brexit

birleşik krallık'ın*, avrupa birliği'nden** ayrılma ihtimaline verilen addır brexit.

2015 seçimleri öncesi çok konuşulan brexit, başbakan david cameron'un mayıs seçimlerini kazanması ile daha da çok konuşulur hale geldi. zira cameron, seçimlerden evvel, seçimlerden zaferle çıkması halinde 2016 ortaları veya 2017 başlarında yapılacak bir referandumla avrupa birliği'nden ayrılmanın oylanacağı vaadinde bulunmuştu.

birleşik krallık veya tam olarak kapsamasa da, halk dilindeki adıyla ingiltere, zaten avrupa birliği içinde para birliğine katılmayan ülkelerdendi. ab içindeki başta fransa ve almanya ile olan politik tutumlarındaki farklılık ve şu an özellikle ortadoğu içinde olan enerji paylaşım savaşlarındaki farklı tavır alışları, bu ayrılığı perçinliyor. referandum sonuçları ne yönde çıkar bilinmez ama avrupa içinde kalsa dahi birliğe aykırı ekonomi ve politik gidişatın görünür gelecekte değişmeyeceği bir gerçek.

bana göre şu an için ayrılık olma olasılığı %60... bekleyelim görelim. tüm bunlar pound'un da bir süredir döviz piyasasında negatif duruşunun temeli aslında.


brexit, yakın bir zamanda oxford sözlüğüne de girdi. açılımı "britain exit" yani " britanya'nın çıkışı/çıkması/çıkıyor oluşu".
2017 yılının, mart ayı sonunda resmen başlayacağı söylenen süreç.

http://tr.euronews.com/2016/10/02/ingilt...
her duyduğumda ''b'siktir git'' cümlesini çağrıştıran kelime.