inception

başlangıç, 2010 yapımı leonardo dicaprio nun oynadığı bilimkurgu filmi.

--- spoiler---

dom cobb (leonardo dicaprio) çok yetenekli bir hırsızdır. uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu rüya görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki değerli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. cobb’un bu ender mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. ancak, aynı zamanda bu durum onu uluslararası bir kaçak yapmış ve sevdiği her şeye malolmuştur.

cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi eğer imkânsız “başlangıç”ı tamamlayabilirse. mükemmel soygun yerine, cobb ve takımındaki profesyoneller bu sefer tam tersini yapmak zorundadır; görevleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. eğer başarırlarsa, mükemmel suç bu olacaktır.

ama ne dikkatle yapılan planlamalar, ne de uzmanlıkları onları, her hareketlerini önceden tahmin ettiği anlaşılan tehlikeli düşmanlarına karşı hazırlıklı kılabilir. bu, gelişini sadece cobb’un görebildiği bir düşmandır.

olay yeri ise zihniniz.

vikipedi

--- spoiler ---
belli bir sonu olmayan filmler kategorisine girer kendileri. ancak 9gagde sonuyla alakalı gördüğüm bir açıklama ilgimi çekti, açıp tekrar bakmadım da harbiden de öyle mi diye.
--- spoiler ---
yok isimler geçerken tak sesi geliyormuş da topaçın düştüğünü anlıyormuşuz falan filan gibi açıklamalarla karşılaştık hepimiz de, ama asıl açıklama burda bana sorarsanız**
sonunda dönen topaç esas oğlanın(leonardo) eşinin totemidir. ve leonardo'nun dediğini hatırlarsak bu noktada, tamamen kendine ait bir eşyayı totem yapman gerekir, başka birinin nesnesini totem yapmak zihin karıştırabilir. leonardo'nun totemi ise yüzüğüdür, son sahnede topaçı bırakırken baktığımıza booom, leonardo'nun elinde yüzük yok, o zaman bu demek oluyor mu ki, aslında bunlar hep gerçek mi sahiden de?


--- spoiler ---
sıkılmadan defalarca izleyebileceğim nadir filmlerden biri.
izlerken beyin mıncıması yaşadığım film. bir başyapıt, bu kesin. izlediğim aksiyon filmleri içinde en iyilerinden biriydi. fakat dikkati çabuk dağılan biri olarak "dur şimdi o rüyadalar, aha şimdi ötekine geçtiler, burası neresi, ben kimim?" gibi sorularla film bitene kadar kafam bir ton olmuştu.