çok belli ediyor muyum

eşcinsel olma durumunun dış dünyaya karşı ne derece yansıtıldığını ölçümlemek için sorulan beyhude sual.

normalde herhangi birinden farkı olmayan hatta özdeş olan eşcinsel olma hali; etrafa yayılarak çoğalan bir seyir değildir aslında. ancak zamanla feminen akımlar ve elit gay olarak tanımlanan ama içi doldurulamayan kapitalist finans objeleri tarafından beslenerek böyle bir kalıbın içine sokulmaya çalışılmıştır. "belli etmiyorsun canım, şurda limon satan manav hüseyin emmi'den farkın yok; hadi bir öpüş ver."
bir kadının ya da bir heteroseksüelin " çok belli ediyor muyum" dediğini duydunuz mu? sorusunu akıllara getirir.
gay olan kişi zaten gay olma özelliği-varlığı ya da her nasıl tanımlanıyorsa öyle veya böyle belli olan kişidir. belli olması da sorun değildir. kişiliğinden sorunu olan kişilerin kompleksi sorusudur biraz da.
bence belli etmek daha zordur. kıvırtmanızı, yumuşak konuşmanızı bekleyenler içinde belli olmak için özel çaba ya da müthiş bir feminenlik gerekir.
ama yolda yürüyen tombul birine mi kitleniyonuz çıtır kızlara mı bakıyonuz buna biri dikkat ederse zaten o da emin olun normal biri değildir.
(bkz: işin mi yok olum senin)
(bkz: gaydar)
çok belli etmek istiyor muyum şeklinde düşünüyorum. nasıl straight acting davranışı varsa bana göre gay acting davranışı da var.
gözlem yeteneği düşük, davranışlarını toplumun ya da diğer eşcinsellerin davranışlarıyla muhakeme edemeyen, belki de davranışlarından bihaber kişi sorusu. belli ediyor olsa bile ne değişir. seven zaten onu o haliyle seviyor. bir başkası olmaya ya da bir başkası gibi davranmaya lüzum yok.
bu soruyu soruyorsan muhtemelen ediyorsundur.
dolaptan çıkmadan önce yaşadığım çılgın, gergin, sinirli, paranoyak ve depresif ruh hali... dolaptan çıktıktan sonra çevremde aslında pek çok kişinin farkında olduğunu ama umursamadığını öğrendiğim anda havalara uçtuğum özgürlük duygusu.
zaman zaman benim de sormak istediğim oluyor bu soruyu.

eşcinsel olmamla ilgili benim genel tavrım hep şu şekilde oldu; asla yalan söyleme ama kendini korumayı da ihmal etme.

başından beri hiç rol yapmadım, ilgilenmediğim şeylerie ilgileniyormuş havası yaratmadım veya arkadaşlar arasında kız meseleleri açılınca sahte tepkiler vermedim; genellikle iki uçlu cümleler kurarak çıktım işin içinden. diğer taraftan içinde bulunduğum toplumun gerçeklerini de göz önünde bulundurarak yakın arkadaşlarım dışındakilere doğrudan 'ben eşcinselim' ya da bu kapıya çıkacak bir şeyler de söylemedim. her ne kadar içeriden doğalmış gibi görünüyorsa da aslında kendinize yine bazı sınırlar çizmiş oluyorsunuz ve karşınızakiler de yeterince incelmişlerse fark ediyorlar sanırım bazı görünmez çizgilere dikkat ederek adım attığınızı.

o yüzden ara sıra merak ediyorum o çizgileri sezen birileri oluyor mu diye. gerçi ben soğuk nevale olduğum için doğrudan odun olarak da algılanıyor olabilirim tabii.