hindistan cevizi

dışında sert ve beyaz bir tabaka bulunan ve içi su dolu bir tür tropikal meyve.
kabuğu özenle kırılırsa, dekoratif amaçlı çok farklı şeylerde kullanılabilir.
dün arapçasını öğrendiğim meyve: cewz-ül hind!
dolayısıyla, türkçede kullandığımız ismin de arapça kökenli olduğu anlaşılmış oldu...
bi 3 ay önce falan almıştık hala duruyor buzdolabında kıramadık çünkü.aslında kırmayı bile denemedik zormuş çekiç falan lazımmış...
tozunu, çikolatasını, dondurmasını her bir şeyini gördüğüm, yediğim ama bir türlü bizzat kendisini yiyemediğimdir. o kadar merak ediyorum ki ıssız bi adaya düşsem sırf bunu yiyebilmek için yanıma yiyecek almam gibime geliyor *
hindistan ile bir alakası olup olmadığını merak ettiğim meyve. hindistan cevizi ve hindistan'ı hiç bağdaştıramıyorum çünkü ben.
oldukça yağlı ve yoğun bir tadı olan meyve.
tatlılarda kullanılan rendelenmiş haline veya meyve sularındaki aromasına pek benzemeyen bir sadelik var lezzetinde.
kabuğu kırıldıktan sonra, kabuğun iç yüzeyine yapışık olan yenebilir kısmı kazıyarak veya keserek çıkartmanız gerek.
tüm eziyetlerin sonunda ulaşılan lezzet tatmin edici...
en sevdiğim meyvelerden. latince adı cocos nucifera.
gece gece aklıma geldi. harika kokusu burnumda tütüyor. keşke türkiye'de yetişse. hindistan cevizi fetişim var benim. sevgilim olacağına 100 tane hindistan cevizi ağacım olsun. yağı yapılıyormuş bunun. onu deniycem. bir de bunu kıramayanlar varmış. ben içindeki suyunu aldıktan sonra, poşete koyuyorum meyveyi ve bahçe duvarına bir vuruyorum, parça parça oluyor. kabuğundan bile çıkıyor hatta.
klasik kek yapıyorsunuz diyelim.

15-20 adet hindistan cevizinden minik toplar yapıp, bunu kekimizin içinde yiyebilirsiniz. bunun için gerekenler sadece 1 küçük paket hindistan cevizi ve 1 adet yumurta akı..

bu ikisini karıştırıp top haline getirin ve henüz pişirmediğiniz kekin içine koyun. bu toplarımızın üstüne kalan kek karışımını da koyup pişirelim. çok leziz oluyor.
özellikle survivor yarışma programı ile ülkemizde iyi sükse yapmış meyve. yada manav rüstem survivor ruhunu o dönemler mahallede de yaşatmak istiyor bilemedim.
şu hindistan cevizinin her yerde bulunmadığı devirleri bilirim. biraz bollaşıp da bakkallarda satılmaya başlandığında neredeyse çorbaya bile hindistan cevizi koyacaktık.