cinsel ilişkinin diğer amaçları

insanlar, yunuslar ve bonobolar cinsel ilişkiye sadece üreme amacı ile girmezler. cinsel zevk ve tatmin genelde bu ilişkilerin ana nedenidir. bu nedenle dişi yumurtlama yeteneğini kaybetmiş ya da hiç sahip değilse bile bu çiftlerin ilişkiye girmesine engel değildir. insanlar da, yunuslar da, bonobolar da, grup hâlinde sürdürdükleri yaşam bireysel olarak yapabileceklerinden çok daha başarılı olan sosyal ve zeki varlıklardır. bu canlılarda seksin yapılış amacı üremeden çok bazı sosyal ihtiyaçlar ile bazı diğer kişisel gereksinimlerdir. seks daha geniş sosyal yapılar oluşturmak ve sosyal hayatta bir yere sahip olmak için bireyler arasındaki samimiyet bağını güçlendirir.
bulutların üstünü merak etme isteği.**
ev(l)de kalan nescafenin tüketilmesi, eve giren çıkan sirkülasyonu sağlanması, uzun süredir değiştirilmeyen yatak çarşafının değiştirilmesi, evin aylar sonra nihayetinde toplanması, günler sonra misafir adına duş alınması,.. gibi amaçlardır.
kasık ağrılarına son vermek için olabilir.
spor, fiziksel aktivite, kalori yakma.
how i met your mother'ın naked man isimli bölümünde sıralanan amaçlardır. uyku kaçtığında veya televizyonda izleyecek bir şey olmadığında zaman öldürmek, arkadaşından öğrendiğin yeni pozisyonu denemek, seni seviyorum diyen partnere aynı şekilde karşılık vermeye hazır olmamak, prezervatifleri son kullanma tarihi geçmeden kullanmak bu amaçlardan bazılarıdır.
diğer amaçlara bahanedir. yalan mı. yalaruk.