histrionik kişilik bozukluğu

tıp ve psikolojide ilgi arsızlığı olarak tanımlanan durum. belirtileri çok tanıdık. şöyle ki:

teşhirci davranış.
sürekli tatmin veya onay arayışı.
duyguların aşırı gösterilerek dramatize edilmesi. örneğin yeni tanıştığı biriyle kucaklaşmak veya acıklı bir filmde kontrolsüzce ağlamak.
eleştiri veya onaylanmamaya karşı aşırı duyarlılık.
kişiliğinden gurur duyma, değişime karşı isteksizlik ve herhangi bir değişimi tehdit olarak algılama.
uygunsuz şekilde kışkırtıcı davranış veya görünüm sergilemek.
somatik belirtileri kullanarak dikkati üzerine çekmeye çalışmak.
ilgi merkezi olma ihtiyacı.
hayal kırıklıklarına karşı düşük tolerans.
ani kararlar almak.
duygusal hallerin hızlı değişimi. bu haller başkalarına yüzeysel veya abartılı olarak görünebilir.
ilişkilerin gerçekte olduğundan daha içten olması gerektiğine inanmak.

http://ayisozluk.com/lnk/a05a91
toplumumuzda çokça var olduğunu düşündüğüm bir kişilik bozukluğu. tanısında dikkat edilen kriterler şunlardır:
*ilgi odağı olmadığı durumda rahatsız olan kişiler *
*başkaları ile olan etkileşimi uygunsuz olan, daha çok cinsel açıdan baştan çıkarıcı davranışlar sergileyen kişiler *
*duyguları yüzeysel ve hızlı değişim içinde olan kişiler * * *
*fiziki görünümünü dikkat çekmek için kullanan kişiler *
*başkalarını etkilemeye çalışan konuşma tarzı olan kişiler *
*yapmacık davranan, gösteriş yapan ve duygularını abartan kişiler * * * *
*ilişkilerin daha yakın olmasını düşünen kişiler * *
not: işbu yazı bu kişilik bozukluğuna sahip olan kişilerle dalga geçmek için yazılmamıştır. aksine tanı kriterlerini anlamanız, kendinizde ya da çevrenizdeki kişilerde bu özellikleri gördüyseniz kabullenmeniz ve yardım almanız için yazılmıştır. en önemli şey kabullenmek. karşınızdaki kişi bunu kabullenmezse sizin bir güzel ağzınıza sıçıyor ve bütün dostluğunuz bitebiliyor *
bir kaç gün önce bu bozukluğun tüm belirtileri elbise gibi üzerine giymiş bir beyle karşılaştım. aslında çevremde herkes böyle belki de ben de böyleyim. bu beydeki semptomlar ilginçti, şöyle ki:

1-dikkat çekmek için üzerine direkt patlayan alakasız bir aksesuar takmıştı. bu çoğu zaman broş, kolye, 10 cm çapında bir küpe olarak karşıma çıkıyor. sanki hiç hatırlanmayacak kadar silik biriymiş de bunu tersine çevirmek için akılda kalıcı bir objeyi kullanıyor gibiydi. insanlar onu hiç hatırlamayacaktı belki de ama akıllarda o nesne daima kalacaktı.

2-sürekli bi şeylerden şikayet ederken aslında ona mutlu olması gerektiği yönünde telkinler vermemizi bekleyen bir tavır içindeydi. takdir edilme anlamında ters köşe yapmak açısından da bariz bir belirti.

3-serseri bir mayın gibi gözlerin kendisine çevrilmesi adına ne gibi çılgınlıklar yapabaileceği konusunda şuursuz biri ve bunun farkında olmaktan keyif alıyor.

4-birden meme ucunu ve poposunu açacağı sinyalleri veren teşhire yatkın yanı. evet durduk yere sebepsiz yere "bağğkkk benim memem çok güzel çıkışı."

5-10 dakika içinde uzun vadeli tonla karar verdi. önce ayrı yaşama isteğini anlattı, sonra biriyle eve çıkma isteği; ardından ailesi ile yaşamakta karar kıldı. bakışları çok kararsız ve ne yapacağı belli olmuyor gibiydi.

6-yaptığı şeyleri, söylediği sözleri, kendiyle alakalı en sıradan durumu üstünlükmüş gibi gösteren hayli cemiyet dışı görünen ancak sırf cemiyetin ilgisini çekmek için yapıldığı belli olan ani söylemler ve çıkışları vardı.

evet ben normal değilim ama çevremde de normal biri yok. bu kül halinde deli sikmiş yanlarımız ne olacak bilemedim be hacı abi.