eurovisionda sıfır puan almak

türkiye nin de yaşadığı olaydır. garip bir duygu sarar insanın içini. yenilerini görmek nasip olmasın.
televoting çıktı mertlik bozuldu zihniyetindeki bendenizin 80'li yıllarda bolca şahit olduğu olaydır.
sıfır değil de sonuncu olmak diyince aklıma direk ingiltere geliyor, nedir bu nefret, kin.
1962de lüxemburgda yapilan finallerde 4 ülkenin basina gelmis olan talihsiz olay. fransa'nin birinci oldugu yarismada, 0 çeken ülkeler, belçika, ispanya, avusturya ve hollanda olmustu.

1963 yilinda, ingiltere'nin evsahipligi yaptigi ve danimarka'nin kazandigi yarismada, yine 4 ülke, 0 çekerek sonunculugu paylasti. bu ülkeler, ilk defa katilan norveç ve finlandiya ile, isveç ve bir önceki yil da ayni basariyi (!) göstermis olan hollanda idi.

sertab erener'in 1.liğinden sonra bize uzak ihtimalmiş gibi gözüken ama daha düne kadar başımıza gelen sevimsiz durum.
geçen senelerde şarkılarını çok beğendiğim izlanda sonuncu sırada yer almıştım. eurovision'a isyan edip, izlemeyi bıraktım. merak edenler varsa şarkı sjonni's friends'den coming home idi. şarkının ortasında tatlı bir husky yanındaki genç oğlanı öpüyordu :d
1964te copenhag'da yapilan yarismayi italya kazandi. bu senenin sifircilari ise, yarismaya ilk kez katilan portekiz'in yanisira yugoslavya ve isviçre idi.

1965 yilinda italya'nin napoli kentinde düzenlenen yarismayi, lüxemburg 1961 yilinin ardindan ikinci kez kazaniyordu. irlanda'nin ilk defa katildigi 1965 finallerinde 0 çeken ülke olmadi. ingiltere ise, 1959, 1960, 1961 ve 1964 ten sonra, besinci kez ikinciligi kazaniyordu.

1966 yilinda lüxemburg'da yapilan yarismayi, avusturya adina 3. kez yarisan udo jurgens
kazanirken, 2. sirayi isveç adina yarisan sarki kazaniyordu. bu senenin sifircilari ise monako ve
italya
idi.

1967de viyana'daki yarismayi nihayet ingiltere, 5 kez gelen ikinciligin ardindan kazandi. 0 çeken ülke olmadi.

1968de londra'da yapildi ve ispanya kazandi. ingiltere 2. oldu. 0 çeken ülke olmadi

1969'da, madrid'de düzenlenen yarismayi, sasirtici bir biçimde 4 ülke birden (hepsi 18 er puan alarak) kazandi. bu ülkeler, ispanya, ingiltere, hollanda ve fransa oldu. 0 çeken yine yok.

1970 te amsterdam'da yapilan yarismayi irlanda ilk defa kazanirken ingiltere yine 2. sirada kaldi. 0 çeken yok.
1971 finalleri dublin'de yapildi. 128 puanla monako 'nun kazandigi yarismada, yarismaya ilk defa katilan malta 52 puan toplayarak 18 ülkenin içinde sonuncu siraya yerlesti.

1972 yilinda edinburgh'da yapilan yarismayi lüxemburg 3. kez kazanirken, ingiltere yine 2. olmus, sonunculugu ise, bir sene önce oldugu gibi yine malta kimseye birakmamis, bu sefer 48 puanla gelen sonunculuk, ülkede herhangi bir travmaya sebep olmamis, maltalilar gündelik hayatlarina kaldiklari yerden devam etmislerdi.

1973 te lükxemburg'ta düzenlenen yarismayi lüxemburg 4. kez kazandi. en fazla ikincilik kazanarak "gönüllerin sampiyonu" olan ingiltere bu sefer 3. olmus, sonuncu sirada ise, 2 puan ile belçika yeralmisti.

1974 yilinda yarisma ingiltere'nin brighton kentinde yapildi. isveç, efsanevi grup abba'nin "waterloo" sarkisiyla birinci oldu. 1969' da 4 ülkenin birinciligi paylasmasinin tam tersi, 1974' te 4 ülke, norveç, almanya, isviçre ve portekiz aldiklari 3 er puanla sonunculugu paylastilar.1975 te stockholm'de yapilan ve hollanda'nin kazandigi yarismaya türkiye ilk kez katildi ve semiha yanki'nin seninle bir dakika sarkisi ile 3 puan toplayarak sonuncu oldu. bu olay, toplum olarak üzerimizden yillar boyunca atamayacagimiz büyük bir erovizyon travmasi'na sebep oldu. (neyse ki sifir puan almamistik)