dolar

yeşil renk ile özdeşleşmiştir, abd para birimi.
10 yıldır yanlış yöntemler ve örtülü körfez desteğiyle gerçek değeri bastırılan ve yeni yeni patlamaya başlayan kademeli-saatli bombadır.
dol fiilinin çekim almış halidir
(bkz: inşallah bardak dolar )
an itibari ile 2,7598 tl imiş... vay anam vay ne kadar yükselmiş.. sabah gidip dolarımı bozdurayım böyle devam ederse.
dolmak eyleminin geniş zaman kipi almış hali.
şu an 3.03'ü zorlamakta olan amerika birleşik devletleri para birimi.

kanada, avustralya gibi ülkelerin de paraları dolar (dollar) cinsindendir ama elbette kendi dolar'larıdır.

dolar, ispanyolca kökenli olup, o da ortaçağ almancası kökenli "thaler" sözcüğünden gelir ki, o da bir para birimiydi.

edit: ben yazarken 3.04'ü geçip 3.05'i zorlamaya başladı!
amerika seçimleri gazı ile bir günde %2 üzerinde değerlenerek 3,22 tl olan para birimi
artması daha da muhtemel olan döviz. merkez bankası müdahale etmiyor deniyor. eğer gizli saklı müdahale ediyorsa ve hali buysa vay halimize. türkiye gibi vasat ülkelerin en büyük sorunu döviz odaklı olmasıdır. dış ticaret fazlası değil açığı verdiğimiz için de sıkıntı giderek büyük bir hal almaya doğru yol alıyor. hükümete yakın olmayan üretim hanelerin birçoğu şu an büyük sıkıntılar yaşasa da pek belli edilmemeye çalışılıyor. yerli hiçbir ürünümüz yok neredeyse. tohumu bile ithal alır olduk. bunların hepsi para demek, döviz demek, kur ne kadar yüksekse o kadar yanıyoruz demek. dolar illa ki lüks tüketimle bir tutulacak bir para değil. bugün piyasada bir çok hammadde ve ürün dolar odaklı alınıp satılıyor. böyle büyümeye devam ederse de büyük iflaslar ve işten çıkarmalar devam eder. bundan yıllar evvel amerika'nın bolca para basıp dağıtmasını türkiye'nin büyümesi sanan aptallar şimdi gerçeklerle yüzleşmeye başladılar. o dönem o bollukta teknolojik ve sanayi bazında yatırımlar yapılsaydı belki de götü kurtarırdık ama artık pek mümkün gibi durmuyor. peki siyasi karakterler bu kadar artist, aptalca, boş laflar etmeseydi ne olurdu? gene nereden baksanız 2.70 leri görürdü diye düşünüyorum. ki birçok ekonomist de bu konuda hemfikir. amerika parasını geri çağırmaya başladı ve fed'in faiz arttırmasıyla daha da büyük problemler ortaya çıkacak gibi. artık doların 1.8 olduğu deli tüketimli günler yok. devlet bu problemlerden dolayı vergileri arttırsa da olan yine de halka olacak. kriz olur mu olmaz mı orasını bilemem ama şu an piyasalar durma seviyesine geldi. umalım ki daha da kötü olmadan toparlasın ama bunun pek mümkün olduğunu düşünmüyorum. biz ezeriz, bize bir şey olmaz, biz süperiz laflarıyla ne yazık ki türk lirası değer kazanmıyor. tam tersine diğer ülkeler bu saçma tavırlar yüzünden yatırımcılarını başka ülkelere kaydırıyor. olan gene bizlere olacak.
abd başkanı seçimlerinde sandıkların açılıp oyların sayılmaya başlamasıyla 9 kasım 2016 günü, saat 06:27'de 3,2851 seviyesine kadar yükselerek tarihi rekorunu tazelemiştir.
az önce 3,3443'ya kadar yükselmiştir.
bizim turk lirasini yerin dibine sokmustur. euro ile orantili olarak ilerliyorlar, hayirlisi.
evvel zaman içinde rahmetlik karaoğlan'a dolar 2.20 oldu diye yazar kasa fırlatan emmioğlu de hele şimdi nerdesin, neredesiniz! gerçi bize ne dolardan bizim para birimimiz türk lirası amerika düşünsün diyenler azımsanmayacak kadar çok.
(bkz: direne direne delireceğiz)
3,46 yuh

demin okuduğum bi habere göre cumhurbaşkanımız 'dolarınız varsa bozdurun' demiş. tl daha değerli tabi helal olsun canım başkanım.
abd doları 13:47:12 itibari ile 3.5353 tl olmuştur.* *
düz hesap dolar 5 benzin 10 tl olsun kurtulalım şu rekor haberlerinden uzun süre
başta abd olmak üzere bir çok ülkenin kullandığı para birimi. tam üçkaat işidir. an itibari ile anı dalgalanmalar sonucunda 6.4'e çıkıp merhaba diyerek geri inmiştir. düş artık be ulan dedirtir.
yine ateşi çıktı bunun. gece gece rekor tazelemiş