charles darwin

ama darwin insanların maymundan geldiğini söylemiştir!!! diye başlayan cümleleri pek sık duyduğumuz,okumayı sevmeyen halkımın fark etmeden sevmediği bilim insanı.kendisi galapagos adalarında yaşayan ispinoz kuşlarının gaga yapıları arasındaki benzerlik ve farklılıkları inceleyip ortak bir atadan geldiklerini bulan bilim insanı.türlerin kökeni adlı eseri okunmalıdır,okutulmalıdır.ayrıca ülkemizde evrim karşıtlığıyla bilinen bazı kişilerin de hedefidir.

(bkz: harun yahya)
yaptıklarının yüzde 1 ini beceremeyecek, dini en fazla ben korumalıyım ki cennete gideyim triplerindeki insanlar tarafından hunharca eleştirilen bilim adamı.
türlerin kökeni isimli yayınladığı ünlü kitabında darwin eş zamanlı olarak alfred russell wallace ile doğal seçilim yoluyla evrim teorisini ortaya atmıştır ve tüm canlıların ortak bir kökenden geldiklerini, canlı türlerinin değişime uğramasının ve çeşitlenmesinin sebebinin lamarck’ın öne sürdüğü gibi çevre değişiklikleriyle kazanılan özelliklerin ve becerilerin gelecek nesillere kalıtım yoluyla aktarılması değil, herhangi bir türün bireyleri içinde zaten var olan farklılıklar ve değişkenliklerden, bu özelliklere sahip bireylerin çevre şartlarına daha iyi uyum gösterebilenlerin diğerlerinden daha elverişli şartlar bularak daha çok üreyip çoğalabilmesini öne sürmüştür.
evrim adında bir kutsal kitap indirmiş bir peygamber muamelesi yapılan bilim adamı. evrimi doğrudan reddeden kimse darwinden sonra evrim biliminin ne denli şekillendiğini ne denli geliştiğini öğrenmeye tenezzül etmez. evrim darwinin çalışmalarından ibaretmiş gibi düşünmek bir nebze motivasyon kaynağıdır belki yalanlamak isteyen için.