hatay

izmir'de bir semt olduğu gibi, en güneydeki ilimizdir.
bu il 1938 yılında fransız suriyesinden bağımsızlığını ilan edip hatay devletini kurmuş ve 1939 yılında türkiye'ye katılmıştır. il merkezinin adı antakya, nüfusun en yoğun olduğu yer ise beldeleriyle birlikte iskenderun'dur.
1939 yılında halk oylaması ile ülkemize katılmış olup, bu tarihten 100 yıl sonra bir kez daha aynı oylamaya tabi olacak şehirdir ve sadece hatay doğumlu olanlar katılabilecektir.
yaşamak istediğim şehirlerden bir tanesi ama son zamanlarda suriye savaşı yüzünden pek mümkün görünmüyor.ev fiyatlarının uçtuğu mit ve tüm istihbarat elemanlarının cirit attığı bir şehir olmuş durumda.
hatayın 2039'daki referandumu dayanaksızdır. gizli bir madde olduğu söylenmekteyse de kanıtlanmış değildir. böyle olsaydı türkiyeye katıldıktan sonra yerli halkın bir kısmı hatayı terk etmez, deneyelim görelim hesabı mutlu mesut yaşardı. şimdi türkiyenin diğer illerinden hataya göç etmiş türk, kürt vs ile dolu hatay. referandumun hataylılar tarafından yapılacağı söyleniyor. o halde netice ortada! hayır böyle bir anlaşma olsa bir de not basarlar "hatay cumhuriyeti vatandaşları asli, sonradan hataya gelenler ise referandum süresince göçmen statüsünde olur" diye. şimdi çık çıkabilirsen işin içinden.
bir çok ırktan dinden mezhepten insanın mutlu mesut yaşayabildiği bir il. fakat iskenderundaki hristiyan arkadaşlarımın bahsettiklerinden yola çıkarsak durum değişebiliyor. her ne kadar mutlu olsalarda bazı sorunları olduğu kesin. ön yargısını kıramamış bir çok insancığında bulunduğu söylenir.
istanbul'dan sonra en çok hristiyan nüfusun yaşadığı il. mutfağı anlatılmaz yaşanır. suriye'de devam eden iç savaş yüzünden sarsıntılı günler geçirmektedir. yerlisi şehre hatay değil antakya der. iskenderun adlı ilçesi şehrin asıl kalbi ve ticaretin merkezidir.
medeniyet şehri diyolaa
dinlerin başkenti.

tıpkı şanlıurfa, kudüs vb gibi.
harbiye gidip görülesidir. iskenderun belediyesi il olmak için müracaat etmişti de kabul edilmemişti. nüfusu bir iki ilden daha çoktur. bir de iskenderunda çocuk olmak güzeldir diyorlar. tepeleri de varmış. diğer yandan nüfusu çok karışmıştır. her şey her yerde. türkiyedeki tek ermeni köyü de hataydadır. denizli mardin diyeni duymuştum. malum medeniyetler şehri her ikisi için söylenir. halbuk, bir zamanlar her yer med... evet.

(bkz: bizi tercih ettiğiniz için teşekkürler)
doğu akdenizin monaco olma potansiyeli fazlasıyla bulunan,eşsiz bir tarihe,çok güzel doğaya,yaşamaya uygun iklime sahip metropolit bir kent.
hatay bütün dinleri kucaklayan bağımsız bir il olmakla beraber barışın ve özgürlüğün yeridir bir hristiyan olarak burda yaşamaktan çok mutluyum
buradaki ortam nasıldır acaba bilgi verebilecek olan varmı