james baldwin

afro-amerikalı eşcinsel yazar. hem eşcinsel hem siyahi olması hasebiyle hayatı zorluklarla geçmiştir. türk tiyatrocu engin cezzar'ın da yakın arkadaşıdır. maddi zorluklar çektiği 1960'lı yıllarda engin cezzar ve gülriz sururi'nin evlerinde konuk olmuş ve "bir başka ülke" adlı eserini de istanbul'da tamamlamıştır. sonradan tiyatrolaştırılan giovanni'nin odası eşcinsel anlatının en gerçekçi eserlerindendir.
birkaç sene önce okuduğum james baldwin'in ilk romanıydı giovanni room's kitabı; biseksüel bir erkeğin kendi iç dünyasını anlaması,anlamlandırmasını, aşkı tanımasını konu alıyordu. çok beğenerek okumuştum.
amerikalı siyahi eşcinsel edebiyatçı, aktivist james baldwin hakkında, 1973'te çekilmiş, seslendirmesini james baldwin'in yaptığı ve o yılların istanbul'undan enstantanelere rastlayabildiğimiz kısa bir film vardır sedat pakay'ın çektiği...

12 dk.'dan biraz daha az olan kısa filmde james baldwin, uyanır - yataktan kalkar, beyazıt'a, sahaflara, yeni cami civarına, boğaz'a gider, çay içer ve kendinden, istanbul'dan bahseder... filmin adı "from another place" veya "james baldwin: from another place".

meraklısı mutlaka izlemeli.

http://alkislarlayasiyorum.com/icerik/79...

hollywood bir baldwin daha mı kazandı deyip merakla baktığım kişi, meğer soyadı benzerliğiymiş.