ayı kültürünün heteroseksist olması

bir sorunsal olarak incelenebilir.

ayı kültürü , ayıya benzemeyi yani bir başka deyişle maskülen olmayı gurur haline getiren bir oluşum.''kılı olmayan , kırıtan , çiçekli böcekli giyinen...'' bizden değildir , dahası ''sapına kadar erkeğiz'' anlayışı hakim kendini ayı diye nitelendiren ve bundan gurur duyan kitle de.

temek fikiri eşcinsellerin her yerde olması , herkes gibi olması dolayısıyla içerisinde maçosunu , femineni , kıllısı , kılsızını barındırması iseyken eşcinsel kültürünü ayı ve diğerleri olarak ayırmaya gitmiştir.bunun nedeni ise türk erkeğinin algısı elbette , kadını ve kadınlığı alçak gören dolayısıyla da toplumun erkek algısına benzemekle gurur duymakla açıklanabilir.gurur duyulan şeyin homoseksüel iken heteroseksüel özellikler taşımak olması ise aslında homoseksüel olmanın da aşağılanmasıdır.

tabi ki bu tüm kendini ayı olarak nitelendiren insanlara mal edilebilecek bir şey değildir , fakat genel anlayış bu şekilde.dolayısıyla ayı sözlük bünyesinde de feminenliğin aşağılandığına şahit etmişliğim vardır.

heteroseksüellerin , homoseksüel bireyleri aşağılamasından yakınıp ''ben ayıyım , feminenler düşünsün'' diyip bir de kendi yönelimine sahip bir insanı sindirmeye çalışması ise ikiyüzlülüktür.özellikle de bunu yaparken ben ayıyım , ben erkeğim demek çok acınasıdır.sonuç itibari ile sana yapılan şeyi başkasına yapıyorsun ve heteroseksist anlayışı yüceltmiş oluyorsun.

(bkz: gay değilim akfitim) (bkz: pasif değilim erkeğim)

hoş olmayan bir şeydir.
sonuna kadar katıldığım bir önerme, hatta onların deyimiyle "sapına kadar". *

burada bear olmak, fiziksel bir imaj yaratmak filan mesele değildir. hatta slim fit olup sinek kaydı gezin, bu da sorun değildir. sıkıntı tamamen hakim zihniyettedir.

şimdi bir güzel soluklanmak gerekiyor. canım benim, istediğin kadar ağır abi takıl ortalıkta, birine eşcinsel olduğunu söylediğin anda o yarattığın heteroseksist imaj birden kuşum aydın imajına dönüşüyor insanların gözünde. sonra sen de "yaa ben de erkek gibiyim, sizin gibiyim" diye yırtınmaya çalışıyorsun. işte bunu yapma. önce bir otur, lgbt kültürü & queer kültürü hakkında bir şeyler oku, kafanda düşün tart bağzı şeyleri. sonra o sahip olduğun gökkuşağı bayrağını düşün. düşündüysen orada bile bir sürü renk var, eminim ki biliyorsun. emin ol ki o renkler senin içinde de var. sadece imaj yapmak isterken seni öldürmek, yok etmek isteyen faşizan heteroseksist kimliğe bürünme. hani "homofobi öldürür" diyoruz ya; aslında heteroseksizm bizi öldüren. onlar seni öldürmüyor, sen kendi içindeki "lgbt bireyi" öldürüyorsun.


not: burada kastım fiziki görünüm değil bu arada, yaratılmaya çalışılan heteroseksist kişilikler.
mükemmel bir gözlem,
bende bu olaydan çok rahatsız olurum, yanımda 'sen gay'e benzemiyorsun normal erkek gibisin' dendiğinde teşekkür ederim diyen gayler oldu, bu tipler feminenliği ve feminenleri aşağılarlar, hatta zırıl zırıl gay diye de kulp takarlar, çok ağır abi, mahallenin delikanlısı takılan bu monşerlerde bi sıkıntı vardır ama, gay olduklarını asla kimseye söylemezler, hatta bilmeyenlerin yanında ağır bir hetero muhabbeti çevirirler ya da çevirmeye çalışırlar, yani yalandan delikanlı olurlar, herhangi bir aktivist olaya ya da gay haklarıyla ilgili hiçbir politik eyleme katılmazlar, katılanları da beğenmezler, gay olduğunu açıklayan ve dürüst bir şekilde gay hayatı yaşayan insanları küçük görürler onlara göre gizli olmak gerekir onlar orospudur, işin özü şudur ' sen önce bir dürüstlüğü öğren sonra adamım diye dolaş, küfür edip sert yürüyünce adam olmuyorsun delikanlı'
sadece ayı"lara özgülenmemesi gereken twink, trans hatta her türlü yönelimde yer alabilen; homofobik homoseksüellikten suç işleme ile sonuçlanan hükümlü sıfatına kadar götürebilen bir algıdır.

seksist yanı neredeyse ne idüğü belirsiz bir adam başlığı içinde tanım bulma gayreti içine girer. örneğin:

1.erkek adamın erkek sevgilisi olur.

2.sadece adam adama.

3.adam gibi adamlar yazsın.

4.anasının kuzusu değil babasının aslanları; el bebek gül bebek prensesler değil beyzadeler yazsın.

5.feminenler ölsün.

6.kırıtanlar hemen uzasın.

