izmirlilerin güzel oldukları kadar küstah da olmaları

liseler ve üniversiteler arası spor müsabakalarında ege bölgesi denilince akla gelen en güzel ilk şehir olarak izmir gösteriliyor.

haklı bir gösteriştir,şehrin yeşillikler içinde olması,denize bakan kısımlarının çoğunlukta olması,işte kendine has lezzetlerinin olması,ne bilim tatil mekanları,üzüm bağları olsun daha sayamadığım bir sürü güzelliğe sahip olması onu top 20 listesinde onu hep ilk üç de tutunmasını sağlamaktadır.

insanları da şekil tip olarak güzel olarak adlandırılır,ama bu poh pohlamanın da bir sınırı vardır,artık o kadar övülmüşlerdirki bu insanlar bununda bedelini diğer şehirdeki insanlar onları,içine bindiğinizde arkanızı dikiz aynasından zor bela gördüğünüz bir tempra aracı olarak görmektedirler.

bir ortamda bu insanlar kendilerini hemen belli ederler,işte sohbet açılıyor eninde sonunda şehirlere gelir.

-nerelisin ?
+istanbul
-aa güzelmiş bende izmirliyim
+vaay ne güzel (bi sorsaydık be anam)
-aa güzel demişken bizim izmirli kızlar çok güzeldir,işte kordon,karşıyaka,alsancak,boyoz,çeşme falan filan hede hödö...
(20 dk devam eder)
mükemmel varya ondan sonra işte bir yaz günü gene halamlarla falan tatile foçaya falan gidiyoruz...
+ah canım lafını da kesiyorum hep ben konuştum kusuruma bakma ama siz izmirliler çok içiyorsunuz o yüzden size herşey herkes çok güzel geliyor
yani sizin kafanız güzel be oğlum,bu ne lan istanbul dedim ağzımı açmadım it,hayvan,daha sayamadığım bir sürü iğrenç pislik şey...
ne izmirmiş lan kime bu havan?sanki izmire yerleşcez,ayrıca yerleşcek olsam da kendim keşfedeyim,şeffaf bir oda gibi her tarafı afiş ettin,izmirden böö geldi artık resmen.

işte sözüm meclisten dışarı bazı izmirliler böyle,birde bir havalar bir cakalar sanki memleketin
ceosu,biriyle tanıştığımda eğer izmirliyim diyorsa "gel üç beş duble viski içelim o zaman konuşalım" diyorum.
ozaman yavrum,bitanem ne izmir kalıyor ne istanbul
odunlar yanıyor şominenin içinde çatır çutur...
bizzat iki yılımı geçirdiğim ve yerinde gördüğüm durumdur. tecrübelerimle söylüyorum ki; kızlar çok havalı, çok azı güzel* ama erkekler taş gibi valla. küstahlık konusuna gelince al kızlarını vur erkeklerine. hepsi aynı.
kesinlikle katıldığım önermedir. izmirden küstah bir çok insan tanımışlığım vardır.

zöge: yok lan valla çok şeker insanları var, son dönemde çok şeker ve sıcak insanlarla tanıştım izmirden.
izmirlileri genellemek aslında hatadır fakat rastlandığına da katılmaktayım. asıl gerçek; asla istanbul züppeleri ve sonradan görmeleri kadar küstah olamayacaklarıdır. küstahlığın görgüsüzlük ibaresi olduğu ve hiçbir kesime atıf edilemeyeceği de ayrı bir gerçektir.
şehrin güzelliğinden değil kafalarının güzelliğinden gelir. ne istediklerini bilen saygili, rahat, açık fikirlidirler. saygısız, yobaz tipleri begenmemeleri gayet normaldir.
ps: izmirli değilim. izmiri seviyorum.
özellikle söz konusu izmir olunca çok hırçın olabiliyorlar.

bir izmirliyle karşılaşırsanız şu soruları sormanızı şiddetle öneririm. sorarken de yüzünüze en kezban ifadeyi takının.

