evcil hayvan satışının yasaklanması

pet-shoplarda hayvan satışı yasağı başladı
kadıköy belediyesi, pet-shoplarda hayvan satışına yönelik yasağı uygulamaya koydu.güncelleme:03 nisan 2013 14:23
1 nisan’da başlayan yasak kapsamında denetimler de başladı. ekipler, satış yapan dükkanlardaki kedi ve köpeklere topladı.

kadıköy belediyesi, 3 aralık 2012 tarihinde aldığı kararla, 1 nisan 2013 tarihinden itibaren kadıköy sınırlarındaki pet-shoplarda kafes içinde sağlıksız koşullarda kedi-köpek ve tavşanların satışının yasaklanacağını duyurmuştu. kararın yürürlüğe girmesiyle ekipler denetimlere başladı. ekipler, 78 iş yerinde denetimlerde bulunarak, satışa çıkarılan hayvanlara el koydu.

reklam canlı hayvanların pet-shoplarda günlerce hatta haftalarca vitrinlerde bekletildiğini, birçok doğal ihtiyacının karşılanmadığını, hayvanların bakımsızlık ve ilgisizlikten öldüğünü kaydeden kadıköy belediye başkanı selami öztürk, türkiye’de bu alanda ilk adımı kadıköy belediyesi’nin attığını belirtti. yasağın 1 nisan itibariyle başladığını ve geri adım atmayacaklarını kaydeden öztürk, şunları söyledi: “pet-shoplarda hayvanlar sağlıksız koşullarda satılıyordu. yurt dışından yasal olmayan yollarla getirilen hastalıklı hayvanların aşı takvimleri tamamlanmıyor, bazı yavrular erken zamanda sütten kesilerek annelerinden ayrılıyor, pet -shoplar gece kapandığı için hayvanlar bütün gece yalnız bırakılıp açlığa terk ediliyordu. buralarda satılmayan ya da satıldıktan sonra hastalanan birçok hayvan sokağa terk ediliyordu.”

türkiye’de bu konuda ilk adımı attıklarını belirten öztürk, “meclis kararı çıkarttık ve 1 nisan da uygulamaya başladık. yaptığımız denetimlerde pet-shop sahiplerinin büyük oranda yasağa uyduğunu, satıştan vazgeçtiğini gördük. denetimlerimiz devam ediyor. yasağa uymayanlara önce para cezası vereceğiz, devam ederlerse ruhsatlarını iptal edeceğiz.” ifadelerini kullandı.
sahiplenilmeyi bekleyen o kadar çok evcil hayvan varken bu hayvanların pet shopta satışı ciddi anlamda sıkıntıdır. küçücük bir alanda su mama ve kumu bir arada, günlerce bekliyorlar. tabi bu işi profesyonel olarak evinde yapanlar, federasyonlardan belgeleri olan, secerelerini takip eden, kaliteli ve ırkları koruyan yetiştiricilerin emeklerini burada ayrı tutuyorum.
ben; o hayvanları alıp, sonra sıkılan ya da yazlıklarda bırakılan insanların varlığını gördükçe, bu yasağı destekliyorum...
çocuklarını susturmak için, şımarık sevgililer mutlu etmek için...
...para bastırılarak alınan. para ile mutluluğu almak/vermek isteyenlerin artık paraları ile o hayvanların hayatları karartılamayacak.

ne zaman petshop önünden geçsem ''satış yasağı başlasın'' diye iç geçirirdim.
nihayetinde bu güzel haberi gördüğümde, duyduğumda içten bir ''oh'' çektim.kadıköy belediyesinin yürek kutluyorum bu guzel hareket i diger belediyelerden de bekliyoruz butun camia olarak dilerim diger belediyelerede örnek olur o caresiz canlar da pet diye alınıp pat diye atılmazlar artık
mantıklı. ağlayan çocuğu susturmak için parayla alınan kedi bir hafta sonra sokakta buluyor kendini.
illa cins kedi, köpek alacağım diyen insanların böyle bir piyasanın oluşmasını sağladığını düşünürsek önce bu insanların kafa yapısını değiştirmekle başarıya ulaşacak girişimdir. sokakta sahiplenebilecek öyle güzel hayvanlar varken aslında olması gerekendir.
sozluk yazarlarini duyarliliklarindan ütürü yürekten kutluyorum
barınaklarda sahiplenilmeyi bekleyen onca kedi-köpek varken, sadece anlık bir heves için çocuğunu, sevgilisini mutlu etmek adına alınan çoğu hayvan bir süre sonra soluğu sokaklarda alıyor. kemerburgaz tarafına gittiniz mi hiç bilmiyorum ama onlarca köpek sokaklarda, caddelerde. kadıköy belediyesi ni almış olduğu bu kararından dolayı tebrik ediyorum. umarım kısa süre içinde türk insanı barınaklardan arkadaş sahiplenmeyi öğrenebilir.

http://www.vidivodo.com/video/bakamayaca...

toplanilan hayvanlar haytap hayvan haklari fedarasyonu himayesi altına alınmıştır yuvalar bulundugunda sahiplennilecektir
can-ı gönülden destekliyorum hatta evcil hayvanlardan boşalan yerlere, kürk giyen hayvanları koyalım boş kalmasın,ziyan olmasın
gece gece muhteşem bir haber oldu benim için. diğer belediyeler hızla bu uygulamaya katılırlar umarım. daha fazla tepki verip baskı uygulamalıyız. hayvanlara zulmeden veya göz yuman hiç bir belediyeye oy vermem. babam olsa tanımam.
haytap onlarin oy hakki yok ama bizim oy hakkimiz var die calismalarda bulundugu afisleri görülmeye deger.
yabani insanlari cok kizdiracak bir karardir.