doctor who

23 kasım 1963 yılında yayımlanmaya başlanan dizidir. 1963 - 1989 yılları arasında 26 sezon yayımlanmış olan dizi, 2005'ten günümüze 7. sezondadır. dünyanın en uzun süren bilim kurgu televizyon programı olarak guinness rekorlar kitabı'da yerini almıştır.

dizide doktor olarak bilinen ve zamanda yolculuk yapabilen insan gibi dünya dışı yaratık olan zaman lordu'nun maceraları anlatılır. doktor, 1950'lerden kalma gibi görünen bir polis kulübesi ile zamanda yolculuk yapıyor. bu polis kulübesine tardis deniliyor. doktor, yardımcıları ile beraber uzay ve zamanı keşfedip sorunları çözer ve yaratıklarla yüzleşip tarihe yapılan müdahalelere engel olur.

aynı zamanda bugün dizinin 50. yıl dönümüdür ve google bugüne özel, doctor who temalı bir doodle yapmıştır. dileyenler google'un ana sayfasından doodle görebiliyorler ve doodle üzerinden doctor who oynunu oynayabilirler.
en sevilen doktor 10.doktor david tennant'tır. 1963'lı yıllardaki bir kaç bölümünü bulmuştum. sıkıntıdan izlemeyedim. 2005'ten günümüze kadar olan bölümleri oldukça etkileyicidir.
50.yıl özel bölümü, doctor who fanatikleri için bir sanat eseri, tapılacak bir şey olmuştur.
--- spoiler ---

50.yıl özel bölümü ile, bildiğimiz doktor sıralaması değişmiştir. bütün doktorlar birer sıra ilerlemiştir. david artık 11.doktor, matt ise 12.doktor olmuştur.

--- spoiler ---
8. sezonu beklenendir. yayınlanması bu yıl içerisinde alamet edilmektedir.
8.sezon 1.bölümün trailerı
az kaldı az...
9 gün sonra 8. sezonunun ilk bölümü yayınlanacak olan dizidir. çok bekledik gelsin artık!

seveni çok sever sevmeyeni niye sevmez anlayabilmiş değilim.
hoşlandığın çocukla zaman geçirebilmek için, onunla oturup izliyormuş gibi yaptıran, kaçış planları yaptıran, ömür törpüsü, hayatı sorgulama nedeni, bu çocuk buna değer mi dedirten, anlam yüklenemeyen, zaman kaybı bir dizi.
doctor who candır. ufku açar, bilim kurguyu eğlenceli bir biçimde sunar. senaryo vay anasını dedirtir. ingiliz dizilerini sevelim sevdirelim.
bunu sevmeyen bir insana, 3.sezon 10.bölüm olan blink'i izletin. 2.dakikasından sonra gözlerini kırpamaz. öyle de şahane bir eser.
bir arkadaşım için ilk sezonunu indirip izlemeye çalıştığım dizi. ilk bölümleri gerçekten amatörce yapılmış gibi. b film kategorisinde bile sayılabilir
sezon 11'e ait ilk fragman yayınlanmıştır.

son fragmaninda istedigim etkiyi bana birakamamis uber dizi. zaten son sezonu da dahil olmak uzere christmas special bolumuyle birlikte black mirror gibi kendi kulturunden uzaklasip amerikan marketine yakinlasip bozmustu. umarim bu sezonda da ayni yanlisi yapmazlar.
1963'te çekilen ilk sezonundan başlayıp günümüzdeki versiyonuna kadar izlemeyi düşünüyordum ancak 34. bölümde kaldım ve (bkz:the big bang theory) yi izlemeye başladım. turist ömer uzayda tadındaki efektleri ile altmışlı yıllarda ingilizlerin dünyaya bakışını kavramak adına oldukça güzel bir yapım olduğunu düşünüyorum.