hera

yunan mitolojisinde (bkz: zeus)'un eşi ve kardeşidir. çok kıskançtır, kadın ve doğum tanrıçasıdır. hayvanı tavus kuşu ve inek, meyvesi ise nardır. genelde elinde hükümdarlık asası ile zeusun yanında görülebilir.
yakın bir arkadaşımın kızının ismi
goldenlar için en popüler köpek ismi.
olimpos dağı'nın zirvesinde eşiyle birlikte insanlarla tanrıları idare eden, yeri geldiğinde baş tanrı zeus'un bile kudretini dizginleyip oyunlarını bozan tanrıçadır.
zeus'un eşi aile, doğum ve zenginlik tanrıçası ve tanrıların kraliçesidir. metis'in zeus tarafından yenmesinden sonra zeus ile evlenmiştir ve ona üç çocuk vermiştir. düzenli olarak zeus tarafından aldatılmış ve her seferinde eşinden korktuğu için ondan değil ama zeus'un kadınlarından intikam almıştır. bir seferinde zeus'un onu aldatmasına dayanamamış ve diğer tanrı ve tanrıçaları yanına alarak zeus'a isyan etmiştir. zeus'un yardımına oğlu hephaistos* koşmuştur ve zeus bu isyanın sonucunda eşini yakalayıp gökyüzüne zincirleyerek işkence etmiştir. daha sonra ise karısının ona bir daha isyan etmeyeceğine dair verdiği söz ile hera'yı affetmiştir.