalıdır!!! (toz pembe değil hayat için)

basit bir dil ile ifade edeyim. aıds, hıv enfeksiyonun son evresine verilen addır. ve tek başına bu enfeksiyonu tanımlamaz . "aıds evresi" diye de cümle içerisinde kullanılır. aıds evresinde olup bu dönemdeki fırsatçı enfeksiyonlar ile yaşayan bireyden bahsetmek istediğimizde de aıds ile yaşayan bireyler deriz. enfeksiyonun aıds evresine ilerlemiş olması demek ise artık fırsatçı enfeksiyonların ortaya ve kişinin bir çok dertten muzdarip olmaya başladığı dönemi anlamış oluyoruz.

benim anladığım kadarıyla burada sormak istediğiniz soru hıv pozitif tanısı almış bir bireyin seks hayatı nasıldır sorusudur. onu da size cevaplayayım. öncelikle hıv ile enfekte olduğumuzda cinsel isteklerimiz kaybolmuyor ama psikolojik olarak yaşanan stresten dolayı bir süreliğine azalabilir. tanıdan sonra alınan ilaçlar aynı şekilde cinsel davranış ve hormonlarımızı etkileyebilir ama yok etmez. yani hıv pozitif bireyler sevişmeye devam ederler.

günümüzde hıv pozitif bireyler eğer test yaptırıp, durumlarından haberdar olup, tedavileri başlarlarsa ve tedavi istenilen sonucu verirse bir süre sonra viral yükleri saptanamaz (non-detectable) seviyesine geri çekilecektir. bu aşamada negatiflerden tek farkları düzenli ilaç kullanıyor olmaları olacaktır. yani tedavi işe yarıyor ve virüs çoğalamıyor yeterince anlamına geliyor. ve kondomla anal seks yapabilirler.

hıv pozitif ile yaşayan bireylerle seks yapmaya gelince burada sorumluluğun hıv pozitif bireye yüklenmesi hem haksızlık hem de logic değildir. öncelikle cinsel yolla enfeksiyon sadece hıv değildir. her halükarda tek gecelik ilişkilerde ve henüz test kartlarına ulaşamadığımız bireylerle seks esnasında kondom kullanılması gerekmektedir. tabi ki tercih olarak hıv pozitif biri ile cinsel ilişkiye girmeyebilirsiniz. zorla olanı tecavüz olur. fakat hıv pozitif bireyin seks yapmaması gerektiğini söyleyemezsiniz. burada artık fobik bir durumun söz konusu olduğunu söyleyebilirim. her insan gibi hıv pozitif bireylerin de seks yapma hakları vardır.

hıv'in olası enfeksiyon yolları:
1) anneden bebeğe: ki artık günümüzdeki tedaviler ile pozitif anne negatif bebek doğurabiliyor.
2) kan transfüzyonu: açık yaralar ve damariçi madde kullanımında aynı şırıngayı kullanma
3) vücutsal sıvıların transfüzyonu(sperm, bre ile ( oral hariç, şimdiye kadar öyle bir vaka bulunmadığı için bulaşı yolu olarak kabul edilmemektedir. )
anal sektse hıv bulaşı riski yüksek olsa da illa bulaşacağı anlamına da gelmez.

hıv nasıl bulaşmaz:
aynı kaşığı, aynı bardağı, aynı havayı, aynı elbiseyi, aynı klozeti, aynı havuzu kullanmakla ve öpüşmekle, terle, tükürükle, gözyaşı ile bulaşmaz.