7.adam gibi adam olman yetmez direkt adam olabiliyorsan benimlesin.
bunun sebebi toplumun oluşturduğu etik yargılar ve mahalle baskıları olabilir. çünkü toplumda oluşturulan erkek figürü sert , kalıbının adamı , karı gibi kıvırtmayan , masaya yumruğumu gömecek , sahiplenici , sahiplenirken de kısıtlayıcı hatta dövebilecek kişilerdir. yani bunlarla erkek sıfatına girebiliyorsun
tabii erkeklik bununla ölçülür mu tartışılır
bunun sonucunda insanda oluşan bu boşluk ve bu boşluğu doldurma isteği ortaya çıkıyor . çünkü toplumca oluşturulan erkek figürü , genel yargılar otomatikman sizin de yargılarınız olabiliyor. ( bizimde erkeklerden hoşlandığımız düşünülmeli ) . sizde de bu boşluğu başkasıyla doldurma isteği ortaya çıkıyor ve bu da tercihlerinize yansıyor . buna da kısaca baba figürü oluşturma da denilebilir . kendini koruma karşındaki kişinin koruma alanında sizi rahatlatıyor yani sahiplenme duygunuzu tatmin ediyorsunuz
yanlış mı doğru mu bilinmez tabii ama eşcinsellik doğuştan genlerle geldiğine göre ve arzularınızın şekillenmesi yaşantılarla oluştuğuna göre doğru bi yargı oluşturmuş olabilirim
prf. doc. mr nobody
ayı kültürü çok heterororo. ayı kültürü çok seksistmiş. ayı kültürü diğer geyleri ötekileştiriyormuş. falan filan.

ayı değilim ve genelde ayılardan cinsel anlamda hoşlanamıyorum ancak ayı kavramını çok yerinde buluyorum. sonuçta her düşünce akımı kendi içerisinde kollara bölünebilir. siyah haklarını ele alalım mesela. kendi içerisinde sadece siyahlarla siyahların evlenmesini yüceltip beyazları hor görenlerde var sadece siyahlarda beyazlarla eşit haklara sahip olsun diyenlerde var. ama olayın özünde iki akımında niyeti siyahların uğradığı ırkçılığı bitirmek. bu kadın hakları içinde böyleydi mesela. lgbt'de büyüdükçe bu tarz akımlar olması gayet normal.

siz şuna bakın, onur yürüyüşüne ayılar gidiyor mu?
adamlar lgbt sözlüğü açmışlar.
lgbt derneklerinde bir sürü ayı var.

biz de arada birilerinden hoşlanıyoruz. adam "kadınsı" tipler yazsın diyor. bunu hiç sorun etmiyoruz. çünkü zevk meselesi.

ayılarda birbirlerini tanımak için böyle bir olgu geliştirmişler. fena mı? bize batan çıkan mı var? eh yani.

sözlükte heteroseksist söylemler varmış. hiç denk gelmedim.

ayılar kıllı olur, kıllı severler falan. bunu diyenlerin ortak özelliği gördüğüm kadarıyla "feminenler yazmasın" diyen erkeklerden hoşlanmış olmaları. biraderim adam size vermiyorsa, tipi olmadığınız içindir. adam maskülenlerden hoşlanıyor. bunun için onu kınayabilir misiniz? adam feminenler ölsün tarzı bir şey derse, bu laf seni rahatsız etsin. şahsen ben de romeo'da feminen birisiyle vakit kaybetmek istemem, çünkü oradan best friends forever veya arkadaş aramıyoruz ki.

biz sadece tipi ,görüntüsü ,konuşması nasıl olursa olsun tüm hemcinslerimizden hoşlanan zevksiz insanlarmıyız.öyle olsaydık bu kadar farklı özelliklerde adlandırılmamıza ne gerek vardı.var çünkü heteroseksüel insanlardan daha seçiciyiz o yüzden buluşma için farklı farklı uygulamalarımız var ,o yüzden ben sevişmek istediğimde hornet değil growlr kullanıyorum.sorun farklı arayışlarımız olması değil birbirmize karşı acımasız olmamız.birbirimizi kırmadan reddedemiyoruz.reddedildiğimizde terbiyemizi bozmadan edemiyoruz.bende feminenlerden zayıflardan,full artı full aktiflerden hoşlanmıyorum,30 yaş altı biriyle görüşmeye sıcak bakmıyorum ama bunu hiçbizaman aşağılayıcı bir şekilde profilime yazmadım.sanki profiline günde 100 kişiden mesaj geliyormuşta en az 10 kişide sevişmek için sırada bekliyormuş gibi davranan insanlara bende kızıyorum.o yazdığınız ukala açıklamalar sayesinde beğenmiyeceğiniz insanları kendinizden uzak tutuyor olabilirsiniz ama çok beğeneceğiniz insanlarında cesaretini kırıp size mesaj yazmasına engel oluyorsunuz.
bence tam tersi durumdur. ben eğer erkeklerden hoşlanıyorsam eğer; karşımdaki kişide erkeğe ait özellikler ararım. bu da beni heteroseksist yapmaz. ama feminen gaylerin ''kadınsı'' yaşam tarzı ayıların hitap ettiğinden daha çok hetero kültüre hitap ediyor.bir hetero erkek kadın bulamayınca, alternatif olarak feminen gaylere yöneliyor ve böylece bir feminen gay hetero erkeğin gözünde erkeğin kadın ihtiyacını karşılamış oluyor.
özetle; feminen gayler ayılarılardan daha çok bir heteroseksist düzene hitap ediyor.