facebook'ta profil fotoğrafına gökkuşağı eklemek

11 Entry Daha
über samimiyetsiz bulduğum olay. hemen "heterorolar da bizim kardeşimiiiz herkesin desteğine ihtiyacımız var" gibi teletubby düşüncelere dalınmadan açıklamak isterim.

samimiyetsiz buluyorum çünkü bu ülkedeki, daha doğrusu bu insanlar yüzünden. aynısı gezi'de de oldu, özgecan'da da ve daha birçok: sokağa tüküren benim gözümde hayvandan daha hayvan adamlar "doğasever" oldu, önünden taytla geçen kıza 1,5 iskender gibi bakan barzolar, dahası iki dakika mesaj yazmayan sevgilisi karşısında demet akalın'a dönen kızlar "feminist" oldu. neden? amacından saptı, çünkü popüler kültür bunu gerektirir ne yazık ki. olayın doğasını, ifade ettiği şeyleri anlamayan, anlamamakta ısrarcı olan insanlar herkes yapıyor" mantığıyla, ilgi çekmek-görmek ya da sözümona bir şeyin parçasıymış gibi davranıyor-muş taklidi yaparak gökkuşaklı fotoğrafları salınmadı. oysa ki burada olayın özü, fb gibi internete hükmeden bir şirketin böyle bir uygulama sunmasının sebebi, piyasaya ayak uydurma bir yana dursun; eşcinselleri kabul etme, bir nebze de olsa daha görünür kılma/farkındalık (en azından ben öyle olduğunu düşünüyorum). keza buna destek olan diğer insanların da bu düşünceyle hareket etmesi, birbirini seven aynı cinsiyetten iki insanı ne olursa olsun destekleme, evlenme gibi çok insani bir hakkın kazanılmasını(!) kutlamak. senin abuk suratını 6 farklı renkte görmek değil hani.

ama bizde öyle mi? tabi ki değil. hani, bunu iki tane kıza hava atma vb için yapanları geçtim, sözde eşcinsel canlısı ama "eşcinsel bir çocuğun olsa?" sorusuna "aman biz de olmasın da" minvalinde cevap veren, ya da " ay canım x de gay hiçbir zaman mutlu olmayacak" gibi söylemlerde bulunan sözde özgürlükçü, barışçıl kızlarımıza mı dem vurayım bilemedim. bu tarz kızlarımızda kendi yavan hayatlarını bir nebze de olsa anlamlı kılmak için başkalarını-bir azınlığı alt göreme, kendilerini mutlu hissetme eğilimi vardır. mesela twitter'dan aktarayım: "aşkım eşcinseller bile evleniyor biz niye evlenmiyoruz?" ama bundan önce lovewins demiş aaa bu arkadaş bizi destekliyor(!).

zaten bu konudaki desteğinizi bir filtreyle falan değil, ufacık da olsa o kafalarınızdaki düşünceyi değiştirerek-en azından çalışarak başarabilirsiniz sevgili sözümona destekçi arkadaşlar. yoksa " ya ne eşcinselliği herkes yapıyor yahu ehuehu" kafalarıyla diğerlerini bilemem ama beni kandırmazsınız.
9 Entry Daha