göbeklitepe

şanlıurfa da m.ö önce 12000 yıl öncesine ait bir tapınak ve yerleşim alanı. üç boyutlu heykelleri ve sütunlardaki hayvan işlemeleri nedeni ile insanlık tarihinin baştan yazılabileceğini gösteriyor.
tanrının ilk ortaya çıktığı muhteşem yer.
insanlar daha tarımı, maden işlemeyi, yerleşik hayata geçmeyi bilmezken, tanrı fikrini ortaya atmış ve burada ilk tapınakları kurmuşlardır.
urfanın bereket ve medeniyet fışkıran topraklarında bulunur elbette.
12.000 yıl önce insanlar buraya gelip tapınmışlar, tanrılarına yalvarmışlardır.
bilim dünyasında şimdiye kadar bilinen herşeyi çöpe göndermiş ve tarihi tekrar yazmak zorunda bırakılmıştır. gidilip görülesi fantastik yerlerden birisidir.
sanat tarihi açısından bakıldığında, insanlık tarihine bakış açımızı ve ilkel dönemlere ait düşüncelerimizi kesinlikle kökünden değiştirecek bir buluş. bulunan "t" biçimli figürler (ki bunların ellerini iki yana açan insan formu olduğunu söyleyen de var), yerel ideolojilere özgü anlamlarının ötesine geçen "arkaik" kanalın en "ilksel" ürünlerinden birileri ile karşı karşıya olduğumuzu söylemekte. henüz bütün sorulara cevap veremiyorsak da gelecekte göbeklitepe’den gelecek verilerle, insanlık tarihinin geçmişi hakkında daha fazla söz söyleme olanağına kavuşacağız. bakalım kahramanlarımız gelecek bölümde hangi problemlerle karşılaşacak.*
göbeklitepe'ye beton dökülmüş ve devam ediyormuş. la bunların ne tarihe, ne yeşile, ne maviye, ne gökkuşağına, ne yağmura, ne kara, ne aşka, ne sekse hiç birşeye tahammülleri yok la. bıktım la sizden yemin ederim. ya ben terkedecem burayı ya siz. yeter da.
https://onedio.com/haber/kimsenin-cani-a...