ferdi özbeğen

sanatçı..

şarkılarını bilmiyorum ama bir dilek taşı nı sanırım onun kadar güzel okuyabilen yok..
bir döneme damgasını vurmuş taverna ve hafif müzik şarkıcısı. bu ülkede bir ferdi özbeğen gerçeği vardır. her türden şarkıyı söyler, güzel söyler, son yıllarda kanser olduğu haberiyle üzüntülere gark etmiştir.
12 seneden beri prostat kanseri ile mücadele eden piyanist şantör.
http://kelebekgaleri.hurriyet.com.tr/gal...
bugün 21:45te hayatını kaybetmiştir.
allahtan rahmet diliyorum.
sanırım herkes bu parçası ile kendine dair birşeyler bularak ferdi özbeğen i anacaktır.
seneler önce gazetenin birinde, ferdi özbeğen'in, yıllardır yanında çalışan ve şoförlüğünü yapan 28 yaşındaki bir genci evlatlık edinmek için mahkemeye başvurduğunu okumuştum.
gerekçe olarak bu kişinin yıllardır her işine koşturduğunu ve onu evladı gibi sevdiğini, eğer ölürse mirasının ona kalmasını istediğini belirtmişti.
mahkeme ne karar vermisti, sonuç ne oldu bilmiyorum. umarım olumlu sonuçlanmıştır ve umarım o kişi son nefesine kadar yanında olmuştur.
vefa arıyorum, dost arıyorum, şefkat arıyorum, aşk aşk arıyorum (
)
dünya'da da örnekleri olan hayatını geçirdiği insanla yasalar izin vermediği için resmen birlikte olamayan eşcinsellerin başvurduğu yöntem olan evlat edinme yasasından yararlanan sanatçı... dönemine göre cesur hareketi takdire şayandır.
başlığı görünce duygulandım, 90'lı yıllarda bizzat tanışma şansı da yakaladığım hem kadife sesini hem de kişiliğini sevdiğim sanatçı. göreceli olarak özel hayatını kendi özelinde tutmayı, her ne kadar magazin çukuruna çekilmek istense de sanatıyla anılmayı başarmış ender kişilerden. ayrıca unplugged albümlerin türkiye'deki ilk örneklerinden birisine imza atmıştır.

en sevdiğim parçalarından;


birkaç üst entride belirtilen ancak bildiğime göre "sevgilisi" şeklinde yorumlanan (bkz. "eşcinsellerin sevgilisine miras bırakma şekli") eyleme giriştiğini duyduğum sanatçı kişilik. aklıma piyanist liberace'nin hayatını getirmiştir.
başlığı canlansın bu aralar netfilx'ten dolayı bayağı popülerleşti. zamanın taverna gazino dünyasının duygusal müziklerinin yaratıcısı. yıllar geçerken günümüzde insanlar daha az duyguyla yaşamaya başladıkları için bu tarz duygusal müzikler gün yüzüne çıkınca insanlar yeninden sarılıveriyorlar bu şarkılara. duygusal ihtiyaçlarımız eksik kaldığı için genel olarak..