çibörek

harika bir lezzet tir.
yapılışıda çok kolaydır biraz zahmetli olan bölümü , hamuru yoğurmak ve açmak.
çiğ kıymanın içine yeşil biber.domates rendesi isteğe göre pul biber,karabiber tuz konur.
eskişehirde güzelinden bir tane yemeniz tavsiye ederim.
yok böyle bir şey aslında varsa o da çibörektir. tatar böreğidir özel derin bir kazanda kızartılır, kıymalı ve peynirlisi güzel olur. eğer annaanne yapıyorsa içine birde bozuk para koyar ve onu bulana bol paralı bir ömür dilenir.
adına aldanmayın çiğ değildir, eskişehirde bu böreği o kadar iyi yaparlar ki .. birdaha başka yerde yemezsin..
kırım tatar yemeğidir. " çiğ börek" veya "çiğbörek" değil, çibörek'tir doğru telaffuzu ve yazımı. şibörek de denir.
baharat karışımı, kıyma ve soğan bir tür hamur içine alınıp kızgın yağda kızartılır. günümüzde mantar, peynir gibi bazen başka malzemeler de konulsa, asıl malzeme bundan önceki cümlede yazdıklarımdır.

(bkz: eskişehir)
(bkz: tatar)
eskişehir'de papağanda yenmesi tavsiye olunur.
fatih odabaşı'nda orijinalini yiyebilirsiniz. zaten kime sorsanız gösterir durumu var. bir de çibörekle karıştırılan el böreği var. orijinalini yedikten sonra hayal kırıklığına çok uğrayan gördüm.
çiğ börek değil çibörek. eskişehirde yenir. yani abartılacak bi tarafı yok. çok lezzetli diyemem. ama eskişehir gittiyseniz bi deneyin derim.
bayıldığım lezzetlerden biri
hay ciğ böreğinede, hay eskişehir'inede. bugün işyerimden arkadaşım yıllık izinde eşiyle eskişehir'den beni aradı. abi kusura bakma ama seni üzeceğim. eskişehirde nerelere gitmemiz lazım dedi. gidilecek yerleri söyledim. ve kesinlikle papağana uğrayın bol köpüklü ayran ile çibörek yemelisiniz dedim. telefonu kapattım. 1 saat kendime gelemedim. koskoca 3 yıl. sizi yüz üstü bırakan adamla ilk yenen çibörek..