hz. muhammed

müslüman aleminin peygamberi, beni dinden çıkaran zat-ı muhterem.
resminin, heykelinin yahut karikatürünün yapilmasi zinhar yasak, günah ve savas sebebi olan zat-i muhterem.
eski araplarda zeki ve çıkarlarını kollamayı bilen biri. birazcık objektif araştırma yapmak iyidir hakkında.
inandigim dinin son peygamberidir. usve-i hasene "ornek insan" olarak bilinir. inanan ya da inanmayan kisilerin o'nun asla yalan soylemeyecegine dair muhammedul emin olarak da bilinir.
ebubekir in kızı ayşe ile 6 yaşında evlenmiş, 9 yaşında gerdeğe girmiştir. o sırada kendisi de 53 yaşındadır. hüseyin üzmezgillere kızmaya hakkımız yok yani.

azatlı kölesi ve aynı zamanda evlatlık oğlu zeyd in karısı zeyneb i görünce ona gönlü kaymış ve zeyd i karısından boşatarak zeyneb le evlenmiştir.*

sayısız eşleri, o öldükten sonra ömür boyu dulluğa mahkum edilmişler, evlenmeleri yasaklanmıştır.

hayattayken, kendisine vahyedildiğini söylediği kuran ın kitaplaştırılmasını engellemiş ve 1400 yıl sürecek tartışmaların fitilini yakmıştır. bugünkü kuran ın '' aslı mı yoksa halife ebubekir, halife osman, halife ömer zamanında tahrif edilmiş halleri mi '' şeklindeki şüphelere ve tartışmalara zemin hazırlamıştır.
müslümanların peygamberi.
müslümanlardan çok ateistlerin eleştirdiği anlamaya çalıştığı insan.bırakın da onu biz düşünüp değerlendirelim.inanmadığınız bir dinin peygamberi sizi ilgilendirmez.sözlükteki müslüman yazarlar ateist ve paganist yazarların inançlarına veya inançsızlıklarına hakaret etmiyor ve bu yazarlardan da saygı bekliyoruz.
eleştirmek ve fikirlerinizi yazmak ayrı hakaret ve iftira çok ayrıdır.

sss onuncu maddesini sizleri tekrar okumaya davet ediyorum:

10-) sözlük yazarları, etnik, ırk, cinsiyet ve din gibi herhangi bir türde ayrımcılık yapmamalıdırlar.
recep ihsan eliaçık'ın verdiği ilginç bilgiye göre muhammed aleyhisselam ebubekr'in kızı ayşe ile en az günümüz terimiyle reşit iken evlenmiştir. nasıl mı?

eski araplardan çok çektik bu bir gerçek. imanımızı gevrettiler. kızların evlilik yaşı konusunda da öyle. o yüzden sevgiyle anıyor değilim onları. ayrı bir kafaları varmış zamanında ya neyse. bunlar kızları bir canlıdan bile saymadığı için doğduğunda bir deveye bile yaş verirken kızlara yaş vermezler çünkü tam olarak doğmuş değildirler. çünkü canlılar doğabilir! peki bu mantık dışı durumu nasıl izah edebiliyor, doğru ifadeyle durumu nasıl kıvırıyorlar? işte şöyle. kızlar doğarken canlı değildir ama (dikkat litfen!) ilk adet gününden itibaren yaş almaya başlar. bir kızın doğduğu gün adet kanamasının, ay başının gerçekleştiği ilk gündür. ortalama bir kız on bir on iki yaşında adet görür bugünkü insani anlayışa göre. böylece şöyle bir hesap karşımıza çıkıyor. bugünkü ifadeyle on iki yaşında olan bir eski arap kızı bir yaşında iken, yine bugünkü ifadeye göre dokuz yaşındaki bir arap kızı(mesela ayşe!) yirmi, yirmi bir yaşındadır. peki bu hesap mümkün müdür? bence gayet mümkündür. denildiği gibi diri diri gömülen kız çocuklarının neden öldürüldüğü ortadayken onların insandan sayılmayıp da erkek insanlardan ayrı bir yaş hesaplamasına dahil edilmesi mümkündür.

ha şunu da belirteyim, ihsan eliaçık bunu açıkladığı röportajında bir kaynak vermemişti, bakın şu şu şunun eserinde bu bu bu hadislerde... açıklanmaktadır diye.
üzüldüğüm nokta, hakaret ve aşağılama içeren yorumların olmasıdır. bir insanı sever ya da sevmezsiniz, bir dine inanır ya da inanmazsınız ama hakaret ve aşağılayıcı ifadeler beni rahatsız ediyor. hz. isa ya da diğer peygamberler hakkında da böyle hakaret içeren, aşağılayıcı, dalga geçilen entry'ler yazılsa aynı yorumu yapardım. lütfen biraz daha hoşgörü dediğim başlıktır.
son peygamber.
--- spoiler ---

bunu söylemek ne kadar tuhaf olsa da benim için muhammedilik, haça tapmaktan(hıristiyanlıktan) mukayese edilemeyecek kadar yüksekte duruyor. eğer insan, seçme hakkına sahip olsaydı, aklı başında olan her provoslav (hıristiyan) ve her bir insan, şüphe ve tereddüt etmeden muhammediliği; tek allah'ı ve onun peygamberini kabul ederdi.
lev nikolayeviç tolstoy

--- spoiler ---


not : rusya'nın büyük bir çoğunluğu ortodoks mezhebine sahiptir ve yukarıda geçen "provoslav" kelimesi ortodoks kelimesinin rusçasıdır.

entry leri okuyunca ne kadar cahil insanlar varmış diye düşünmedim değil. bir kere kafanızı karıştıran sorular varsa hala "demek ki yeteri kadar okumamışsın , araştırmamışsın " denir buna. ya da objektif olmamışsın okurken. " okuyayım da açıklarını bulayım " diye başlıyorsan okumaya , araştırmaya o senin zavallılığındır. evet zavallısın.
ben bir müslüman ım ve benim dinim benim değerimdir. insanların değerlerini aşağılayanlar , aşağılıktan başka bir şey değildir.
siddhartha isimli yazarın da dediği gibi "hz. isa ya da diğer peygamberler hakkında da böyle hakaret içeren, aşağılayıcı, dalga geçilen entry'ler yazılsa aynı yorumu yapardım" cümlesine kelimesi kelimesine katılıyorum.
ayrıca buna mudahele etmeyen veya "edemeyen" moderatörlere sahip bu sözlükte , artık şaşırmıcam.
- tarihsel anlamda çok kritik bir rol oynamış politik bir karakter.
- islamiyetten önceki dinlerden sentezler yaratmayı başarmış bir lider.
- günümüzdeki müslüman milletlerin profilinden sorumlu kişi.

(bkz: hz. isa)
(bkz: hz. musa)
(bkz: muazzez ilmiye çığ)
(bkz: turan dursun)