havai fişek

havai fişek estetik ve eğlence amaçlı kullanılan düşük patlayıcı güçlü piroteknik aygıtlardır. havai fişeklerin en yaygın kullanıldığı alan havai fişek gösterileridir. bir havai fişek olayı havai fişeklerin ürettiği efektlerin gösterisidir. havai fişeklerin değişik formlarının ortak özelliği ışık, ses, duman çıkarmaları ve havada hareket edebilmeleridir. kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi, mor, gümüş renkli kıvılcımlar ve renkli alevler çıkarmak için tasarlanabilirler.

ayrıca artık istanbulda saat 22:00 den sonra ses çıkaranlarının yasak olduğu gösteri aracı.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/20751761.asp
silahlar yerine bu eğlenceliklerin patlaması yaşama olan inancı körüklüyor. evet bir hayat kararacağına hayatlar aydınlanıyor.
kanada' nın vancouver şehrinde her yıl temmuz ayında 3 yada 4 ülkenenin katılımıyla yarışmaları yapılan atraksiyon. müzik eşliğinde 3 gğnde bir havayi fişek gösterileri yapılıyor ve kombinasyonu en iyi sağlayan, en çok beğenilenler oylanarak birinci seçiliyor. vancouver ın en çok seyirci toplayan gösterisidir. ikincisi ise sanırım vancouver gay pride prade
görsel olarak eğlendiriyor olsa bile, her yapılan gösteri sonrasında yanan, yaralanan ve bunun sonucunda ölen martıların olduğunu bilmek beni biraz üzüyor. özellikle bu durum istanbul'da sıklıkla yaşanan bir olay.