istesek 3 ayda yerli uçak yaparız

über fantastik ulaştırma denizcilik ve haberleşme bakanı yıldırım binali söylemi.
http://ekonomi.haberturk.com/ekonomi/haber/700805-istesek-3-ayda-yerli-ucak-yapariz-ama-ucurmazlar-
(bkz: bizne uçaklar gördük aslında yoktular)
kıçımızın ortası ile güldüğümüz haberdir.
ancak imalatçı personeli ve bütün parçalarını yurt dışından getirtip, hepsini ülkede birleştirerek üç ayda yapabiliriz dediğimiz durum. o da gene belki!
devrim arabaları adlı tr filmi vardı aklıma o geldi. tavsiye edilir. bu ülkede nelerin yapılıp yapılamayacağını gayet güzel anlatan br film. *
zamanında yapılmış uçak fabrikalarını kapatmış, her tür üretimi şu sıralarda en asgari şartlara indirgemiş bir zihniyetten inciler duymaktasınız.

(bkz: aç tavuk kendini darı ambarında sanır)
"istesek" mi? istesek avrupa birliğine de gireriz(!)

/istemek, "istiyorum" demek değil, harekete geçmektir./
(bkz: andre maurois)
bu adam haberleşmeden de sorumlu. korku filmi gibi. uyanılmayan kabus gibi. ben 3 ayda maket uçak bile yapılabileceğinden şüpheliyim. değil baya bildiğin uçak yapsınlar. iki elleriyle bir siklerini doğrultamazlar
hani birisi kendine yeni bir araba falan aldığında derler ya :"ooo, baba, araba yapmışsın kendine" diye. bakan da yaparızı bu anlamda kullanmıştır. oğluna daha önceden gemi yapmıştı, istesek üç ay içinde bir de uçak yapacak parayı aile olarak denkleştiririz anlamında.
yerli marka arabanın yapımının ne kadar sürdüğü ortada. hal böyleyken ancak kağıttan yolcu uçağını yapabileceğimize kesin gözüyle bakıyorum. malum katlamanın 3 ay süreceği aşikar.
lan kaç kere söyledim sana yıldırım, kinder sürpriz yumurtadan çıkan uçaklar sayılmaz!!!
yaparsın da uçar mı acaba? marifet uçanını yapmakta zaten.