genderfluid

ayni superman'in tanimalamasi gibi bir tanimlamasi olabiliecek. bazen ucak bazen kus ha prezervatiften balon yok yok ucurtma gibi cinsel kimliginin bir gunu obur gununu tutmadigi ortada kalanlardir. bazen kadin hisseder bazen erkek. bazen de ikisi olur. haydi bunu da aciklayin ateyizler!
adventure time isimli şahane çizgi filmdeki bmo karakteri bir genderfluid karakter örneğidir.
yalnız gender-fluid akışkan yönelim değildir, çünkü yönelim çeviride attraction/orientation olarak geçer. akışkan cinsiyet bahsedilen kelimenin tam karşılığı, "iki cinsiyet sisteminde yer almadığı gibi zaman içinde de değişim gösterebilen bir cinsiyet kimliğine işaret ediyor.
güzide türkçemizde "gender-sex" ayrımını kavramsal olarak yapan herhangi bir kelime olmadığından dolayı, binary tanımlamaya karşı oluşturulmuş "sabit cinsiyetsizlik" kavramını yine eşdeğeri "cinsiyet" olarak türkçeleştirmek biraz yersiz geliyor bence. "gender-fluid" kavramının doğasına aykırı olur bu ayrıca. bu sebepten "orientation" kelimesinin yönelimi karşıladığının bilincinde olup "cinsiyet" kelimesi haricinde bir kelimemiz olmadığından kısıtlılıktan böyle çevirdim umarım açıklayıcı olmuştur.
şu an hakkında bir yazı hazırladığım ve benim de dahil olduğum kimliksizlik.

akışkan kıvamıyla enfes bir cinsiyet

(bkz:genderfluid)
(bkz:akışkan yönelim)