homojen sözlük

homojensozluk.com lgbt+ dostu, çiçeği burnunda, birinci nesil alımını yapan sözlük. temasını çok beğendim. kadrosu ve kalitesi de hoş... ayı sözlük ile lgbt adına katkıları çok güzel. umarım daha fazla olur lgbt sözlükleri.
kamyoncu da yazacak mı diye düşündüğüm yer.

eğer kamyoncu gidip tüm sex hayatını gözler önüne sererse biz de gidip okuyalım derim.

açıklamaların bir yerinde 'başka bir sözlükle ilgili' bahsetmeyelim minvalinde cümleler var. başka sözlük de muhtemelen ayı sözlük oluyor.

hani daha özgür olacaktık!

not: eksileyen sözlüğün sahabı mı acaba?
kullanım kolaylığı ve tasarım olarak yeterli bulsam da açıklamada geçen "bu yüzden herhangi bir marka, başka sözlük siteleri ya da sitelerin reklamını yapmak yasaktır." kısmının düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum. sonuçta siz de burada başka bir sözlük için başlık açıp, o sitenin reklamını yapıyorsunuz.
aslında ayı sözlükten başka yüzlerce sözlük var ve ayı sözlükten bahsedip bilgilendirmeye de karar verdik. çünkü lgbt+ adı altında sadece iki sözlüğüz. diğer sözlüklerden ayrı olarak, ayı sözlük kardeş sözlük. öyle olmasa, buradan davet etmeyiz başlık ile
beyin yakan gelişme.
önce sözlüğün dergisi çıktı sonra derginin sözlüğü çıktı.bence dergi çıkartıp adını da ayı dergi yapmalılar.
bu tür oluşumların çoğalmasından kimseye zarar gelmez. bana gelen özel mesaja da desteklerimi bildirmiştim ancak sözlüğe şöyle bir göz atayım dedim ve böyle bir şey farkettim. o sözlükte ayısözlük veya başka sözlüklerin konuşulması yasak mesela. altına da admin yazmış:

"başka bir sözlük hakkında başlık açmak hem etik değil hem de yanlıştır."

bu sözlüğün sahibi falan değilim, tamamen gönüllü olarak buradayım lakin o sözlüğün burada yaptığına (özel mesaj yada başlık yoluyla davete) perhiz ve lahana turşusu diyorum. üstüne de zamanında falanca sözlükler benzer yolu izleyerek üyelerini davet etmiş ve genişlemiş demişler. oysa ki ben buraya ne davet ne de özel mesajlar ile katıldım. hatta uzun serüven ilk sözlük tecrübem diyebilirim. geçmişte başkalarının yaptığı yanlışlara - e canım onlar da yaptı - diyerek devam edilmesi üzücü. iki yanlış hiç bir zaman doğru etmiyor.

(edit 1): yukarıda yazarın bahsettiği ayısözlük hakkında da bilgilendirmeye rastlamadım *. kardeş sözlükse eğer buraya yazmadan önce o işler yapılmalıydı. tepkilere göre biraz nabza göre şerbet durumu da var. sanırım o sözlükte bahsedilen ironi durumlarına ben de eylemsel olarak katılıyorum.

(edit 2): bu durumu dile getirenlere armut toplar gibi yazar topladıklarını imalı sormuş. bu durumda biz de davetler üzerine katılırsak sanırım o sözlüğün armudu oluyoruz. ya da armudun iyisini onlar mı seçiyor desem * *

"hayır yani, armut toplar gibi ağaçtan mı topladınız? birden bire mi belirdi tüm yazarlarınız? * *"

üye olmayı düşünmüştüm, vazgeçtim. ikili oyunlarla hayatıma yeni bir drama eklemek istemem. uygulamada özgür ve ismen de özgün bir oluşum olmuş. kim bilir, belki ileride homojen dergi adında yayın da çıkarırsınız. * iletimde lahana turşusu, armut ve şerbetin faydalarından da bahsettiğime göre yayın hayatında kendilerine başarılar dilerim. her şey gönüllerince olsun.
"ayısözlük kardeş sözlüğümüzdür, destek vermeye karar vermiştik ama baktık dm'den topladık toplayacağımızı sonra bahsetmemeye karar verdik." hem ayrıca "başka bir sözlük hakkında başlık açmak hem etik değil hem de yanlıştır. hayır yani, armut toplar gibi ağaçtan mı topladınız? birden bire mi belirdi tüm yazarlarınız?"

yerseniz.. afiyet olsun.
sözlüğün ismi ne dergiden ne de başka bir şeyden alınmadı. 2-3 sene önce ''homojen app'' isimli lgbt+ tanışma uygulaması kurmuştuk. sözlüğü açar iken de, ''homojen'' kelimesinin anlamına dayanarak kurduk. hatta üye olan bazı yazarlar, homojen dergi diyince, benzerliklerin olabileceğini düşündük. homojen dergi ile hiçbir alakamız yok. bahsedilen sözlük formatı metni ise kaldırıldı. ilk başta klasik format hazırlar iken oluşturulan metin, bizim kendi mantık çakışmasına aykırılığımız ve karşıtlığımız ile kaldırıldı. dileyen gelir, kapımız açıktır. ayı sözlük ve türevi kardeş sözlüklerin, bir lgbt+ bireyi olarak daima artmasını istedim. bunun bir parçası olmak da beni mutlu ediyor.
burasıyla âlakası varmı bilmem ama tanıdık yüzler olan sadece lgbt+ olmayan feminist vesayre her insana kapısını açan sözlük. birinci nesil hesabı kaptım ileride değerlenirse diye. ortam fena değil zamanla göreceğiz

burayla alakası yok galiba.
formati canimi sıktı o yüzden devam etmedim.
önce şu ayısözlüğün popüleritesini bir arttırsınlar. bilinirlik sıfır. kullanan çok az. bunda yönetimin de suçu olduğunu düşünüyorum. onları rahatsız edici bir fikir yazdığınızda uçuruluyorsunuz falan.

günler sonra bir giriyorum sol tarafta değişen çok az şey oluyor bu bile ne kadar az kişinin kullandığını gösteriyor.


edit: 6 haziran'da açtığım green card başlığı hala gündemde sondan 5te duruyor. bu bile sözlüğe ne kadar az kişinin girdiğinin ispatı.
lgbt+ bireylerine alternatif olarak açılan sözlüğümüz. bekleriz..
ayısözlüğün en ölü hali olan halinden şu andan bahsediyorum daha ölü olan sözlük.ben yeni açıldığı için ilk heyecanla canlı olur diye düşünmüştüm.hayalkırıklığı yaşadım.
hiçbir sözlük için başlık açılmasına müsaade etmeyen, fakat diğer tüm sözlüklerde sadece sözlük reklamı yapmak için ve homojen sözlük başlığına entry girmek için yazarlık yapan site yöneticilerine sahip olmasıyla dikkatimi çekiyor. dilerim ömrü uzun olsun.
buralardan toplanan yazarlar orada da aynı buradaki gibi davranınca gündemi sadece 1 (bir) kişi şişirmiş. ne diyeyim, geçmiş olsun hacı. hem sizin yazarlarınız birden bire mi belirdi? armut toplar gibi ağaçtan mı topladınız tüm yazarlarınızı?