friday the 13th

sean s. cunningham tarafından 1980 çekilen ve zamanla yayınlanan her seri ile aslından uzaklaşan korku kültü serisinin ilk halkası.

psikopat bir güdümlü katilin öldürme arzusunun günlere bölünerek işlendiği bu ilk film aşırı tutmuş, sonraki tekrar filmlerinde amaçsızca öldüren bir caniye dönüşmüştür.

içinde bulunduğumuz gün.
en iyisinden en kotusune filmlerin siralamasinin yapildigi bir liste yayinlanmistir.
https://kotaku.com/friday-the-13th-movie...
13. cuma’nın uğursuzluğu için kelimenin kökenine bakacak olursak 13. cuma’dan korkmak, literatürde “paraskevidekatriaphobia” deniyor. bu da yunanca cuma anlamına gelen paraskeví (Παρασκευή) ile 13 anlamına gelen dekatreís (δεκατρείς) kelimelerinin fobi anlamına gelen phobía (φοβία) kelimesine eklenmesiyle ortaya çıkıyor.
aynı zamanda 13’ün uğursuzluğundan hemen kısaca bahsetmek gerekirse her ne kadar 13’ün uğursuzluğu hıristiyanlık öncesine dayansa da birincisi isa’nın son yemeğinde masada 13 kişi olması, aynı zamanda iskandinav mitolojisine göre valhalla’da verilen bir ziyafete yemekte istenmeyen loki ziyafete katılarak 13 kişilik ziyafete dönen bu etkinlikte tanrılar tanrısı, rüzgar ve bilgelik tanrısı odin ile ana tanrıça frigg’in oğlu, en sevilen tanrı balder katledilmesine bağlanmaktadır.
bu konuda yaygın bir inanışa sahip olan fransızlar yemeğe 14. gelen misafirler için quartorziennes kelimesini kullanırken, aynı zamanda fransa’da hiçbir ev 13 numarasına sahip değildir. avrupa’da çoğu sokak 13 numarasına sahip değilken italyanlar da ikramiyelerde 13 numarasını kullanmayı tercih etmiyorlar.
numeroloji’ye göre ise 12 sayısı bütünlüğü simgeliyor; bir yılda 12 ay olması, 12 burç olması, 12 saat sistemi, israil’in 12 kabilesi, isa’nın 12 havarisi, olimpus’un 12 tanrısı, vs... 13 ise düzensiz ve bu bütünlüğü bozan olarak görülüyor.
cuma’nın uğursuzluğu konusuna gelecek olursak bu noktada iskandinav mitolojisine tekrar bakacak olursak cuma adını aşk ve doğurganlık tanrıçası olan frigga’dan aldığı görülür. iskandinav ve germanik kabileleri hıristiyanlığa geçtiğinde frigga bir dağın tepesine gönderilmiş ve cadı olarak adledildiği anlatılır. her cuma kindar tanrıçanın 11 başka cadı ve şeytanla -bu da toplamda 13 kişi eder- toplanarak sonraki haftanın kaderini belirlediklerine inanılmaktadır. bu sebeple iskandinavya’da cuma günü cadıların gece yarısı buluştuğu gün olarak kabul edilir.