dolores o'riordan

3 çocuk annesi, muhteşem sese sahip irlandalı şarkıcı söz yazarı. aynı zamanda the cranberries grubunun solisti. 2007 ve 2009 da olmak üzere iki solo album yapmıştır. dağılan gruplarını tekrar toparlamışlardır. 22 temmuz 2010 da istanbulda, 23 temmuz 2010 da izmirde konser vermiştir.
irish republican army sözcüsü niteliğinde söylemleri ve şarkı sözleri olan grubun solisti.
tek kelimeyle müthiş bir ses.
cranberries konserine gitmişliğim, kendini yakından dünya gözüyle görmüşlüğüm ve "dolores take meeee!" diye bağırmışlığım vardır. candır, canandır, iki albüm arası çocuk doğurur, bereketlidir, ayrıca düğününde siyah çizme ve jartiyer üzerine duvak takan çılgın bir kadındır. bury the hatchet albümleri nefasettir...
hayatını kaybetmiş. çok saçma. çok.
1971 doğumluydu. henüz 46, nasıl olur yahu! şoktayım. ölüm sebebini araştırdım ama bir bilgi bulamadım. çok üzgünüm, çok!
arkadaş daha dün yazdım lan kurt cobain başlığına ardından lanet gibi hepsi teker teker gider mi bu cennet seslerin yaa yani dünyada gitmesi gereken bir sürü leş ses varken niye en değerlileri gidiyor anlamak mümkün değil karma desem değil kozmos desem değil nasıl bir algoritma işliyor bu evrende gençliğimizin tüm güzel sesleri gidiyor.
hayat hikayesinden bir kaç kesit okuyunca daha bir üzüldüm, daraldım.

8 yaşından itibaren 4 sene boyunca bir adamın tacizine ve tecavüzüne uğramış; anlattığına göre oral seks yapmaya zorlanmış. bundan dolayı hep kendinden tiksinmiş ve birkaç kez intiharı denemiş fakat sonra çocukları için yaşamaya devam etmek istemiş. 3 çocuk annesi. yalnız tabii ki bu hiç kolay olmamış; birçok kez unutmak ve kendini rahatlatmak için alkole sarılmış. ilerleyen dönemde gösterdiği saldırgan davranışlarının bipolar bozukluktan kaynaklandığı ve saldırganlığının yaşadığı manik dönemden dolayı olduğu ortaya çıkmış. gördüğü tedavi ile toparlandıktan sonra babasının ölümü ve evliliğinin bitmesi duygu durumunun tekrar bozulmasına sebep olmuş. hala sebebi açıklanmadı veya ben bulamadım, tek bilgi otel odasında ölü bulunduğu, intihar etmiş olabilir diye düşünüyorum.

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya...

burada da 2017 yılında pariste verdikleri konser var.

büyük bir kayıp çok büyük hemde
benim ilk gençliğimde hayatla mücadele yolumdu cranberries ve dolores. depremden sonra o zamanki arkadaş grubumla iyiyiz yaşıyoruz şifresiydi birbirimize gönderdiğimiz şarkılar ve sonrasında bir dostluğun simgesiydi.

2002 istanbul konserinde "take me doloreees" diye bağırmışlığım da vardı en önden.

haberi alınca yerimde kalakaldım. tekrar tekrar okudum. o bir grup değildi, benim bu hayata müziklerine tutunarak dayandığım iki gruptan biriydi... gençliğimdi, bütün anılarımdı. bir devir bitti... dolores o'riordian nasıl ölür? cranberries böyle nasıl bitebilir??

dolores'in zaten şöhretten yana dertli olduğu için sadece şarkıcı dolores'i öldürdüğünü, başka bir kimlikle başka bi yerde yaşamaya karar verdiğini düşünerek avunucam sanırım. bize öldüğünü söylüyorlar diycem ama bi yanım şöhretten uzak sessiz sakin bi yaşamı tercih ettiğine inanacak. ancak böyle atlatabilirim bunu.
normalde hiçbir ünlünün ölümü beni etkilemez, neticede hiç tanımadığım insanlar ve her ölüm olağandır, ancak sevdiklerimizin dışında. fakat bu kadın bir şekilde bana dokunmayı başardı, hayatımda izler ve anılar bıraktı sesiyle, şarkısıyla, görüntüsüyle. özellikle çocukken dinlediğim ve klibiyle beni uzaklara götüren (bkz:animal instinct) isimli şarkısıyla. öldüğünü duyduğumda gerçekten çok üzülmüştüm. ölümün yaşı yok, bu yüzden ölmek için çok gençti demeyeceğim ama o güzel şarkılarını canlı dinleyebilme fırsatını elde edemeyeceğim bir daha.

çok iyi niyetli, çok alçak gönüllü bir kadın gibi gelirdi bana hep.