kısaca ilk entrideki soruları cevaplayayım. aidsliyim denmez. çünkü öyle bir şey yoktur. hangi aşamada olduğuna bağlı olarak eğer nondetectable ise hıv pozitifim denilebilir. terkedilme ihtimali vardır. sadece partneri tarafından değil, hem arkadaşları hem de ailesi tarafından dışlanmaya maruz kalabilir. fakat düzenli bilgilendirme ile bu zorluklar aşılabilir, aşılmıştır diye düşünüyorum. kondom kullanıldığı sürece sıkıntı olmaz. her halükarda tahriş ve yırtılalara karşı kayganlatırıcı kullanılabilir. tanı konduktan sonra, öncelik olarak tedavi sürecine başlanmalı, ve viral yük saptanamaz seviyeye indiğinde de gönül rahatlığıyla seks hayatına kondomuda dahil ederek devam edilebilmelidir diye düşünüyorum. her halükarda birden fazla seks partnerine sahip insanların düzenli olarak 3 ayda bir eliza testi yaptırmalarını öneriyorum.
kendim daha önce hıv pozitif bireylerle kondomlu anal seks yaptım. ve negatifim.
hayır, tıp doktoru değilim. fakat insanlığa bu kadar etki etmiş ve henüz kalıcı bir tedavisi bulunmayan bu enfeksiyona dair pozitif insanlarla konuşarak, danışmanlık yapan merkezlere danışarak sağlıklı bilgiyi elde ettiğimi düşünüyorum.
eheheheeyyyttt!! :)) ortalık bayram alanı... nereden başlanır bilemedim. hazır konusu açılmışken ekleyeyim; seksle hiv bulaşma yüzdesi yalnızca %2'dir. tabii ben yalnızca dedim ama konu görecelidir. sizin için koskocaaamann bir %2 olabilir. diğer bulaşıcı unsurların tehlike oranlarının daha yüksek olması söz konusu. tabii bu da demek olmuyor ki günümüz hiv taşıyıcıları ağırlıklı cinsel yolla taşıyıcı olmuyor. o da oranlarla alakalı. her birimiz veriler üzerinden konuşabiliyoruz. elime turnusol kağıdı alıp ölçebildiğim bir şey değil zira. burada verilere dem vurmamın sebebi de şudur; bazı bilinçlendirme politikaları böyle bir yapıya bürünebiliyor. yani bilinci yaratabilmek adına mübalağa sanatını kullanan bir politika söz konusu olabiliyor. tarihte de, günümüzde de oldukça yaygındır örnekleri.

hasılı bunun üzerine bir de prezervatif taktık mııııı... ihtimaller infinity war'da avengers takımının thanos'u yenme ihtimali kadar azalıyor (165 milyonda 1) :)) yok tabii konu kişiseldir. risk risktir. tercih sana ait.

hivden aidsten daha önemli bulduğum bir konu var tabii, hatırlatma tadında ifade etmek gerekirse; hiçbirimiz tanrı değiliz. cool olmanın yolu da kıl olmaktan geçmiyor. evet, eğitim cehaleti alıyor... ama cahillerin cinsellik özgürlüğünü senin inisiyatifine geçirmiyor. göz ardı edilmemesi gereken bir detay bu. üzerinde durmakta fayda var. ki ayar vermek derdine düşerken, kendi ayarımızdan olmayalım.

biliyorum yoksa hepiniz çok şekersiniz çok tatlısınız (kalp)
yazılanları tekrarlamanın anlamı yok. ek not vereyim: hiv taşıyıcı bireylerin durumu who ( dünya sağlık örgütü) tarafından kronik hastalıklar listesine çekildi. yani tansiyon, diyabet vs ne kadar tehlikeliyse hiv de o kadar tehlikeli bu bireyler için. tedavileri artık sonuç veriyor ve tedaviye ulaşıp da hayatını kaybeden artık yok.
anladım arkadaşlar. aıds olmanızı hiç arzu etmem ama bir gün olursanız (allah muhafaza) siz hiç bir şeyden haberi olmayan masum partnerinizle sevişmeye devam edin!
yani çocuğum sen de yemin mi ettin bu ne gözünü seveyim... “konuya daha salakça nasıl yaklaşabilirim” diye özel bir çaban olmasından şüpheleniyorum heee..
seks hayatını geçtim hayatına devam etmemeyi tercih eden bile var.sorun hasta olmak değil halkın hiv pozitif bireylere olan damgalayıcı bakış açısı.sanki kendileri hiç seks yapmıyorlar.ayrıca bu kişi hastalığı cinsel ilişki yoluyla kapmamış bile olabilir.sekse devam etmekse karşıdaki kişiyi bilgilendirip korunarak yapılabilir.iki hiv pozitif kişi arasında karşılıklı virüs aktarma şeklinde yaşanacak uzun süreli ilişki ise birbirini anlama ve rahat davranabilme açısından en ideali.