insan olmak

insan olunmaz doğulurun aksine; ne yetiştirilişle, ne eğitimle, ne cinsiyetle, ne de entelektüellikle elde edilemeyecek bu kavram; kesinlikle kişinin tüm dinamiklerini kullanarak çevresine sunduğu sosyal tercihtir. *
önce insan olarak görmeyi becerebilmektir bana göre, eğer karşımızdakini tüm niteliklerinden arınmış sadece insan olarak görebilmeyi başarabiliyorsak insan olma yolunda bir adım atmış oluyoruz... bir düşünün karşınızdaki kişiyi cinsiyet, dil, din, ırk vs. olgulardan arındırıyorsunuz... ne kaldı elinizde sadece insan değil mi evet... özümüz sadece insan... işte herkesin bunu başarabildiği gün her şey çok farklı olacak buna inandırmak istiyorum kendimi...
ruhi su :
ellerin kabesi var
benim kabem insandır
kuran da kurtaran da
insanoğlu insandır...
ağır şizofrenik vaka.

hani böyle var gibi ama çok da yok gibi. az var. zihinde var ama o kadar da yok. duyu organlarıyla kavrayamazsın. belki de kavrarsın. var ve orada. dokunuyorsun böyle yumuşak kıllı bir şey biraz. sonra yok. olunamamış. böyle bir şey. yazarken pek olmadı ama düşünürken süperdi.
insan olmak bir süreçtir. insan olma süreci. hamdım, piştim, yandım der ya mevlana. işte o süreç. (müslümanlığı bilmem ama mevlanayı çok severim)

bu süreçte çok şey öğrenir insan. şayet böyle bir gayesi varsa.
hoşgörmeyi, ayıplamamayı,
özür dilemeyi, saygı duymayı,
anlamayı, hissetmeyi, başkasının acısını duymayı,
sevmeyi ve sevilmek istemeyi,
yardım etmeyi ve isteyebilmeyi,
düşünce kalkabilmeyi, insan olanın başına her şeyin gelebileceğini,
düşene el uzatmayı ve daha pek çok şeyi öğrenir.

insan olunca; bir su damlası gibi olunur bence. diğer su damlalarının farkına varılır. sokaktaki kedinin dahi farkına varılır. insan olan bu damlaları kendinden farklı görmez, çünkü bilir ki bir denizin parçasıdır hepsi.