ayı sözlük yazarlarının spoiler ibaresi kullanmaması

son zamanlarda dikkatimi çeken durum. herhangi bir film veya dizi ile ilgili entry girerken, filmden veya diziden bir sahneyi anlatmadan önce spoiler ibaresi olması gerekir ki izlemek isteyen insanlar çat diye filmin sonunu öğrenmesin mesela. daha dikkatli olmak lazım.
yıllardır anlayamadığım konuyu bana yeniden düşündürtmüş başlıktır. dizi ya da film izlemenin amacı gizem, bir anda dönen şeyler, vesaire midir? şaşırmak için mi izleriz film ve dizileri? şahsen sonunu bilmenin filmi bozacağı en fazla 3-5 dizi ya da film olduğu kanısındayım ki herhalde o filmlerin de başka numarası yok zira sonunu bilince bok oluyorlarsa tekrar tekrar izlenen filmlerin yanında esameleri okunmamalı.
filmdeki kurguyu çözebilmek, iyi bir seyircinin en büyük keyfidir. spoiler butonu kullanılmadan girilen bir entari, güzel bir filmin gayet de amına koyabilir. oyunu kuralına göre oynamak en güzelidir.
katilini bildiğim filmi niye izliyeyim ki? yaşadım biliyorum. artık hiçbir yerde filmler hakkında hiçbir şey okumadan direk gidip izler oldum.
son dönemde yine oldukça artan durumdur. azcık dikkat sevgili yazarcan kardeşlerim.
film, kitap vs gibi bir tahkiyeye sahip sanat ürünlerine dair yazılan en sıradan ve niteliksiz girdi bile spoiler içerecektir. örneğin "çok niteliksiz; zaman ayırmaya değmez bir film!" girdisini inceleyelim. bir tanım. görüş bildiriyor. filmin konusunu anlatmıyor. fakat...

mesela incir reçeli filmini izlemedim diyelim. ama konusunu biliyorum. ayı sözlük'e girip neler yazılmış diye bir göz atmaya kalkıyorum ve yukarıdaki girdiyle burun buruna kalıyorum. şimdi yazarın bilgisi ile benim bilgim birleşiyor ve şöyle bir sonuca varıyorum: "hiv ile ilgili niteliksiz; zaman ayırmaya değmez bir film imiş!" bu durumu değiştiremezsiniz. kalıcı ya da geçici olsun her halükarda olumlu veya olumsuz, okuru önyargı ile donatan girdilere sahip başlıklardır film, kitap vs başlıkları ve spoiler denen hede kullanılmıyor diye çok hatalıymış gibi görmemek gerek. şayet ben spoiler yerine "çıplaklık", "kilosu on iki rupiden yarım kilo bamya" gibi tabir ve sözler kullandığım gibi bazen hiç spoiler'a ihtiyaç duymuyorum. burada benim değil, okurun dikkatli olması gerek. filmi izledikten ya da kitabı okuduktan sonra okusun başlığı. onun için en sağlıklısı. şahsen kendim öyle yaparım.

(bkz: şair burada katılmadığını söylemek istiyor)