ayı sözlük kan bağışı zirvesi

1 yılı aşkın bir süredir düzenli olarak kan bağışı yapıyorum ve bu aktiviteyi gerçekten çok seviyorum. insanların kan ihtayıcı duymasından öteye geçerek söylüyorum ki; onlar aramasın, biz sormadan verelim. bu akımı biraz daha büyütüp sosyal mecralarada sıçratmak istiyorum. insanların kan arayışını durdurmak ve yeterince kanın bağış merkezlerinde depolamak, olabilecek bütün ölümlerin veyahut felaketlerin önüne geçmesinde fayda olur. kan bağışı sayesinde kanın pıhtılaşmasını önlemek, kanı temizlemek, herhangi bir sonuçla doğacak hastalıkların oranını düşürmek ve bağışıklık kazanmakta bize olan artılarından sadece bir kaçı. katılmak isteyen varsa mesaj yolu ile pazar günü için buluşulabilecek merkezi mekan ve saat verebilirler ya da entrynizde ilinizi belirterek merkezi bir konum atabilirsiniz. bütün sözlük yazarlarının aynı saatte kan bağışı yapmasını gönülden istiyorum. pazar günü akşamı ise herkes başlık altına resimli link atarak mutluluğunu bizimle paylaşabilir. herkesin yaşamaya ihtiyacı vardır. ileride bizimde kan ihtiyacımızın uzun uğraşlarla geçmemesi için destek verelim.


not; eşcinsel ilişkiye girenlerin kan verememe gibi bir söz konusu yoktur. kan yolu ile bulaşan hastalıkların (bkz: hiv pozitif) ya da (bkz: aids) olmaması takdirde kan bağışı sağlamanız mümkün.
ayrıca, erkek erkeğe ilişkiye girdin mi? sorusu da bu gerekçe ile kaldırılmıştır.
eşcinsel ilişkiye giren insanlar kan veremiyor diye biliyorum ben?
suç işlenecek zirvedir.kamu kuruluşuna yalan beyanda bulunmak suçtur.sağlık bakanlığının kan bağışı formun da bulunan 29.madde de sorulan bugüne dek erkek erkeğe ilişkide bulundunuz mu ? sorusu vardır.siz bu soruyu hayır diye cevaplarsanız suç işlemiş olursunuz.ayrıca kan vermenin bugüne kadar yapılan araştırmalara göre he hangi bir faydası bulunmamaktadır.sağlıklı olsanız dahi sizden kan almazlar.almadıkları gibi sistemlerinde eşcinsel diye fişlenirsiniz.hastalıklı heteroların kanını eşcinsellerin sağlıklı kanlarından daha üstün gören bu kuruma bağışta bulunmak bir eşcinsel için komiktir.ayrıca bilmediğiniz bir şey daha söyliyeyim kan bedava değildir.kızılay kanı işleme ruhsatına sahip tek kuruluştur.hastane ve sağlık kuruluşlarına kanı parayla satar.size bedava gelebilr ama sgk kurumundan kanın parasını fatura ederek alır.bir nevi ödediğiniz sgk primleri ile siz bağışladığınız kanı tekrar satın alırsınız.
meselenin birde sosyo-kültürel tarafı var.farz edelim kan bağışladınız ve kan ihtiyacı olan birine kendisine takılacak kanın eşcinsel kanı olduğunu ama
her hangi bir hastalık taşımadığını söylediniz.acaba kan takılacak hasta nasıl bir tepki verir? hemen hemen hepimizin tahmin ettiği gibi reddeder.bize hastalıklı diyen insanlara bu topluma iyilik düşünmek aşırı gereksizdir.bu yüzden yazarları kan bağışı kampanyası yerine hayvan barınaklarına mama bağışı zirveleri öneriyorum.nankör insan oğluna yardım etmektense hayvanlara yardım etmek daha iyidir.

ilgili güncel form:

http://www.necipfazildh.saglik.gov.tr/ka...

önemli edit:dünyanın bir çok ülkesinde hatta amerika da bile eşcinsellerden kan alınmaz.hatta orlando saldırısında bu uygulama eleştirilmiştir.eşcinseller sosyal medya da yalvararak sevdikleri insanlara hetereksüeller tarafından kan bağışında bulunulmasını istemiştir.evet hümanist bebeişlerim dünyanın bir çok ülkesi hemen hemen hepsine göre sağlıklı olsak bile kanımız tehlikeli ve pis!!

düzeltme editi: cikolatali kek'in uyarısı üzerine amerika da son bir yılda cinsel ilişkiye girmemiş eşcinsel erkeler kan verebilirmiş.tabi bir yıl cinsel ilişkiye girmeyen gay sayısı ne kadar orası ayrı konu.
düzenli kan bağışçısı tanıdığım; kızı için gerekli kanı kurumdan alamadığı gün kızılay bitmiştir benim için. ayrıca suriyedeki kirli savaşta çok boktan işlere bulaştılar. pazar günü kan vermek için toplanmak yerine saat 7de hande için tünelde olun daha çok sevap kazanırsınız.
toplumuna yardımcı olmak adına bilinçli olarak kızılay'a gidip kan vermektedir, henüz 24-25 yaşlarında esmer, sakallı yapılı bir birey.

