alicia keys

25 ocak 1981, new york), bilinen adıyla alicia keys, abd'li şarkıcı, söz yazarı ve oyuncu. dünya çapında tüm albümleri 30 milyon kopya satmıştır ve çeşitli ödüller kazanmıştır. on bir grammy ödülü kazanmıştır.
italyan-irlandalı bir anneden ve jamaikalı bir babadan dünyaya geldi. keys, çiftin tek çocuğudur. anne ve babasının küçük yaştayken ayrılmasıyla keys, çocukluğunu annesiyle geçirdi. annesinin teşvikiyle müzik hayatına atıldı ve "the cosby show" adlı televizyon programına çıktı. 11 yaşından itibaren piyano çalmaya başladı ve mozart, beethoven ve chopin gibi klasik müzik sanatçılarının parçalarını seslendirdi.
tanışmamız fallin' parçasıyla olmuştur, her parçası bir diğerinden güzeldir, muhteşem sesinin yanı sıra piyanoda da inanılmaz yeteneklidir.

fiziksel olarak da az çekici değildir hani. (bkz: ben bunu yerim dediğiniz şey)
new york şarkısı beni benden alan şarkıcıdır. irlandalı ve siyahi ebeveynlerin yarattığı bir diğer melez güzeldir. buna yakın bir ahenk için (bkz: jennifer beals)
fallin' parçası ile müzik dünyasına mükemmel giriş yapan, if i ain't got you ile yükselişini sürdüren ve no one ile kariyerinin en tepesine ulaşan, şu sıralar girl on fire ve not even a king gibi başarılı parçalara imza atan r&b, soul ve jazz uzmanı.
son parçası ve klibi de gayet güzel ve başarılıdır.

brand new me ;
inanılmaz bir kadın. neden türkiye'de böyle seslere sahip değiliz sorusunu aklıma getiriyor her dinlediğimde. falling, no one ve if i ain't got you favorilerim. ses yarışmalarında da pek çok şarkısını söylemeye çalışıp katleden insan görebilirsiniz. ama güzel söylemeyi başarırsanız bu kadının şarkılarını yarışmanın favorisi olacağınız da kesindir.
canlı performansları bana göre yeterli değil. sesi çok güçsüzmüş gibi çıkıyor albüm kayıtlarına göre. ya albüm kayıtlarında sesinin o kadar güçlü çıkmasını sağlayan ıvır zıvırdan vazgeçecek ya da canlı perfomanslarında daha güçlü söyleyecek. severek dinliyoruz ama canlı performanslarını değil.
son zamanlarda kendisine olan sevgim pik yapmış durumda. makyaj yapmayışından tut, son şarkısına kadar aşkım bi kadın.