1-izmir'de cami var mı?
2-izmir büyükşehir oldu mu? ....... -aaa ciddi misin?
3-tanıştığım bütün izmirli kızlar çirkindi, güzel olanları dışarıdan mı yerleşmiş acaba?
4-izmir'den sahilini çıkarırsan geriye dünyanın en çirkin şehri kalır diyorlar, kuzum sizin sahilinizden başka numaranız yok mu sahi?
5-izmir'de türbanlıları neden linç etmeye kalkışıyorsunuz?
6-neden izmir'de yaşıyorsun ki?
7-izmirlilerin izmirli olmaktan başka gurur duyacağı bir başarısı yok mu?
8-izmir'in geçim kaynağı daha çok tarım mı hayvancılık mı?
9-izmir'de niye kız kulesi gibi, galata kulesi gibi, boğaz köprüsü gibi şehirle özdeşleşmiş herhangi bir yapı yok?
10-istanbul'da ya da ankara'da yaşamak varken neden burada yaşıyorsunuzki?
11-izmirliler kendi yavurluklarını sindiremedikleri için mi faşist ve ırkçı oluyorlar?
12-bir izmirli günde ortalama kaç kez seks yapıyor?
13-sen nasıl izmirlisin, ağzın içki kokmuyor?
14-küçük şehirde yaşamanın ne tür avantajları var?

**
şahsen bir izmirli yazar olarak haklı olan taraflarını yok sayamıyacagım ama bence istanbul ve ankara ile kıyaslar isek yaşanabilicek en güzel şehirdir candır. *
istanbul'un güzelliği bir yana, izmir'in farklı bir havası vardır.. diğer şehirlere nazaran, başka şehirlerden göç eden insan sayısı daha azdır * en büyük avantajlarından biriyse yazın gidilecek yerlerin yakın olmasıdır. her şehrin kendine has kelimeleri olduğu gibi izmir'in de kendine has kelimeleri vardır. çekirdeğe çiğdem diyor olabiliriz veya boyozu çok seviyor olabiliriz ama bunlar yadırganmaması gereken şeylerdir.

ege insanı ama türk ama gavur illa ki sıcak kanlıdır, konuşkandır.. gezmeyi, eğlenmeyi, yemeyi, içmeyi severiz!* sanırım hepimiz düştüğü yanlış şu, ege'yi veya ege'nin insanlarını sadece tanıdığımız tek bir kişi ile değerlendiriyoruz.. istanbul'da çok fazla insan var hangisi gerçekten istanbul'lu veya kim birazcık ukala değil ki?

tamam kabul ediyorum izmir'de bu durum birazcık daha fazla ama kime ne zararı var ki? yaşadığı ilişki veya tanıdığı kişiler sonrasında böyle bir kanıya düşmek yanlış ama genede siz bilirsiniz.

izmir güzeldir..
klasik yeşilçam repliği "güzel olduğunuz kadar küstahsınız da hanımefendi"
ankara'da güzel bir laf vardır ; ''ne izmirli mi ? eğil eğil deniz muhabbeti geliyor eğil ''
izmiri ve izmirli'yi çekemeyen yazarların uydurmasıdır. kedi erişemediği ciğere mundar der önermesi arkadan yapıştırılır bu önermeye. birde üzerine benim naçizane önermem vardır oda şudur " izmiri ve izmirliyi çekemeyen anten taksın, gayet net çıkarız " *

birkaç soru sorulmuş hemen yanıtlayalım- bu soruları soracak kadar safsan zaten kezbanlığın doğuşltan dır, boşuna ifade takınma çünkü o ifade zaten sende mevcuttur;

1-izmir'de cami var mı? - 1.702 adet cami vardır. gevur şehiriz ya, hatta fettullah gülen bu şehirden çıkmıştır. onuda siz araştırın hangi cami azıcık kültürünüz olsun.

2-izmir büyükşehir oldu mu? malsef üzüleceksin ama osmanlıdan beri izmir büyük bir şehir. ha büyük şehirden kastın siyasiyse evet o anlamda da büyük şehir.

3-tanıştığım bütün izmirli kızlar çirkindi, güzel olanları dışarıdan mı yerleşmiş acaba? evet dışarıdan gelmişler ama hepsi kendini izmirli görürler. mesela istanbuldan ankaradan gelirler burada kalırlar sorarsın nerelisin diye istanbul ankara demezler izmirderler. eee onuda neden söylediklerini onlara sorun.

