insan olmak

insan olunmaz doğulurun aksine; ne yetiştirilişle, ne eğitimle, ne cinsiyetle, ne de entelektüellikle elde edilemeyecek bu kavram; kesinlikle kişinin tüm dinamiklerini kullanarak çevresine sunduğu sosyal tercihtir. *
önce insan olarak görmeyi becerebilmektir bana göre, eğer karşımızdakini tüm niteliklerinden arınmış sadece insan olarak görebilmeyi başarabiliyorsak insan olma yolunda bir adım atmış oluyoruz... bir düşünün karşınızdaki kişiyi cinsiyet, dil, din, ırk vs. olgulardan arındırıyorsunuz... ne kaldı elinizde sadece insan değil mi evet... özümüz sadece insan... işte herkesin bunu başarabildiği gün her şey çok farklı olacak buna inandırmak istiyorum kendimi...
ruhi su :
ellerin kabesi var
benim kabem insandır
kuran da kurtaran da
insanoğlu insandır...
ağır şizofrenik vaka.

hani böyle var gibi ama çok da yok gibi. az var. zihinde var ama o kadar da yok. duyu organlarıyla kavrayamazsın. belki de kavrarsın. var ve orada. dokunuyorsun böyle yumuşak kıllı bir şey biraz. sonra yok. olunamamış. böyle bir şey. yazarken pek olmadı ama düşünürken süperdi.
insan olmak bir süreçtir. insan olma süreci. hamdım, piştim, yandım der ya mevlana. işte o süreç. (müslümanlığı bilmem ama mevlanayı çok severim)

bu süreçte çok şey öğrenir insan. şayet böyle bir gayesi varsa.
hoşgörmeyi, ayıplamamayı,
özür dilemeyi, saygı duymayı,
anlamayı, hissetmeyi, başkasının acısını duymayı,
sevmeyi ve sevilmek istemeyi,
yardım etmeyi ve isteyebilmeyi,
düşünce kalkabilmeyi, insan olanın başına her şeyin gelebileceğini,
düşene el uzatmayı ve daha pek çok şeyi öğrenir.

insan olunca; bir su damlası gibi olunur bence. diğer su damlalarının farkına varılır. sokaktaki kedinin dahi farkına varılır. insan olan bu damlaları kendinden farklı görmez, çünkü bilir ki bir denizin parçasıdır hepsi.
bir kısım kibirli tip tarafından yüceltme içerikli kullanılan gülünç kavram. kendilerini bir halt sanıp insan olmayı öğren falan da derler. * katliamları, tecavüzleri vs. yapan da insandır sonuçta ve bunu yazan tipler kendilerinin görüşlerine uygun vahşeti her zaman meşru görürler ve açıktan desteklemese bile sessiz kalırlar.

bu tip ifadelerle insan olmayı övenler kendi görüşlerine uymayan herkesi utanmadan hedef gösterirler, ırkçılık yaparlar, kendilerini acındırırlar, sivil katliamlarla alay ederler, ilgi çekmek için salya sümük sürekli intihar edeceğim deyip bekledikleri ilgiyi görünce iyice şımarır iyice azgınlaşırlar (oysa bunlar gibi şımarıklıktan değil kaçacak yeri kalmamış ve dolayısıyla intihar eden insanların duygu sömürüsü yaptığı görülmemiştir), ezik büzük davranırken gücü ele geçirince kendisinden zayıf gördüğü kişilere saldırırlar, sokakta hayvanları sopalar, tecavüz eder vs vs.

bir de bazıları vardır ki bu güzellemelerden sonra arsızca çıkıp "biz ne zaman bu kadar kötü olduk" diyerek beyinsizliğin dibine vururlar, sanki ortalık önceleri çok şahaneymiş gibi. "biz" derler çünkü "ben" diyecek cesarete sahip olmayan sürü mantığı ile yaşayan aşağı tiplerdir bunlar. oradaki "biz" ise "yüce insanlar" anlamındadır ve nasıl oldu da böyle bozuldun" anlamında karşısına yönelik bir hakaret etme şeklidir. bu lafları edenlerin daha önceleri neler yaptığını, söylediğini suratlarına vurduğunuz anda karşınızda kuduz köpek haline gelenleri görürsünüz. sorun sadece kendilerinin ilgi göstermediği şeyleri yok saymaları ve en sonunda o pisliklerin artık kendilerinin rahatını kaçırmaya başlamasıdır aslında. ve çok da iyi olmaktadır, onca yıl şımarıkça, imtiyazlı ve korunaklı bir şekilde, kendilerini çok özel hissederek yaşamış oldukları boş ve kibirli yaşamlarında şimdi de bir zamanlar başkalarının yaşadığı ve kendilerinin umursamadığı, alay ettiği kötü şeyleri yaşıyor olmaları, onlarda eksik olan diğer türlü insan özelliklerinin de "s.ke s.ke" ortaya çıkmasına yol açmaktadır sadece. bir başka deyişle "şimdi sıra onlardadır" *

burada bu tip yüceltmeyi yapanların vermek istediği mesaj şudur. "benim istediğim gibi olursan ve bana ilgi gösterirsen seninle iletişim kurarım." onlara verilecek yanıt ise "hey insan bsg"dir.
iyi insan olmak . bunu beceriyorsak ne mutlu bize. iyi insandan kastım empati kurabilen zaten bunu yapıyorsak iyi insanızdır diye düşünüyorum