ataerkil

erkek eğemen düşünce yapısı ...

bu anlamda ben daha çok ilk insanın oluşumuna bakıyorum .(yaradılış inancı dışında )
çok basit düşünülmesi yeterli ...ilkellikten bahsederken ..

erkek kadını tanıdığında ,ve cinselliği keşfettiğinde gördüki ortaya bir ürün çıkıyor .kadında değişmeler ...
tamamen deneme yanılma mantığı ...
kadın değişim sırasında mağaradan çıktı ,et için koşturdu ağaçlardan atladı ....
bu aşamada cinsellikten oluşan 'ürün'(çoçuk) cansız bir 'ürün' kadının o değişim sırasındaki beden yorgunluğu 'ürünü' öldürdü.
erkek ve kadın uzun süre ölü ürün elde etti.
kadın canlı ürün vermeye başladığında bedenen daha rahat işler yapması gerektiğini anlamıştı . ateş yakmak ,toplamak vb..canlı ürün demek kendileri dışında demek ve daha fazla et belki daha fazla ürün demekti.kadın sürekli değişim içindeydi (ee tabi 3 çocukta kal denmeyeceğine göre,doğum kontrol de yok ) kadın uzun süre değişim içinde kalması kadının normlarını oluşturdu temelde .daha ağır işler yapan erkek ,daha ağır ve daha şiddet eğilimli oldu .ve kadınada hükmetmeye başladı ... *
genellikle kötü bir algıya sebebiyet verir.bu algı haksızda değildir.erkeğede kadınada keskin roller biçmiş bir sistemdir.bu keskin rol arasında eşcinseller kendilerine yer bulamamıştır.ezilen kadın ezen erkek gibi görünsede erkeğide en az kadınlar kadar ezmiştir.erkeğe hükmeden,güçlü olmak zorunda olan bir rol biçmiştir.savaşan birçok insanın canını alan ve bunu övünç kaynağı haline getiren canavar haline getirmiştir.fiziken güçsüzsen,aileni dövmeyip dinliyorsan pısırıksındır.insan canı almayı reddediyorsan erkek bile değilsin öl gitsin.neyseki düşünen,bunu pratiğe çeviren kutlu insanlar yüzyıllarca mücadele ederek ataerkil düzeni temelinden sarsmış ama hala yıkılmadı.
aile içinde babanın sözünün geçme durumu..

kumanda hep babada olur. *
erkeği çok zorlayan düşünce yapısıdır, şahsen ben üzerimden namus, ahlak kavramlarını atınca rahatladım banane ulan onun bunun namusundan? her neyse ataerkil toplumlarda erkek egemendir, kadın ikinci plandadır. bu toplumlarda kadın cinselliği bir utanç olarak görüp, bedenine yabancıdır. cinselliği henüz keşfedilmemiş konumdadır bundan kaynaklı bedenine yabancı olan kadın erkek egemen kültürün içinde yaşayıp bunu devam ettirmeye mahkum bırakılır. ya ben seni yeneceğim ataerki ya sen beni diye beni hırsa getiren pis kavram.