4-izmir'den sahilini çıkarırsan geriye dünyanın en çirkin şehri kalır diyorlar, kuzum sizin sahilinizden başka numaranız yok mu sahi? -olmaz olurmu şirince'miz, fuarımız var, boz dağımız var orda gölçügümüz var, teleferiğimiz var, karşıyaka var, kemeraltı çarşımız var, buca göletimiz yedi göllerimiz var, bornova'da homeros vadimiz var aşık veysel mesire yerimiz var,

5-izmir'de türbanlıları neden linç etmeye kalkışıyorsunuz? - baş örtüsüne karşı değiliz o sizin safsatanız, gezin bütün izmir'i tek tek çalın kapıları, kapıları açan hanımların %50 den fazlasının başında yazması vardır. sonradan gelme türbana karşıyız. güzel dinimin siyasete alet edilmesine karşıyım.

6-neden izmir'de yaşıyorsun ki? bana izmir'den daha özgür daha yaşınılası daha güzel bir yer göster oraya yerleşeyim. insanı güler yüzlü olsun, "büyük şehir " olsun ama kalabalık trafik olmasın, her yerde parkı bahçesi yeşilliği olsun, atamın gözleri gibi mavi denizi olsun, yazın sıkıldım mı en uzak sayfiye yeri 30 dakika olsun.

7-izmirlilerin izmirli olmaktan başka gurur duyacağı bir başarısı yok mu? var elbette hasan tahsin var, zübeyde annemiz var, kurtuluş savaşını başlatan ruhumuz var, özgürlüğümüz var.

8-izmir'in geçim kaynağı daha çok tarım mı hayvancılık mı? -yok biz levent'iz *. çiftçi üretir biz satarız. senin gibi çiftçiyi hayvancıyı aşağılamayı. hepsi bizdendir.

9-izmir'de niye kız kulesi gibi, galata kulesi gibi, boğaz köprüsü gibi şehirle özdeşleşmiş herhangi bir yapı yok? kos koca saat kulesi var, o yetmedi mi? mö 6000 yıllarına daya efes antik kentimiz var, onun birde tiyatrosu var hani ünlü yıldızların devamlı konser vermek için uğraştıkları, dünya miraslarından biri. *. şirince var hani şarap içmeye geldiginiz, mayaların kehanette bulunduğu, kızlar ağası hanımız var, çeşmede kalemiz, izmirde kadife kalemiz, foçada kalemiz var.

10-istanbul'da ya da ankara'da yaşamak varken neden burada yaşıyorsunuzki? neden yaşayalım ki siz değil misiniz trafik sıkıştığında trafikten gem vurduğunuz, sokaklarında kalabalıktan istediğiniz gibi yürüyemediğiniz?, en ufak sıkıntıda egede küçük bir kasabaya yerleşeceğim diyende sizler değilsinizdir.

11-izmirliler kendi yavurluklarını sindiremedikleri için mi faşist ve ırkçı oluyorlar? keşke hepiniz bir izmirli kadar gevur olsa, biz dinimizi sokak ortasında değil camimizde evimizde kimseye göstermeden yaşarız, çünkü allah ile kul arasındadır. biz faşist ve ırkçı değiliz inanın. biz faşizmi ve ırkçılığı 15 mayıs 1919 dan 9 eylül 1920 ye yaşadık. türküz diye evlerimiz yakıldı. biz üzerimizde baskı kabul etmeyiz. biz üstün ırk sevmeyiz bizde herkes eşittir. ben üstüm diyeni sevmeyiz gereken tepkiyi de veririz.

12-bir izmirli günde ortalama kaç kez seks yapıyor? normal bir insan kadar. ama sen bu soruyu soruyorsan demek ki sende bir sorun var. iyi bir hekime görün.

13-sen nasıl izmirlisin, ağzın içki kokmuyor? içki değil rakı kokar, susuz içeriz, belki kordonun imbatında, belki balkonumun rüzgarında ama ağzımla içerim. o yüzden ağzım rakı kokar.

14-küçük şehirde yaşamanın ne tür avantajları var? herkes güler birbirine herkes saygı gösterir * herkes tanır birbirini. iyi gününde de kötü gününde de yanındadır. boyalı kentlerin boyalı arkadaşlığı dostluğu değil, yorgun kentin kadim kadirşinaslığı vardır.

biz buyuz be böyle kalacağız...
velhasıl o son kuple hiç olmadı dante
çekirdeğe çiğdem dediği için ırkçılık yapmayacağını düşünen insan.
(bkz: yılmaz özdil)
yılmaz özdil güzel mi? tabi ki değil.