blue jasmine

başrollerinde cate blanchett, alec baldwin ve peter sarsgaard'ın yer aldığı 2013 yapımı woody allen filmi.

filmin konusu ise şöyle, jasmine (blanchett) new york'da yaşayan sosyetinin ünlü simalarından iken bir gün eşi hal (baldwin) iflas eder/malvarlığı dondurulur, bunun üzerine jasmine kız kardeşi ginger'ın yanına san francisco'ya taşınır ve devamında olaylar gelişir. ny'ta o davetten bu davete, guccilerle pradalarla gezen asmine bir anda tek malvarlığı bavulları ile kardeşinin kanepesine geçiş yapar; öyle ki ayda yılda bir görüştüğü, küçük gördüğü kardeşi şimdi tek dostu-ailesi olmuştur.

--- spoiler ---


filmi epey önce izlemiştim, woody allen'ı pek sevmeyen biri olarak ben bile beğendim, özellikle cate blanchett ayrı bir başarılı ''zengin avcısı'' kadın rolünde. kardeşinin yıllarca kendisini beğenmemesi, varoş görmesine rağmen yine de onu kabullenmesi biraz dokundurdu. jasmine'nin durumun ciddiyetini kabullenememesi, kolunda hermesiyle sıradan bir kasabada gezinmeleri, şık şık giyinip dişçide sekreterlik macerası ayrı bir komik geldi bana. konomik olarak kocasına öyle bağlı ki eğitimini tamamlamamış olmasından rahatsız değil, başarılı olduğunu düşündüğü dekorasyon-dizayn işleri için bile bilgisayar kursunda debeleniyor. jasmine'nin partide tanıştığı yeni avını tam tavlamışken, hedefe bu kadar yakınken elinden kaçırması, üzerine bir de öğlu tarafından terk edilmesi sonunda balataları sıyırıyor zaten. woody allen'ın filmlerinde anlattığı insan ilişkileri, aldatmacalar, oyunlar karmaşaları güzel işlenmiş filmde. özellikle de lüks, refah içinde bir hayat sürerken bir anda dibe vurunca kişinin etrafından bi haber oluşu, o sahtelik olgusu-körlük öyle bir güzel sunulmuş ki, bravo.

--- spoiler ---
oyuncu filmidir. böyle açıklıyorum ben bu tarz filmleri. konu pek ilgi çekici değildir, hikaye çok özgün falan değildir ama oyunculuk asıl numarasıdır. diyaloglar, monologlar alır götürür filmi. bir örneği daha (bkz: august: osage county)
özetlersek cate blanchett'in döktürdüğü filmdir. oscarını sonuna kadar hak etmiştir.
cate ablamın tek başına götürdüğü film.ahım şahım bir konusu olmamasına rağmen ekrana çiviliyor insanı.cate'nin histerik depresif dengesiz hareketleri o kadar gerçekçi ki bu zengin eskisi ukala kaltağa zaman zaman acıyorsunuz.
senaryosu, kurgusu aşırı sıradan olmasına rağmen cate blanchett'ın oyunculuğunu öttürdüğü filmdir. sırf bu kadının performansı için bile oturup keyifle izlenir. ayrıca jasmine ile yarışta olan bahtsızlık seviyem bu sıralar sokakta yalnız başıma konuşurken insanlara yakalanma korkusu vermeye başlamıştır. ay xanax'ım nerede?
--- spoiler ---

bir drama queen'in hazin sonu. kafamızda çizdiğimiz portrenin gerçekleşmemesi ihtimalinde nasıl bir yıkımla karşılaşacağımızı güzel işlemiş. jasmine gibi değil, ginger gibi olmak lazım. kısacası çok sallamamak lazım.

--- spoiler ---