başlık parası

kızların; aşkını sevgisini hiçe sayarak, istemedikleri erkeklere/adamlara babaları tarafından para ve büyük baş hayvan karşılığında zoraki bir şekilde satmaları.
evladına köle muamelesi yapan anne babanın cebe indirdiği para.
iğrenç zihniyetin somut hali... "her kız bir hesap. " malesef ki halen var, duyulmuyor değil.
ayısözlük yazarlarının yazdığı her başlık için aldığı para. ya da verdiği*
elinin hamuruyla yaptığı işler beş para etmez görülen kadının ruhsuz bedenine biçilen para.

(bkz: düğün ve cenaze)
doğuda halen devam eden bir . onca zaman kız evlada yapılan ötekileştirme ve köleleştirme hareketinin ardından, bir damada verildiğinde bundan çıkar sağlamaya çalışmaktır. ancak o zaman bir değeri olduğu anlaşılır ama doğru olmayandır. insan yetiştirmenin, kendi ayakları üstünde durmanın ne kadar önemli olduğunu gösteren, az eğitimli ve gelişmiş bir toplum davranışıdır.
söylentilere göre dark bear her başlık için belli bir para almaktaymış. son duyumlarıma görede ayı sözlük ikinci taksim zirvesinde bu paralarla aldığı şampanyaları patlatacakmış. (bkz: yalan yanlış entry girmek) *
turkiyede halen devam eden adet fakat bazı yerlerde biraz daha farklıdır... şöyleki;

erkek tarafından belli bir sayıda altın istenir (on on beş kadar) o altınlar gelinin olur ve gelin kendisiyle beraber evine götürür. bi nevi geleceklerinin teminatı gibi bişeydir o altınlar. kız tarafınca da eğer durumları iyi değilse bir kısmı çeyiz vs.. masrafları için kullanılır.

böyle bi ücret alınması damadın da kızın da işine gelir esasında. dağmadın aliesi tarafından dağmada verilen bir hediyedir yani fazla görüldüğü takdirde, dağmadı ailesine karşı mehçup etmemek adına büyükler araya girip sayıyı azaltabilirler.

yani asıl amaç genclerin hayatlarını rahat bi şekilde kurmaları olduğu sürece kattiyen karşı değilimdir...

hem bir adetin devamı hem de gencler için bonus yatırımdır yani...