34-35 yaşlarında, esmer, sakallı, yapılı bir birey trafikte arabasıyla sağa sola ani geçişler yapmakta, diğer araçlara makaslar atmakta ve öteki sürücülerin hayatlarıyla oynamaktadır.
...derken virajda yoldan çıkıp kaza yapmıştır.
durumu ağırdır, kanaması vardır.
...ambulansla en yakındaki acil servis olan kızılay'a kaldırılmıştır çünkü çevredeki hastaneler çok uzaktadır ve kan kaybediyordur. kızılay'da stok sınırlıdır, eldeki kan miktarı neredeyse tükenmiştir.

o sırada acilden içeri giren bir sedyede birini görür kan vermeye gelmiş 24-25 yaşlarında esmer, sakallı bir birey. yüzü kana bulanmış, sakalları kan kırmızısında, çehresi net olmayan bir surat...
adam da içeri girer,
kan verme yerine gider,
geçer koltuğa yarım litre kan verir.
kan verirken aklında içeri giren çehresi net olmayan adam vardır. hemşire kanı alır, adam teşekkür eder, hemşire teşekkür eder. adam gider.

hastaya kan verilmektedir, kan stoğu az gelmiştir, hastanın şansına son anda o sırada aynı kan grubundan başka birisi daha kan vermiştir.
...zaman geçer...
hastayı başka hastaneye sevk etmişlerdir artık. hasta iyileşir ve birkaç gün sonra taburcu olur.

aradan 1 ay geçmiştir. 34-35 yaşlarındaki esmer, sakallı ve yapılı birey aynı zamanda varlıklıdır da, evinin alt katındaki kiralık evi vardır ve o ev tutmak ister 21-22 yaşlarında açık tenli, temiz suratlı ve kilolu biri ki üniversitede okuyordur ve yakınlarda yurt bulamamıştır, kiralık ev tutmak zorunda kalmıştır. adamla olura varırlar ve genç, evi kiralar, orada yaşamaya başlar.

aradan bir ay daha geçer. 34-35 yaşlarındaki esmer, sakallı ve yapılı birey kiracısının eve 4-5 gün arayla birini getirdiğini görür.
durumdan şüphelenir...

yine adamın geldiği bir gece kapıyı anahtarıyla açıp elinde usp 9 mm bir silahla eve izinsizce girer.
karanlıktır...
ilerde bir odanın ışığı kapının altından sızıyordur...
adam kapıyı açar..
ve kiracısını bir erkekle koyun koyuna görür.
ev sahibi bağırır ve iki genç bir anda yığılırlar. adamın elindeki silahı gören gençler korkar, adamla konuşarak anlaşmaya çalışan kiracıyı vurmaya kalkan ev sahibini, kiracının sevgilisi durdurmak üzere üzerine koşar, omzuyla göğsüne atlar, o sırada silah patlar.
beyaz perdenin üzerine kırmızı sıçrar...

silahı ateşlerken elinden de düşürmüştür ev sahibi ve yediği darbeyle sersemlemiştir, üstündeki kiracının sevgilisi de ağırlık yaptığından kolayca kalkamaz.

kiracı adım adım ilerler,
eğilir,
silahı alır,
ev sahibinin kafasına doğrultur.
bekler.
ev sahibi gözlerini açar
ve gözlerini sonsuza dek yumar.

kırmızı sıçramış yarı beyaz perdeye tekrar kırmızı sıçrar...

21-22 yaşlarında açık tenli, temiz suratlı, kilolu kiracı ev sahibinin cesedini kaldırıp camdan bahçeye atar ve polisi arar, birini öldürdüğünü söyler. polisler gelip alacaktır henüz üniversite çağında bir genci.

kiracı usulca yerdeki sevgilisine bakar, eğilir yanına uzanır. yüzüne uzun uzun bakar.. ağlamaya başlar.. göz yaşlarını adam yanaklarından yerdeki 24-25 yaşlarında esmer, sakallı ve yapılı bir vücudun dudaklarına süzülüyordur.

ve yerdeki ceset 2 ay önce yarım litre kan vermiştir.