bingöl üniversitesi

akp'nin biz yaptık oldu üniversitelerinden biridir. şimdiye kadar kimsenin dikkatini çekmeden maaşlarıyla bingöl ilinin en zenginleri listesinde hayatlarını sürdüren bu arkadaşlar başbakanın odtü'yü kınayan bişi yayınlayın lan emriyle ilk kez kamuoyunda boy göstermişler. kınama metninde neyse ki kopi peyst yetenekleri sayesinde fazla falso vermeyen arkadaşların internet siteleri muhteşem. bir dost, üşenmemiş araştırmış ve üniversitenin trajikomik öyküsünü derlemiş. metin bire bir alıntılanmıştır, linklere girildikçe mizah dozajı katlanmaktadır, buyrun:

"ingilizce tanıtım sayfasında, logonun altındaki müthiş slogan şöyle; “science & culture of the sun”.
“güneşin bilim ve kültürü”, yani.
söylenmek istenen bu muymuş ?
değil.
ne söylenmek istendiğini türkçe tanıtım sayfasında bakınca anlıyoruz.
“bilim ve kültür güneşi” demek istemişler, bu kadar becermişler.
türkiye cumhuriyeti devletine ait koskoca üniversitenin becerebildiği bu.

http://www.bingol.edu.tr/ adresindeki türkçe ve ingilizce tanıtım adreslerini 'tıklayın ve görün.

bu kadar mı? değil.

şimdi sağ üst köşedeki türkçe ve ingilizce dil seçenekleri ile birlikte http://www.bingol.edu.tr/icerik_detay.as... adresini (ya da o adresteki metni kaldırmış olabilecekleri ihtimaline karşı arşivlenmiş ekteki görüntüyü) 'tıklayın ve yardımcı doçent dil sınavı duyurusuna bakın.
hepsi bir yana da, ne de güzel bitirmişler duyuruyu… “relevant advised”…
“ilgililere duyurulur” demekmiş niyetleri, böyle münasip görmüşler çeviriyi.
üstelik de dil sınavının duyurusu bu.
(ifadenin yarısı küçük harf, yarısı büyük harf, üzerinde hiç durmuyoruz bile).

hiç mi ingilizce bilen yokmuş bu üniversitede? olmaz olur mu ?
http://www.bingol.edu.tr/programlar.asp?... adresine girin ve görün; başında bir profesör ve iki yardımcı doçentin bulunduğu bir 'ingiliz dili ve edebiyatı’ bölümleri de varmış üstelik. anlayın artık bu " ünilise"deki öğretim elemanlarının ve de onların vereceği eğitimin düzeyini.

bu durum karşısında rektörü ne işe yarar, n’aparmış bu kurumun derseniz… http://www.bingol.edu.tr/rektor.asp adresindeki tanıtımında göreceğiniz üzere, rektör (hemi de prof., dr.) gıyasettin baydaş “iyi derece”de ingilizce bilmekteymiş. belli ne kadar iyi ingilizce bildiği. örneğin şu cümle özgeçmişinin ingilizce metninden;

“he was born in 1959 in bingöl. elazýð, malatya and completed his primary, secondary and high school education. firat university in 1981 as a result of the entry into ösys department of biology, faculty of arts and sciences won. he graduated in 1985 with a high degree sections. in 1985, firat university, faculty of medicine, began his career as a research assistant at the department of physiology. the same department in 1988 and completed his graduate education. in 1991, "hiperammonyemik rat brain gamma aminobutyric acid (gaba) amounts" successfully completed his doctorate with a dissertation on the "doctor" was the title.". bitti mi? hayır...

“sosyal bilimler enstitüsü, işletme bölümü” tanıtım sayfasına giriyorsunuz. ingilizce tanıtım sayfası bomboş. türkçe tanıtım sayfasında ise tek sözcük; “ işletmeeeeee…”.
( http://www.bingol.edu.tr/programlar.asp?... )
ne ola ki bu “…meee…” ?
“türk dili ve edebiyatı” bölümü olsa, kemalettin kamu’nun “ bingöl çobanları” adlı şiirine bir yollama diyeceğiz ama, o da değil.

“gerçekten n’apar bu müessesenin başındaki adam derseniz, daha ne yapsın, müessese yönetiyor işte. bir tür aile şirketi… sayalım;
1. rektör : prof. dr. gıyasettin baydaş
(http://www.bingol.edu.tr/rektor.asp)
2. rektör danışmanı : prof. dr. burhanettin baydaş
( http://www.bingol.edu.tr/rektor_danisman... )
3. öğretim üyesi : yrd. doç. dr. abdulvahap baydaş
( http://www.bingol.edu.tr/programlar.asp?... )
4. öğretim üyesi: yrd. doç. dr. zeynep baydaş (tuzcu)
( http://tavz.net/index.php?git=haberler&o... )
5. araştırma görevlisi : mahmut baydaş
( http://www.bingol.edu.tr/akademisyen.asp... )
6. araştırma görevlisi: fatma baydaş (caf)
( http://www.universitehaber.com/HOCA9094_... )