en yakın arkadaşına eşcinsel olduğunu açıklamak

arkadaş sizi gerçekten tanıyor ve yanlış bir şey yapmayacağınızı biliyorsa sıkıntı olmayacaktır.

geçen yıl mahalleden ailece gidip geldiğimiz, yediğimiz içitiğimiz ayrı gitmeyen kankimi aldım karşıma. ve dedim lafım bitene kadar çıtını çıkarmadan dinle beni. başladım anlatmaya. çocukluğmdan tutun da ergenlik çağımda ilk hissettiklerime kadar. eşcinselliğin ne olduğunu falan böyle 15 dakika hiç susmadan anlattım. gözlerinde çakan şimşekleri ve kafasında oluşan binlerce soru işaretini görür gibi oldum. kendisi evli mutlu çocuklu, karısını deli gibi seven ve hatta göz zinasıyla bile aldatmayan, namazında abdestinde, yalan söyleyemeyen, tertemiz gerçekten saygı duyulacak bir adam. neyse lafım bittiğinde birkaç ufak tefek soru sordu. yanıtladım. olumsuz tepki vermedi hatta böyle önemli bişeyi kendisiyle paylaşacak kadar ona güvendiğim için teşekkür etti.

aradan bir yıla yakın zaman geçti. arkadaşlığımız aynen devam ediyor. insanlara saygı duyan biri olarak zaten homofobik değildi ama şimdi daha bir gay dostu. neler hissettiğimizi, nasıl zorluklarla karşı karşıya olduğumuzu anlamaya çalışıyor. bazen gaylerden daha anlayışlı olduğu zamanlar bile oluyor.
en yakın arkadaşlarım da gay olduğu için karşılıklı itiraf seremonisi şeklinde oldu genelde ve gülüp geçtik. ya da birbirimizin ne olduğunu tahmin ettiğimizden bunu dile getirme gereği hiç duymadık çünkü biliyorduk ki biz böyleydik.
bir ihtiyaçtır gerçekten. verebileceği rahatlama hissinin muhteşemliğini tahmin edebiliyorum. şimdiye kadar cesaret edemediğim bir başarı örneğidir.

en garibi benim başıma gelmiş olabilir. taa ilkokuldan bi kız arkadaşıma açılma kararı almıştım geçen sene. o dönem muhabbetimiz oldukça iyi. kızla muhabbet sürekli gırgır şamata olduğundan olsa gerek, ben söylediğimde, hiç takmadı, güldü geçti ve "iyi, benim sevgililerime asılmadığın sürece sorun yok ahaha." dedi. kızım ciddiyim bak dedim, "ahaha" dedi. üstelik f2f oluyor bunlar. sonra ben de daha üstelemedim. hala da esprisini yaparım.
belki de başından beri biliyordun zeynep'ciğim. bilmiyorum...
bende bi cafede otururken en yakın arkadaşıma söylemiştim sana bi şey söyleyeceğim ama arkadaşlığımız bozulur mu diye düşünüyorum dedim, her neyse söyledikten sonra ufak çaplı bir şok yaşadı. cinsellikle ilgili birkaç sorudan sonra saçmalama be arkadaşlığımiz neden bozulsun bende bisi diyeceksin sandım dedi
benim bu aralar yapmayı kafaya koyduğum ama bir türlü harekete geçemediğim bir eylem. 16 yıllık, aşırı yakın olduğum bir erkek arkadaşım var ve aslında benim eşcinsel olduğumu türlü sebeplerden dolayı aslında seziyor durumda, hatta biliyor bile diyebilirim. adam bilgisayarımda gey pornosu gördü artık daha ne görsün ama yine de ağzımdan şu kelimeler çıkmıyor. sanırım yine whatsapp mesajı ile açılacağım zira yüzyüze veya telefonda söyleyemiyorum. en kolayı whatsapp'tan basit bir mesaj yazmak, sonra işlerin nasıl gelişeceğine bakmak. öte yandan ne yazacağımı bilemedim hala. en kolayı sanırım yine "ben eşcinselim" yazmak yerine, "ahmetcim, benim mehmetle ilişkim var" yazmak. bu da fazla muğlak kaçacak diye düşünüyorum. "ahmetcim, benim bir erkek arkadaşım var" yazsam daha kesin olur herhalde. yalnız kızlara açılmaktan farklı olarak, bu arkadaşımın bu konu hakkında dalga geçmesi ihtimali var, "oha top musun olm sen" falan yazma ihtimali var, o kadar ince ruhlu bir arkadaşımız değil bu kişi. böyle bir laf yemek de istemiyorum, o nedenle mesajın ikinci kısmı olarak "bu konuda şaka kaldırabileceğimi zannetmiyorum" falan gibi birşey mi yazsam diyorum. bu da çok çıtkırıldım mı durur acaba diyorum sonra. duygularımı mesajla daha detaylı açıklamaya girişmek de istemiyorum, bu tür şeyleri detaylı konuşacaksak yüzyüze konuşmak daha iyi olur. ama işte kafam karışık yani.
bunu yapanlardan biri de benim. tam olarak "ben eşcinselim" demedim ama ona aşık olduğumu söyleyince anladı tabi. artık en yakın arkadaşım değil. ayda yılda bir konuşuyoruz. aşk da kalmadı. hayat garip.
en iyi dostuma acıldıgımın ertesi gunu okul kantininde birden "aramızda bir top var" deyip nasıl bir serbest cagrısımla tınladıgını bilmedigim melodinin ardından gelen "ayyy cok ozur dilerim" ifadesidir.
egilimimi bir kiz arkadasimla paylasmistim. sonra baktim ki bana yurumeye basladi kendisi. isi ilerletip opussek mi diye sorunca tersledim. galiba bizi maymun istahli insan saniyorlar. sonra duydum ki oda arkadasiyla bir seyler denemis, alkolluyken anlatiyordu. valla salak yemin ederim gerizekali bu cocuk.
en yakın arkadaşımla bile eşcinsel olduğumu paylaşmak için yıllarca bekledim. onla herşeyi konuşurken, dertleşirken hep kendimi saklamak zorunda kaldıkca kötü hissediyordum. 4 yıl önce karar verdim ve ona söyledim herşeyi. genel olarak olumlu karşılamakla birlikte bugüne kadar söylemediğim için biraz sitem etti. şimdi beraber yakışıklı çocukları kesiyoruz. daha önceden söylemediğime pişman oldum tabiki.
bununla birlikte ilk tecrübemin verdiği cesaretle zamanla diğer arkadaşlarıma da açılmaya başladım. şuana kadar hiç olumsuz bir tepki almadım. zaten arkadaşım dediğim insanların vercekleri tepkileri tahmin ettiğimden dolayı bu insanları özenle seçtim. çeşitli taktikler uyguladım. mesela bir tanesine söyleme cesareti bulamadığımdan dolayı önce onun sevgilisine söyledim, sonra sevgilisi arkadaşıma söyledi.
şuan arkadaşlarımın büyük bir çoğunluğu beni biliyor ve destekliyor. artık onların yanında kendimi daha özgür hissediyorum ve kendimi daha iyi ifade ediyorum.